e-news.cz - kurzy
Reklama

Ekonomická zajímavost: Dva duchovní, statistika a první životní pojištění

13.05.2022, Autor: red

1 vote, average: 4,00 out of 51 vote, average: 4,00 out of 51 vote, average: 4,00 out of 51 vote, average: 4,00 out of 51 vote, average: 4,00 out of 5
Ekonomická zajímavost: Dva duchovní, statistika a první životní pojištění

V první polovině osmnáctého století řešili dva skotští pastoři problém, a sice jak zaopatřit vdovy po ostatních pastorech presbytariánské církve. Alexander Webster a Robert Wallace nevynalezly nový obor teologie, ani se nemodlili k bohu pro skutky boží, nicméně pomocí statistiky založili fond, který je dnes znám pod pojmem Skotské Vdovy a položili tak základ moderní životní pojišťovně.


V Británii, stejně tak jako v celé Evropě osmnáctého století byla vysoká úmrtnost a nízká míra dožití běžným jevem. Například průměrná délka dožití v Londýně byla v té době 23 let. Kvůli vysoké míře mortality v populaci byly již tenkrát pro vdovy duchovních v presbyteriánské církvi připraveny podpůrné programy, nicméně Wallace a Webster si uvědomovali, že nebyly dostatečné. Jedna z forem pomoci byla vyplacení půlroční mzdy zemřelého manžela, z čehož vdova starajíce se o značné potomstvo nevyšla déle než právě půl roku. Aby byla tato nedostatečná pomoc kompenzována, byly vytvořeny další fondy, nicméně nesplnily účel a vdovy s dětmi se tak brzy po smrti manželů ocitali v existenciální nouzi.
Dvou duchovní, Webster a Wallace se rozhodli tuto skutečnost změnit a změnit přístup z pouhého vyplácení příjmu na aktivní investice a vyplácení dividend vdovám. V polovině osmnáctého století to byla revoluční myšlenka a inovativní přístup. Aby správně určili výši penze pro vdovy, potřebovali určit výši vkladů duchovních. Dále bylo potřeba odhadnout, kolik pastorů ročně zemře, kolik vdov a sirotků po nich zůstane a o kolik let je jejich manželky přežijí.
Aby toto vše mohli spočítat a definovat dostatečnou roční rentu pro pozůstalé manželky, obrátili se na profesora matematiky Colina Maclaurina. S jeho pomocí a za použití zákona velkých čísel došli k překvapivě přesným propočtům. Zákon velkých čísel totiž říká, že je nemožné s jistotou určit jednu událost, tedy jestli v daném roce zemře právě Wallace či Webster, nicméně výsledek mnoha podobných událostí lze předvídat s velmi vysokou pravděpodobností. Maclaurin tedy mohl s vysokou mírou pravděpodobnosti určit, kolik ročně zemře prebystariánských pastorů, kolik vdov a dětí po nich zůstane a jak dlouho budou potřebovat finanční podporu.
Začátkem roku 1748 každý duchovní platil roční platbu mezi dvěma a šesti libry do Fondu pro zajištění vdov a dětí. V závislosti na výši pojistného mohla vdova po smrti svého manžela očekávat roční rentu ve výši 10–25 GBP, což v té době byla velmi slušná suma. Peníze jí byly vypláceny do té doby, dokud sama nezemřela či se neprovdala, i s tímto propočty počítali. Založení fondu bylo velkou úlevou pro pastory, kteří byli vděční za to, že minimalizovali riziko propadu do chudoby pro své manželky a děti v případě, že by je postihlo úmrtí.
Webster, Wallace a Maclaurin odhadovali, že v roce 1765 budou mít na kontě kapitál ve výši 58 348 liber. Jejich výpočty byly tak přesné, že v témže roce měli na kontě 58 347 liber, tedy jen o jednu libru méně. Dnes je fond znám pod pojmem Skotské vdovy a je to jedna z největší penzijních a pojišťovacích společností na světě. Již nepojišťuje jen vdovy, ale všechny, kteří mají zájem.
Propočty pravděpodobnosti, které Webster, Wallace a Maclaurin provedli pro založení fondu se staly základem pro pojišťovací matematiku a také pro demografii.
JANA PŘIBYLOVÁ, analytička Liberálního institutu, zabývá se ekonomikou Jižní Ameriky a obchodními vztahy mezi Evropou a Jižní Amerikou.
Foto: Pixabay
Zdroj: Jana Přibylová


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Stopka vlády na emisní povolenky: Odstřižení od evropských peněz nebo brzda přechodu na ekologičtější zdroje energie?

