Volby jsou jednou z pravidelných událostí, která může významně ovlivnit pohyb kurzů měn i akciových indexů. Jakkoliv není Česká republika významným hráčem na globálních trzích a do vývoje cen jednotlivých aktiv promlouvají i jiné faktory, v minulosti jsme byli svědky toho, že investoři vnímali výsledky českých voleb jako signál, na který reagovali. Jak tedy ovlivnily naše poslední volby vývoj na trzích?
Obecně se dá říci, že trhy reagují negativně obvykle na vítězství populistických či extremistických stran, od kterých se dá očekávat, že budou negativně zasahovat do politiky, případně vést neodpovědnou fiskální politiku založenou na populismu a nakupování voličů. To platí i obráceně. Investoři také oceňují kontinuitu, naopak se obávají – byť třeba jen krátkodobě – zásadních změn vládní politiky. Není také žádným tajemstvím, že trhy obvykle preferují spíše vítězství stran pravého středu. Podle těchto indicií by měla být reakce trhů na výsledek voleb do sněmovny pozitivní. Bylo tomu tak skutečně?
Podívejme se proto na vývoj dvou ukazatelů, a sice kurz CZK/EUR a také na vývoj indexu pražské burzy.
Graf 1 Kurz Kč k euro v posledních 30 dnech
Zdroj: Kurzy.cz
Graf 2 Index PX Burza Praha v posledních 30 dnech
Zdroj: akcie.cz
Na obou grafech můžeme vidět, že k žádnému dramatickému posílení nedošlo, spíše naopak. Koruna vůči euru mírně oslabila, a to navzdory snaze české národní banky ochladit ekonomiku zvyšováním sazeb. To má několik důvodů.
Prvním z nich je, že Česká republika a ani žádná její vláda není sama dostatečně silná na to, aby sama výrazně ovlivnila ekonomickou situaci v Evropě, natož pak ve světě. Další důvody jsou pak vnitřní. Tajemná nemoc prezidenta Zemana je zdrojem nestability, kterou trhy nemají rády. Navíc se zhoršuje zdravotní situace jak v České republice, tak po celém světě. To stejné bohužel můžeme říci i o ekonomické situaci, které v České republice nepomohla ani nedisciplinovaná fiskální politika končící vlády. S ohledem na prohlášení centrální banky se také může stát, že trhy sázejí na silové posilování koruny spekulováním.
Vývoj dění na burze, na které – a to si přiznejme – není zas tak moc živo dlouhodobě, pak odráží výše zmíněné faktory. Investoři nestabilní situaci vyhodnocují jako rizikovou a snaží se diverzifikovat riziko tím, že své peníze částečně posílají do jiných typů aktiv. Jsme svědky bezprecendentního zájmu o nemovitosti v celé České republice, což žene ceny nahoru. Podobný je i vývoj na trhu zlata, nebo investice do aktiv spojených s energetickým trhem, například do emisních povolenek.
Kdybychom tedy chtěli projektovat očekávání trhů na výsledky voleb, museli bychom nutně konstatovat, že pravděpodobná budoucí vláda premiéra Petra Fialy nevzbudila příliš velký dojem. Ale to by byla nekorektní zkratka – jak jsem zmínil, na trzích momentálně hrají prim jiné faktory, které výsledky sněmovních voleb postavily mimo hlavní roli rozhodování.
Foto: Pixabay
Zdroj: Michal Hejl