e-news.cz - kurzy
Reklama

Komentář: České zdravotnictví čeká restart, pomůže konečně telemedicína?

06.04.2022, Autor: red

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Komentář: České zdravotnictví čeká restart, pomůže konečně telemedicína?

Kdybychom dávali dohromady všechny potenciální negativní šoky, které může české zdravotnictví dostat, těžko bychom našli horší kombinaci, než kterou momentálně sledujeme. Jak z toho ven?


Ano, skutečně platí, že zdravotnictví již dlouho nezažilo tolik negativních impulzů – k dlouhodobým problémům, kterými je podfinancovaná infastruktura, nedostatek lidské síly všech úrovní, která se promítá do horší dostupnosti základní a specializované zdravotní péče (především na venkově) či stárnutí populace, pro zdravotnictví velmi nákladné, se přidaly více než dva roky intenzivního nákladového šoku jménem pandemie COVID-19. I po jejím postupném odeznívání bylo jasné, že si zdravotnictví neodpočine – odkládané výkony, léčení post-covidových syndromů, nebo zvýšená poptávka po službách značně poddimenzovaných (jako adiktologie nebo péče o psychické zdraví) „překryla“ ruská agrese na Ukrajině a s ní spojená humanitární krize válečných uprchlíků, kterým samozřejmě, a to podtrhuji, musíme 100% pomoci i v poskytnutí zdravotní péče.
Hledání, jak z toho ven, obsahuje standardní, avšak politicky nepříliš populární možnosti – definice standardu a nadstandardu, změna úhrad ve zdravotnictví nebo zvyšování povinného zdravotního pojištění. Obsahuje ale i řešení chytrá, která již dlouho čekají na implementaci. Jedním z nich je telemedicína.
Nejprve si pojďme říci, co telemedicína není – není to „telefonování lékaři“, jak si „někdo“ (rozumějte „opravdu hodně lidí“) může myslet. Telemedicínu můžeme definovat jako dálkový přenos lékařských informací (tlak, tep, teplota, saturace kyslíku v krvi, sledování diabetu atd.) od jednotlivce do lékařského zařízení prostřednictvím moderních telekomunikačních a informačních technologií. To je třeba obousměrné video, pravidelně odesílané reporty emailem, ale také notifikace z chytrých telefonů, wearebles (elektronika nošená na těle – hodinky, prstýnky, náramky, krokoměry…) nebo specializovaných diagnostických přístrojů umístěných v domácnosti pacienta. Pomocí technologií je zjišťován stav pacienta a jeho diagnostika v reálném čase a kontinuálně, přičemž údaje jsou automaticky zpracovávány a vyhodnocovány. Na to navazuje vzdálené poskytování zdravotnických služeb, konzultační činnost lékařem na dálku, případně objednání se na prohlídku, zákrok nebo výzva k rychlé hospitalizaci.
Právě to je největší výhodou telemedicíny. Nejdražší je ve zdravotnictví fyzický kontakt lékaře s pacientem – je spojen s cestováním, místem, kde pacient čeká, místem, kde probíhá vyšetření, ale také s návštěvami, které nejsou nutné, často vyžadují třeba jen formální administrativní úkon… To všechno stojí čas a peníze.
Čas a peníze ve smyslu úspor jsou přitom dvě největší devízy telemedicíny, jak ukazují data ze zemí, kde tento nástroj funguje, ale také z četných pilotních projektů v České republice. Potvrzují totiž, že telemedicína vede k dramatickému zvýšení efektivity zdravotnických zařízení, zejména v nárůstu obsloužených pacientů o desítky procent denně, zkracování doby objednání, snížení počtu telefonátů do ordinací a s tím spojená vyšší dovolatelnost se lékaře pacientem. V důsledku vyšší míry kontroly v reálném čase se projevují i významné úspory v objemu předepsaných léků – přijde vám třeba email od lékaře: „Data jsou v pořádku, můžete vysadit léky, už je nepotřebujete. Kontrola za 2 měsíce nebo pokud uvidím zhoršení situace. Náramek noste dál, nezapomeňte chodit alespoň 5 km denně a pozor na pitný režim! Pěkný den!“).
Ukazuje se navíc, že telemedicína není jen řešením pro jeden úzký segment, ale byla úspěšně implementována v desítkách různých oborů, od základních intervencí praktickými lékaři až po onkologii nebo kardiologii, vždy s vynikajícími výsledky. Proto nezbývá než doufat, že se volání odborníků a pilotní snahy několika pracovišť a expertů z řad lékařů, provozovatelů zdravotních zařízení i zdravotních pojišťoven najdou tu správnou podporu nové vlády. Všichni na tom vyděláme.
ALEŠ ROD, autor je ekonom, působí jako ředitel výzkumu Centra ekonomických a tržních analýz (CETA)
Foto: Pixabay
Zdroj: Aleš Rod


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Apogeo
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Švehla: České euro jako sen

19.11.2024, Autor: Z blogosféry

Má či nemá být u nás přijata společná měna euro? Už dvacet let odpovídáme šalamounsky: samozřejmě, že má, ale zatím není jasné kdy. 

Daňhel (VŠE): Naše ekonomika je po 35 létech čím dál méně tržní

18.11.2024, Autor: Jaroslav Daňhel

V souvislosti s třicátým pátým výročím sametové revoluce nutno konstatovat značný posun v sentimentu současné společnosti od tehdejších představ o dalším směřování naší země. Prvořadým úkolem po listopadu byl v ekonomické rovině co nejrychlejší přechod z nemonetárního administrativně příkazového modelu na tržní trajektorii. Tržní spontaneita byla ale posléze stále více oslabována dirigistickými státními zásahy až k dnešnímu stavu s emisními povolenkami. 

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Reklama

Pojistí Scholz porážku německých socialistů?

14.11.2024, Autor: Vojtěch Benda

V minulém týdnu Německo zažilo rozpad vládní koalice a nyní míří k předčasným volbám. Do těch patrně povede německé socialisty stávající kancléř Olaf Scholz, i když pod jeho vedením ztrácejí na popularitě a dostalo se mu nejhoršího hodnocení mezi poválečnými kancléři. 

Vysoké pokuty pro Facebook v Evropě i Koreji

11.11.2024, Autor: Vojtěch Benda

Společnost Meta, která vlastí Facebook, Instagram a WhatsApp, musí v Jižní Koreji zaplatit pokutu 21,l miliard wonů (asi 3,6 miliard korun) za nezákonné shromažďování informací o svých klientech. Tento podzim se jedná již o druhou pokutu, která byla společnosti Meta uložena. Na konci září uložila Irská komise na ochranu dat společnosti Meta pokutu ve výši 91 milionů euro (více než 2,3 miliard korun) za špatné zacházení s hesly uživatelů.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Reklama