Apogeo
Reklama

Švehla: Poněkud zrádná inflační statistika

08.06.2022, Autor: Martin Švehla

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Švehla: Poněkud zrádná inflační statistika

Všude se mluví o dubnové inflaci 14,2 % a za květen se čeká dokonce přes 15 %. Běžně se uvádí, že v dubnu vzrostly ceny o 14,2 %, nebo že inflace v dubnu dosáhla 14,2 % atp., což je ale velmi matoucí. Tímto tempem rostly ceny celý rok: od dubna 2021 do dubna 2022, tedy nikoliv jen v dubnu.


Najde se i nesmyslný názor, že ceny letos vzrostly o téměř 50 %. Není to pouhý odraz pocitů, ale číslo, ke kterému autor zjevně došel tak, že sečetl roční míry inflace za leden, únor, březen a duben letošního roku. Když se budete každý měsíc vážit a zjistíte, že jste za rok přibrali 1 kg, bude to vaše roční míra přibývání. Zjistíte to v lednu a pak se zvážíte v únoru a budete mít o 1,1 kg víc, než jste měli v únoru loni. Nemůžete přece tvrdit, že jste za letošní rok přibrali 2,1 kg! Musíte se podívat, kolik jste vážili na začátku ledna a kolik jste vážili na konci února – rozdíl bude to číslo, které vás zajímá, tedy kolik jste přibrali za letošní rok – a to nebude o moc víc než 0,2 kg, tedy 20 deka!
S inflací je to stejné. V letošním roce vzrostly ceny za leden o 4,4 %, za únor o 1,3 %, za březen o 1,7 % a za duben o 1,8 %. Ceny za měsíc rostou tedy poměrně dramaticky, ale ne tak, jak by se mohlo zdát z chybné interpretace údajů ročních.
Aby toho nebylo málo, Český statistický úřad vykazuje každý měsíc ještě několik dalších hodnot, popisujících růst maloobchodních cen. Je to jednak průměrná roční míra inflace, která loni dosáhla poměrně vysoké hodnoty 3,8 % a letos v dubnu je to už 7 %! Tento údaj vzniká tak, že se roční míry inflace zprůměrují. Odrazíme se od toho nejpopulárnějšího čísla, tedy roční míry inflace 14,2 %, vykázané v dubnu 2022 (už víme, že to byl růst cen za období od dubna 2021 do dubna 2022) a připomeneme si, že stejný údaj letos v březnu byl 12,7 %, v únoru 11,1 %, v lednu 9.9 % a pak musíme jít ještě dál do minulosti, až k dubnu 2021, kdy byl roční růst na úrovni 3,1 %. Z dvanácti údajů vyjde onen průměr 7 %, ale nás možná víc zajímá aktuální vývoj, tedy z měsíce na měsíc. Jak rostly ceny v lednu, únoru, březnu a dubnu letošního roku jsme si už řekli a tady s přijatelnou mírou nepřesnosti můžeme vypočítat i prostý aritmetický průměr a dojdeme k závěru, který se většinou ani nepublikuje, totiž že letos průměrně za měsíc rostou maloobchodní ceny o 2,3 %. (Úplně správně bychom místo aritmetického průměru měli vypočítat něco jako složený úrok – on totiž růst cen v jednom měsíci navazuje na růst cen v měsíci předcházejícím, který je brán jako základ. Jestliže cena v jednom měsíci byla 100 Kč a v následujícím měsíci 101 Kč, růst ceny za měsíc představuje 1 Kč a tedy i 1 %. Když v následujícím měsíci vzrostla tato cena o další korunu, růst ze 101 Kč na 102 Kč není už o 1 %, ale o 0,99009901 %. Je to ale tak malý rozdíl, že to pro běžnou úvahu nehraje velkou roli).
Proč tolik údajů a proč se s tím vůbec zabývat? Tak například – většina nájemních smluv na byty obsahuje tzv. inflační doložku, která bývá formulovaná velmi různě a dovoluje pak velmi překvapivé interpretace. Napíšete-li do smlouvy (nebo podepíšete smlouvu, ve které vám pronajímatel napsal), že nájemné je možné zvýšit o inflaci, vypadá to jednoduše a nevinně, ale ve chvíli, kdy se inflace probudí, mohou nastat komplikace: nájemník bude tvrdit, že se jedná o průměrnou nebo dokonce měsíční inflaci a bude (například letos v dubnu) ukazovat číslo 1,8 %. Naopak pronajímatel bude uplatňovat číslo 14,2 %, přičemž ani jeden nebude lhát, ale také nebude mít pravdu.
Když smlouvu trochu vylepšíme a dáme tam zvýšení nájemného o průměrnou inflaci, spor se zmírní, půjde už jen o to, zda se myslí průměr měsíční nebo roční. Když i toto ve smlouvě bude stanoveno jednoznačně, je po sporu a každý ví, co ho čeká.
Podobné je to s úvahou o úrokové sazbě z vkladu nebo z úvěru. Dnes nabízejí banky z termínových vkladů úrok kolem 4 %. Je to podstatně víc než na konci loňského roku, ale v porovnání s tím nejpopulárnějším údajem za duben (14,2 %) je to třeskutě málo. Pojďme si ale připustit, že vklady vydrží na účtu celý rok a že za ten rok (podle všech dostupných prognóz) ceny zas o tolik procent neposkočí. Zatím je to v průměru o oněch 2,3 % měsíčně (s drobnou mírou nepřesnosti) a další vývoj můžeme odhadnout poměrně solidně: protože ceny koncem loňského roku už rostly (roční index, který teď v dubnu dělá těch 14,2 % byl loni v září na úrovni 4,9 % a pak to šlo na 5,8 %, 6 % a v prosinci na 6,6 %), bude stejný údaj koncem letošního roku nutně nižší. Předpokládá se, že letos v létě dosáhne roční míra inflace něco kolem 15 %, což bude hodnota nejvyšší. Průměr za rok bude tedy nižší, nejspíš někde kolem 10 %.
Pořád je to sice víc, než ona 4 % úroků z vkladů, ale důležitou roli hraje také čas: jak dlouho budeme vklad v bance držet, a jak rychle bude inflace klesat. Průměrné zdražování za 2 roky se už může těm 4 % docela slušně přiblížit a pak si připomeneme, že nám banka nejen vyplácí úrok, ale také u ní máme peníze v bezpečí a možná nám poskytuje i další služby s tímto vkladem spojené. Nejsou zadarmo, ale banka ten náš vklad musí někde investovat, aby nám na úroky vydělala. To je někdy dost obtížné a vždy i dost riskantní … a i za to se platí.
MARTIN ŠVEHLA
Foto: Pixabay
Zdroj: Martin Švehla


