e-news.cz - kurzy
Reklama

Bryan Caplan: Umožněme rychlé dezerce!

22.03.2022, Autor: red

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Bryan Caplan: Umožněme rychlé dezerce!

Ukrajina nabízí amnestii a pět milionů rublů každému, kdo dezertuje z ruské armády a souhlasí s tím, že půjde do ukrajinského vězení. To je asi 48 000 dolarů, což je pravděpodobně několikaletý plat pro mladého ruského dělníka.
Na první pohled to zní jako sladká nabídka, ale když se nad tím zamyslíme, je to všechno, jen ne nabídka. Vžijte se do situace ruského vojáka. Nejprve musíte uniknout Rudé armádě, protože víte, že můžete být zastřeleni za dezerci. Pak se musíte vzdát, aniž by vás zabili Ukrajinci. Poté uvíznete ve vězení; možná vás uloží do regulérního zajateckého tábora, doplněného o ruské loajalisty připravené vás zabít, když se strážný nebude dívat. Ať už budete živořit kdekoli, víte, že váš osud závisí na výsledku války.
Případ 1: Ukrajinská vláda invazi přežije. Pravděpodobně vás propustí, ale zaplatí vám opravdu? A co když mírové urovnání bude vyžadovat repatriaci zpět do Ruska, jako v případě nechvalně proslulé operace Keelhaul?
Případ 2: Rusové zvítězí. Pravděpodobně vás čeká popravčí četa za dezerci.
Přesto obdivuji kreativitu ukrajinského návrhu. Nalákání na dezerci by mělo být standardní součástí vojenské strategie, ale málokdy se tak děje. Dovolte mi však navrhnout verzi 2.0, která lépe naplní záměr původní nabídky.
Verze 2.0: EU ve spolupráci s Ukrajinou nabídne 100 000 dolarů a občanství EU každému ruskému dezertérovi. Rusové mohou jít buď přímo do EU, nebo se vzdát ukrajinským silám, které je rychle dopraví na hranice EU.
Klíčová výhoda: Dezertéři již nemusí sázet na úspěch Ukrajiny. Pokud uniknou ze zóny kontroly Rudé armády, přežijí. Mnohem lepší sázka.
Další výhody: Místo ukrajinského vězení nebo zajateckého tábora si můžete užívat svobody v EU. A je mnohem pravděpodobnější, že vám EU rychle předá slíbenou finanční odměnu.
Jak velká zátěž to pro EU je? Opravdu jen drobné. Dokonce i v případě kouzelného scénáře, kdy by dohodu přijalo všech zhruba 200 000 ruských vojáků v okolí, je 100 000 dolarů na jednoho vojáka pouhých 20 miliard dolarů. To je méně než pětina toho, co nyní Německo plánuje vydat na obranu jen v roce 2022. Nebylo by šílené jít až na 1 000 000 dolarů za jednoho dezertéra. Mohli byste dokonce udělat klasickou víceúrovňovou nabídku, kdy prvních 10 000 dezertérů dostane každý milion dolarů jako kompenzaci za vysoké počáteční riziko, po níž by následovaly nižší platby pro pozdní dezertéry, kteří by mohli dezertovat v relativním bezpečí.
Pokud je vyplácení velkých peněz dezertérům tak skvělý nápad, jak to, že to skoro žádná země nedělá? Mám podezření, že mnoho vlád považuje tuto taktiku za něco podobného jako jedovatý plyn: Je to strašlivá zbraň – a když ji použijeme my na ně, použijí ji oni na nás. To by mohlo dávat smysl, když proti sobě bojují brutální diktatury. Ale pokud země, do které lidé běžně utíkají, bojuje se zemí, ze které lidé běžně utíkají, analogie s jedovatým plynem se rozpadá. Děsivé země jsou hluboce zranitelné vůči placené dezerci, zatímco ty nejpříjemnější země jsou téměř imunní. Kolik by muselo Rusko nabídnout Němcům, aby dezertovali do Ruska? Nein, danke!
Důvěryhodnost je složitým faktorem: Jen blázen by Rusům věřil, že zaplatí, ale slovo EU je když ne z ryzího zlata, tak alespoň z ryzího stříbra.
Další příčinou zdrženlivosti je však standardní ekonomicky negramotný pohled na imigraci. Vojáci jsou všichni zdraví potenciální pracovníci v nejlepším věku, kteří jsou zcela schopni se sami uživit. Přesto se na ně mnoho lidí v přijímajících zemích podívá a řekne si: „Proč bychom se měli do konce života starat o bandu ruských dezertérů?“ Správná odpověď zní: nemusíte. Až jim dojdou peníze za dezerci, ne-li dříve, ať si najdou práci a postarají se o sebe sami.
Aktualizace: Ilya Somin, rodilý Rus, mi sdělil, že můj původní zdroj nabídku ukrajinské vlády špatně přeložil. Skutečná dohoda nabízí dezertérům amnestii, nikoli vězení. Mnohem lepší, ale moje verze 2.0 je stále mnohem sladší.
BRYAN DOUGLAS CAPLAN je americký ekonom a autor knih s ekonomickou tématikou. Je profesorem ekonomie na Univerzitě George Masona, výzkumným pracovníkem v Mercatus Center. Vydává také vlastní blog EconLog, který se věnuje vysvětlování ekonomických problémů a aktuálnímu dění.
Článek původně vyšel na novém blogu Bryana Caplana Bet on It pod názvem Make Desertion Fast. Přeložili DeepL a Martin Pánek.
Foto: Pixabay
Zdroj: Bryan Caplan


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Reklama

Švehla: České euro jako sen

19.11.2024, Autor: Z blogosféry

Má či nemá být u nás přijata společná měna euro? Už dvacet let odpovídáme šalamounsky: samozřejmě, že má, ale zatím není jasné kdy. 

Daňhel (VŠE): Naše ekonomika je po 35 létech čím dál méně tržní

18.11.2024, Autor: Jaroslav Daňhel

V souvislosti s třicátým pátým výročím sametové revoluce nutno konstatovat značný posun v sentimentu současné společnosti od tehdejších představ o dalším směřování naší země. Prvořadým úkolem po listopadu byl v ekonomické rovině co nejrychlejší přechod z nemonetárního administrativně příkazového modelu na tržní trajektorii. Tržní spontaneita byla ale posléze stále více oslabována dirigistickými státními zásahy až k dnešnímu stavu s emisními povolenkami. 

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Reklama

Pojistí Scholz porážku německých socialistů?

14.11.2024, Autor: Vojtěch Benda

V minulém týdnu Německo zažilo rozpad vládní koalice a nyní míří k předčasným volbám. Do těch patrně povede německé socialisty stávající kancléř Olaf Scholz, i když pod jeho vedením ztrácejí na popularitě a dostalo se mu nejhoršího hodnocení mezi poválečnými kancléři. 

Vysoké pokuty pro Facebook v Evropě i Koreji

11.11.2024, Autor: Vojtěch Benda

Společnost Meta, která vlastí Facebook, Instagram a WhatsApp, musí v Jižní Koreji zaplatit pokutu 21,l miliard wonů (asi 3,6 miliard korun) za nezákonné shromažďování informací o svých klientech. Tento podzim se jedná již o druhou pokutu, která byla společnosti Meta uložena. Na konci září uložila Irská komise na ochranu dat společnosti Meta pokutu ve výši 91 milionů euro (více než 2,3 miliard korun) za špatné zacházení s hesly uživatelů.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Reklama
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Reklama