Celková důvěra se v české ekonomice v dubnu překvapivě zlepšila, nejistotám navzdory. Dubnový průzkum z dílny statistického úřadu hlásí zlepšení důvěry v průmyslu a ve službách, díky čemuž se zlepšila celková nálada mezi podnikateli. Na spotřebitele i nadále nepříznivě dopadá růst inflace a jejich důvěru v další vývoj tlačí dolů také celkové nejistoty, kde se nepochybně projevuje také válka na Ukrajině.
Celková důvěra v tuzemské ekonomice v dubnu vzrostla na svoji nejvyšší úroveň od loňského června. Za překvapivým zlepšení důvěry v tuzemském ekonomice stojí lepší nálada mezi podnikateli, konkrétně v průmyslu a ve službách, zatímco obchod a také stavebnictví hlásí zhoršení důvěry.
V průmyslu se především zlepšilo hodnocení očekávané poptávky a exportů pro příští tři měsíce. Zdá se, že po prvotním šoku a po prvotním narušení dodávek v souvislosti s válkou na Ukrajině se situace v průmyslu v dubnu zlepšila, ačkoliv zdaleka nelze hovořit o normálu. Navzdory všem nejistotám, jež stávající situace přináší, se saldo celkové důvěry v tuzemském průmyslu v dubnu vyšplhalo na nejvyšší úroveň od loňského června.
Podnikatelé ve službách příznivě hodnotí současnou poptávku a do dalších měsíců jsou optimističtí ohledně vývoje ekonomické situace. Lze předpokládat, že na situaci ve službách příznivě působí faktické ukončení restrikcí souvisejících s pandemií koronaviru. Otázkou ale je, zda se optimismus podnikatelů do příštích měsíců naplní, neboť na sentiment spotřebitelů a jejich ochotu utrácet bude nepříznivě dopadat vyšší inflace, zejména růst nákladů na bydlení a na potraviny.
Spotřebitelská důvěry se v dubnu dále zhoršila, což vzhledem k růstu inflace a pokračující válce na Ukrajině není překvapivé. Právě růst životních nákladů plus nejistoty, jak se bude vyvíjet finanční situace domácností v příštích dvanácti měsících, poslaly v průběhu března a dubna důvěru spotřebitelů na historicky velmi nízké úrovně.
Dubnový průzkum důvěry v tuzemské ekonomice přinesl překvapení v podobě zlepšení nálady v průmyslu a ve službách, díky čemuž se celková nálada v tuzemské ekonomice vyšplhala na nejvyšší úroveň od loňského června. Otázkou je, nakolik se udrží příznivá důvěra ve službách, neboť v tomto sektoru se v následujících měsících může začít projevovat slabší sentiment spotřebitelů. Na spotřebitele nepříznivě dopadá vysoká inflace, která ukrajuje z jejich reálných disponibilních příjmů, což podvazuje jejich ochotu i schopnost více utrácet. V nejbližších měsících bude růst výdajů na energie a potraviny působit na spotřebitele a jejich chování i nadále negativně, což může prosakovat do služeb a maloobchodu.
Pro situaci v průmyslu, kde se v dubnu důvěra výrazně zlepšila, bude klíčový vývoj situace v mezinárodním obchodu: jak poptávka po exportech, tak spolehlivost v zásobování. Zde bude velmi důležitý vývoj konfliktu na Ukrajině a jeho dopad jak na zásobování, tak na ceny surovin, jejichž růst se projevuje v růstu nákladů v tuzemském průmyslu.
Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE
Foto: Pixabay
Zdroj: Konektor
Komentář Radomíra Jáče k průzkumu ČSÚ o spotřebitelské a podnikatelské důvěře za letošní duben
27.04.2022, Autor: Z blogosféry