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Stopka vlády na emisní povolenky: Odstřižení od evropských peněz nebo brzda přechodu na ekologičtější zdroje energie?

18.04.2025, Autor: Z blogosféry

Už za dva roky by měly v Česku platit povolenky na vytápění, zdražit by se mělo jak vytápění plynem, tak uhlím. Česká vláda se však nedávno vyjádřila, že chce od povolenek odstoupit, což nelze tak snadno. Nejistota ohledně zavedení povolenek brzdí širší uplatnění ekologičtějších zdrojů, jako jsou třeba tepelná čerpadla.

Schmarcz: Nejcennější aktivum na planetě? Lidský mozek. Trump vědce ze Spojených států vyhání, bohužel Česko je získá sotva

16.04.2025, Autor: Martin Schmarcz

Trump zřejmě nemá rád vědu. Omezuje financování i špičkovým výzkumným institucím. Ohrožuje tím jednu z nejdůležitějších komparativních předností Spojených států, jíž je schopnost doslova nasávat mozky z celého světa a zapřáhnout je coby zdroj síly ve vlaku americké prosperity. Přes jeho hloupost v tom však jistě USA zůstanou stále dobré.

e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Švehla: Poradil by Donaldu Trumpovi Milton Friedman? 

14.04.2025, Autor: Martin Švehla

Nepochybně. Byl to milý člověk, dobrosrdečný a úspěšný poradce Ronalda Reagana a později i Margaret Thatcherové. Jak by ta rada vypadala a jak by byla přijata je těžké dnes odhadnout – ale v odkazu věhlasného ekonoma, držitele Nobelovy ceny, se dá najít velmi dobrá rada pro evropské země, včetně Česka. 

Schmarcz: Za co nakoupíme zbraně? Umějí politici něco jiného, než zvyšovat daně a/nebo dluhy?

14.04.2025, Autor: Martin Schmarcz

Snad se hlavní strany shodnou na potřebě větších investic do zbraní. Sláva! Ale je tu jeden pořádný problém. Nikdo se nemá k tomu, aby jasně řekl, kde to jedno procento hrubého domácího produktu navíc vezmeme. Že by se těch sto miliard někde škrtlo, nevypadá reálně. Takže zbývá buď zvýšení daní, nebo prohloubení rozpočtového deficitu.

Co ovlivňuje průměrný výdělek a jak ho správně vypočítat

11.04.2025, Autor: Z blogosféry

Průměrný výdělek je zásadní pro každého zaměstnance. Díky němu zjistíte, kolik si vyděláte, jaká bude vaše výplata v době dovolené nebo kolik dostanete jako náhradu mzdy při pracovní neschopnosti. Podívejte se, co všechno do průměrného výdělku spadá a jak ho vypočítat.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Sazka reklama
Reklama

Bude zákaz Tiktoku obejit nebo ignorován?

11.04.2025, Autor: Vojtěch Benda

V USA v současné době platí zákon, který znemožňuje stahování Tiktoku.  Na jeden den v lednu dokonce nebylo možné tuto aplikaci najít v obchodech Google play a App Store. Následně prezident Trump tento zákaz odložil do 5. dubna a dal tak možnost odkupu Tiktoku jinou firmou, aby nemuselo dojít k ukončení provozu.

Daňhel: Milton Friedman by se divil

11.04.2025, Autor: Jaroslav Daňhel

Když jsme se v roce 1990 přidali k svobodné, demokratické části světa, s nadšením jsme četli iniciativou Liberálního institutu první česky vydanou knížku nobelisty a demiurga všech liberálů Miltona Friedmana „Svoboda volby“. 

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Sazka reklama
Reklama

Komentář k vývoji průmyslové produkce

08.04.2025, Autor: Z blogosféry

„Průmyslová produkce si v únoru lehce polepšila. Vyplývá to z dnes publikovaných dat ČSÚ. Zatímco v lednu v meziměsíčním srovnání průmyslová produkce reálně klesla o 0,3 %, v únoru meziměsíčně vyskočila o 1,7 %.,"vysvětluje Petr Kymlička, partner poradenské skupiny Moore Czech Republic.

Poradna: Otcovská dovolená pro zaměstnance i OSVČ - Kdo a jak ji může čerpat?

04.04.2025, Autor: Z blogosféry

V dnešní době se také tatínkové stále více zapojují do péče o své děti, což odráží i legislativa, která jim umožňuje využít otcovskou dovolenou. Ačkoli se mnoho lidí domnívá, že nárok na ni mají pouze zaměstnanci, ve skutečnosti ji mohou čerpat i osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ), pokud splní stanovené podmínky.

e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Reklama