Vedle prvního zasedání nové Sněmovny došlo v tomto týdnu také k podpisu koaliční smlouvy mezi oběma volebními koalicemi. Přečetl jsem ji, abyste vy nemuseli. Jaké jsou její nejdůležitější body?
Značnou část koaliční smlouvy tvoří obecné teze, které jsou poplatné širokému rozpětí jednotlivých stran, formujících koalice, a jejich programů. Součástí textu jsou však i konkrétní závazky, například slib, že od roku 2023 půjde na financování silnic II. a III. třídy minimálně šest miliard korun ročně. Jednoznačné je také ustanovení o zastavení prací na kanálu Dunaj-Odra-Labe.
Ve fiskální oblasti smlouva slibuje například to, že investice budou tvořit alespoň deset procent státního rozpočtu. To je zhruba stejně jako letos, ale výrazně více než v předchozích letech Babišovy vlády. Bohužel, v dlouhodobé časové řadě se nejedná o nijak velké číslo. Program zahrnuje řadu obecných tezí, které vytvářejí dojem konkrétních opatření a najdeme je snad ve všech programech všech politických stran („zakročíme proti daňovým únikům“). Z nich ale není jasné, jak to provést, ani co to přinese.
Procedurálně je zajímavé ustanovení o tom, co se považuje za koaličně dohodnutý návrh. Smlouva jej definuje jako návrh, který podpoří většina přítomných členů vlády z každé koalice. Toto ustanovení tedy znamená faktické právo veta pro ODS a STAN, pokud jejich ministři zůstanou jednotní. Tento bod do smlouvy pravděpodobně vsunula ODS na ochranu před případným přehlasováním ostatními stranami v evropských otázkách.
V zahraničně politických otázkách pak program nastiňuje jasnou pro západní orientaci jak v rámci EU, tak NATO. S tím souvisí i slib dosáhnout 2 % HDP u výdajů na obranu v roce 2025. Stejně jako všechny ostatní vlády i tato slibuje lepší čerpání peněz z EU.
Celkově program vypadá relativně dobře. Chybí mi v něm však slibovaná (a nutná!) konsolidace veřejných rozpočtů. V obecné rovině totiž koaliční smlouva rozhodně přináší více výdajů než příjmů, což je něco, co si v současné situaci Česká republika nemůže dovolit. Lze tedy jen doufat, že programové prohlášení vlády bude v tomto ohledu konkrétnější a že budou následovat jasné kroky na ozdravení veřejných financí.
Foto: Pixabay
Zdroj: Michal Hejl