18.04.2025, Autor: Z blogosféry

Už za dva roky by měly v Česku platit povolenky na vytápění, zdražit by se mělo jak vytápění plynem, tak uhlím. Česká vláda se však nedávno vyjádřila, že chce od povolenek odstoupit, což nelze tak snadno. Nejistota ohledně zavedení povolenek brzdí širší uplatnění ekologičtějších zdrojů, jako jsou třeba tepelná čerpadla.

Schmarcz: Nejcennější aktivum na planetě? Lidský mozek. Trump vědce ze Spojených států vyhání, bohužel Česko je získá sotva

16.04.2025, Autor: Martin Schmarcz

Trump zřejmě nemá rád vědu. Omezuje financování i špičkovým výzkumným institucím. Ohrožuje tím jednu z nejdůležitějších komparativních předností Spojených států, jíž je schopnost doslova nasávat mozky z celého světa a zapřáhnout je coby zdroj síly ve vlaku americké prosperity. Přes jeho hloupost v tom však jistě USA zůstanou stále dobré.

Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Reklama

Švehla: Poradil by Donaldu Trumpovi Milton Friedman? 

14.04.2025, Autor: Martin Švehla

Nepochybně. Byl to milý člověk, dobrosrdečný a úspěšný poradce Ronalda Reagana a později i Margaret Thatcherové. Jak by ta rada vypadala a jak by byla přijata je těžké dnes odhadnout – ale v odkazu věhlasného ekonoma, držitele Nobelovy ceny, se dá najít velmi dobrá rada pro evropské země, včetně Česka. 

Schmarcz: Za co nakoupíme zbraně? Umějí politici něco jiného, než zvyšovat daně a/nebo dluhy?

14.04.2025, Autor: Martin Schmarcz

Snad se hlavní strany shodnou na potřebě větších investic do zbraní. Sláva! Ale je tu jeden pořádný problém. Nikdo se nemá k tomu, aby jasně řekl, kde to jedno procento hrubého domácího produktu navíc vezmeme. Že by se těch sto miliard někde škrtlo, nevypadá reálně. Takže zbývá buď zvýšení daní, nebo prohloubení rozpočtového deficitu.

Co ovlivňuje průměrný výdělek a jak ho správně vypočítat

11.04.2025, Autor: Z blogosféry

Průměrný výdělek je zásadní pro každého zaměstnance. Díky němu zjistíte, kolik si vyděláte, jaká bude vaše výplata v době dovolené nebo kolik dostanete jako náhradu mzdy při pracovní neschopnosti. Podívejte se, co všechno do průměrného výdělku spadá a jak ho vypočítat.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Reklama

Bude zákaz Tiktoku obejit nebo ignorován?

11.04.2025, Autor: Vojtěch Benda

V USA v současné době platí zákon, který znemožňuje stahování Tiktoku.  Na jeden den v lednu dokonce nebylo možné tuto aplikaci najít v obchodech Google play a App Store. Následně prezident Trump tento zákaz odložil do 5. dubna a dal tak možnost odkupu Tiktoku jinou firmou, aby nemuselo dojít k ukončení provozu.

Daňhel: Milton Friedman by se divil

11.04.2025, Autor: Jaroslav Daňhel

Když jsme se v roce 1990 přidali k svobodné, demokratické části světa, s nadšením jsme četli iniciativou Liberálního institutu první česky vydanou knížku nobelisty a demiurga všech liberálů Miltona Friedmana „Svoboda volby“. 

Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Reklama

Komentář k vývoji průmyslové produkce

08.04.2025, Autor: Z blogosféry

„Průmyslová produkce si v únoru lehce polepšila. Vyplývá to z dnes publikovaných dat ČSÚ. Zatímco v lednu v meziměsíčním srovnání průmyslová produkce reálně klesla o 0,3 %, v únoru meziměsíčně vyskočila o 1,7 %.,"vysvětluje Petr Kymlička, partner poradenské skupiny Moore Czech Republic.

Poradna: Otcovská dovolená pro zaměstnance i OSVČ - Kdo a jak ji může čerpat?

04.04.2025, Autor: Z blogosféry

V dnešní době se také tatínkové stále více zapojují do péče o své děti, což odráží i legislativa, která jim umožňuje využít otcovskou dovolenou. Ačkoli se mnoho lidí domnívá, že nárok na ni mají pouze zaměstnanci, ve skutečnosti ji mohou čerpat i osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ), pokud splní stanovené podmínky.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Reklama