Podobně jako u jiných komodit a akcií, zlato prodělalo poměrně turbulentní vývoj v posledním měsíci. Pojďme se podívat na to, co se na trhu se zlatem děje?
V závěru roku se na finančních trzích vždy něco děje. Vybírají se zisky, mění se portfolia, z ekonomických dat nebo plánovaných regulací je čím dál jasnější, co se bude dít po novém roce. I letos do toho navíc promlouvá pandemie COVID-19.
Zdroj: BillionVault
S trochou nadsázky bychom mohli označit listopadový vývoj jako „cestu tam a zase zpátky“. Prvního listopadu se trojská unce zlata prodávala za 1793 dolarů. Od 5. do 16. listopadu docházelo k setrvalému růstu až na 1874 dolarů za unci, což byla nejvyšší cena od června letošního roku. Po krátkém období relativní cenové stability pak došlo 22. listopadu ke značnému propadu ceny (stejně jako tomu bylo například u ropy či kryptoměn) a 28. listopadu se zlato obchodovalo za 1795 dolarů za unci.
Přes tento vývoj je nutné podotknout, že ceny zlata jsou v dlouhodobém srovnání stále velmi vysoké (současná cena je jen o několik desítek dolarů nižší, než byla nejvyšší cena během minulé krize), čímž se vývoj zlata podstatně liší například od ropy. Inflace a projekce makroekonomického vývoje stále více investorů nutí přemýšlet o zlatu jako bezpečném zálivu pro ochranu hodnoty svého majetku.
Vzhledem k tomu, že vysoká cena zlata je považována za jeden z indikátorů blížící se krize, je nutné mít se na pozoru. Jak ukazuje poslední vývoj na trzích, investoři jsou dosti nervózní a poměrně prudce reagují na negativní zprávy. Vzhledem k současné negativní zdravotní situaci však nelze očekávat příliš pozitivní vývoj v krátkodobém horizontu. I proto by nebylo překvapivé, kdyby se cena zlata v příštích týdnech šplhala nahoru.
Foto: Pixabay
Zdroj: Michal Hejl