Česká ekonomika v závěrečném čtvrtletí příjemně překvapila co se týče hospodářského růstu, neboť vykázala růst HDP mezičtvrtletně o 0,9 procenta a meziročně o 3,6 procenta. V obou případech byl růst HDP o 0,7 procentního bodu silnější, než předpokládal trh. Předběžný údaj za celý rok 2021 hlásí růst HDP tempem 3,3 %: vzhledem k problémům v dodavatelských vztazích, jež měly od jarních měsíců nepříznivý dopad hlavně na tuzemské automobilky, nejde vůbec o špatný výsledek.
Předběžný údaj hlásí, že česká ekonomika v loňském čtvrtém čtvrtletí vykázala mezikvartální růst HDP o 0,9 %, zatímco finanční trh počítal s růstem 0,2 %. ČNB ve své prognóze z počátku listopadu odhadovala pro loňské závěrečné čtvrtletí mezičtvrtletní pokles HDP o 1,1 %. V meziročním vyjádření růst HDP zrychlil na 3,6 % poté, co v loňském třetím čtvrtletí ekonomika vykázala meziroční růst na úrovni 3,3 %.
Dle vyjádření ČSÚ táhla českou ekonomiku v loňském čtvrtém čtvrtletí v mezikvartálním vyjádření nahoru zejména zahraniční poptávka, což zřejmě souviselo s pozvolným zmírňováním problémů na straně zásobování ve zpracovatelském průmyslu. Díky zmírňování problémů v zásobování se oživila průmyslová výroba a spolu s ní i exporty, jimž samozřejmě svědčila solidní poptávka na zahraničních trzích, kde tamní průmyslová aktivita též profitovala z lepší situace na straně dodávek.
V meziročním vyjádření byl v závěrečných měsících loňského roku růst HDP tažen především domácí poptávkou, tedy spotřebou domácností a investičními výdaji firem. Na straně tvorby HDP byl meziroční růst v závěrečném čtvrtletí tažen především skupinou odvětví obchodu, dopravy, ubytování a pohostinství, kde se projevil efekt příznivé meziroční srovnávací základny, jenž souvisel s uzavírkami v těchto odvětvích v závěrečným měsících roku 2020.
Celoroční růst HDP tempem 3,3 % je pouze částečnou kompenzací poklesu o 5,8 %, jenž byl v souvislosti pandemií vykázán v roce 2020. Na straně poptávky byl růst HDP v roce 2021 tažen především spotřebou domácností a tvorbou zásob na straně podniků. Tvorba zásob souvisela i s problémy v zásobování a nedokončenou výrobou. Na straně přidané hodnoty byl za celý loňský rok růst široce rozkročen přes průmysl, řadu odvětví služeb a odvětví veřejné správy, což souviselo zejména s tím, jak se aktivita v roce 2021 oživovala po propadu z roku 2020, jenž byl způsoben pandemií Covid-19.
Detailní statistika HDP za loňské závěrečné čtvrtletí a tedy i za celý rok 2021 bude zveřejněna 1. března, kdy ČSÚ může také zpřesnit dnes zveřejněné údaje o celkovém výkonu HDP za loňský závěrečný kvartál a za celý loňský rok. Předběžné údaje o výkonu HDP v loňském závěrečném čtvrtletí a růstu české ekonomiky za celý rok 2021 přinesly lepší než očekávané výsledky. Pro rok 2022 očekávám oživení celoročního růstu HDP do oblasti 4 % s tím, jak by se měly dále zmírňovat problémy související s pandemií a problémy v dodavatelských vztazích v průmyslu.
Údaje o výkonu HDP jsou dobrou zprávou pro korunu, jež může rozšířit své zisky vůči euru. Česká měna může profitovat jak ze samotných dobrých zpráv o výkonu HDP, tak ze spekulací, že ČNB bude ve světle statistiky o výkonu ekonomiky zvažovat výraznější zvýšení svých úroků.
Pro centrální banku ale bude důležitá také struktura HDP za loňské závěrečné čtvrtletí a v tomto ohledu je potřeba vyčkat do počátku března. Na blížícím se zasedání bankovní rady tento čtvrtek (3. února) se dočkáme zvýšení dvoutýdenní repo sazby zřejmě o polovinu procentního bodu anebo o tři čtvrtiny procentního bodu ze stávající úrovně 3,75 % a avíza, že úroky ČNB zřejmě porostou ještě dále.
RADOMÍR JÁČ, hlavní ekonom Generali Investments CEE
Foto: Pixabay
Zdroj: PR.Konektor
Komentář Radomíra Jáče k předběžnému odhadu výkonu HDP České republiky za loňské čtvrté čtvrtletí a za celý rok 2021
02.02.2022, Autor: Laura Feketeová