Listopad byl z hlediska vývoje cen komodit velmi turbulentním obdobím. Obecný trend byl růst do poloviny listopadu, následovaný značným propadem, který u některých komodit pokračoval i na počátku prosince. Jak na tom byla ropa?
Nejprve je nutné podotknout, že na rozdíl od zlata či kryptoměn, které do listopadu vstupovaly blízko rekordně nejvyšších hodnot, byla ropa „pouze“ na nejvyšších hodnotách od roku 2014 (nejvyšších hodnoty dosáhla koncem října, kdy se cena za jeden barel ropy WTI dostala skoro na 85 dolarů).
Zdroj: Trading Economics
Na počátku listopadu ropa byla v cyklu rychlého oslabování a posilování v závislosti na momentální náladě na trzích. Svého měsíčního maxima dosáhla 10. 11., kdy se za jeden barel opět platilo skoro 85 dolarů. Po většinu měsíce pak docházelo k postupnému pomalému oslabování až do 25. listopadu, a to na 77,8 dolaru za barel. Ani ropa se nevyhnula prudké ztrátě hodnoty, kdy následující den jeden barel stál již jen 67,9 dolaru. Do konce měsíce se cena ropy snížila, stejně jako cena ostatních komodit – na rozdíl od zmíněných kryptoměn bylo ale další snížení relativně malé, na 66 dolarů za barel.
Jelikož ropa i přes značné snahy o implementaci alternativních pohonů zůstává naprosto klíčovou surovinou pro dopravu, zvláště pak tu dálkovou (tankery), lze očekávat, že vzhledem ke stálé poptávce dojde k opětovnému nárůstu cen minimálně v krátkodobém horizontu (na konci prvního týdne prosince se cena za barel dostala opět na 70 dolarů). Ačkoliv jsou zraky všech zaměřeny především na plyn a elektřinu, nelze opomenout, že cena ropy je důležitým faktorem také v diplomacii. Proto můžeme očekávat, že se i ceny „černého zlata“ začnou čím dál více dostávat do perimetru politických špiček, jelikož nákladová inflace se odvíjí významnou měrou právě od cen ropy.
MICHAL HEJL je analytikem Centra ekonomických a tržních analýz
Foto: Pixabay
Zdroj: Michal Hejl