e-news.cz - kurzy
Reklama

Stravenky nikoho neoslní, omladit nabídku benefitů mohou služby sdílené ekonomiky

15.10.2021, Autor: Z blogosféry

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Stravenky nikoho neoslní, omladit nabídku benefitů mohou služby sdílené ekonomiky

Pandemie zasáhla kromě jiného i do očekávání zaměstnanců v oblasti benefitů. Mění se atraktivita některých benefitů, přibývají nové zajímavé typy. Roste zájem o zdravotní benefity, podporu zaměstnanců při práci z domova, příspěvky na pojištění. Nově se zapojuji služby sdílené ekonomiky, telemedicína nebo donáškové služby.


Jak se změnil pohled na benefity
Podle průzkumu HR Pulse vznikla v důsledku pandemických opatření v oblasti benefitů nová očekávání zaměstnanců, kteří nyní pohlížejí na pracovní proces jiným pohledem. Mezi nejoblíbenějšími benefity nechyběla v posledních letech možnost pracovat z domova nebo příspěvky na sportovní a volnočasové aktivity. Priority se ale poněkud změnily. Práce z domova se pro mnohé stala nutným zlem, uzavření sportovišť, fitness center i kulturních zařízení znemožnilo čerpání příspěvků na sportovní, kulturní a jiné volnočasové aktivity.
„V současné době je trendem racionalizace nabídky benefitů. Firmy se zaměřují na to, co jim aktuálně dává smysl – zjišťují, jaké benefity jsou pro jejich zaměstnance opravdu zajímavé, zohledňují to, že atraktivita benefitů se liší v různých věkových a profesních skupinách. Benefity zaměstnavatelé také šířeji poskytují i v oborech, kde to nebylo tak obvyklé, jako je retail a odměňují zde větší riziko spojené s prací mezi lidmi,“ konstatuje Michal Novák z pracovního portálu Profesia.cz.
Nové benefity z on-line světa
V době pandemie řada firem pružně zareagovala a zaměřila se na to, jak zaměstnancům co nejvíce usnadnit práci z domova nebo každodenní fungování. Někteří zaměstnavatelé začali lidem finančně kompenzovat náklady na vybavení home office, ať už šlo o počítače, zdravé sezení, ergonomické pomůcky, nebo o náklady spojené s čerpáním energií, vody či využíváním internetu. Kromě toho firmy zařadily do online vzdělávacích programů rozvojové aktivity, v nichž si zaměstnanci mohli osvojit digitální dovednosti s obsluhou technologií a různých programů pro práci a setkávání na dálku.
Objevily se tak nové typy benefitů – místo stravenek příspěvky na donáškové stravovací služby, místo příspěvku na sportovní aktivity zase on-line kurzy jógy, fitness programů nebo rehabilitačních cviků. Pro úsporu času přibyla možnost využití asistenta, který může za zaměstnance vyřizovat komunikaci s úřady nebo pomoci zvládat školní povinnosti dětí na distanční výuce.
Omlazení nabídky benefitů díky sdíleným službám, například carsharingu
Vzrostl také zájem o služební auta nebo parkovací místa, protože lidé nechtěli riskovat nakažení při cestování hromadnými prostředky. Pro firmy je tento benefit ale poměrně finančně náročný, a nejde jen o pořizovací a udržovací náklady na auta. Nové moderní služby sdílené ekonomiky jsou jednou z cest k řešení tohoto problému.
„V době boje o zaměstnance a budování ekologické firemní kultury je využití sdílených vozů zajímavou možností rozšíření nabídky benefitů, atraktivní zejména pro generace nastupující na trh práce, které více zohledňují hlediska udržitelnosti i při volbě zaměstnavatele,“ říká Milan Beutl, ředitel českého zastoupení společnosti Anytime. „Firmy navíc mohou pružně reagovat podle aktuálních podmínek, pokud například potřebují firemní auta jen občas. Zároveň je však možné poskytnout zaměstnancům vozy i pro soukromé účely.“
Využití sdílených aut poskytuje větší pružnost nejen firmám, ale i zaměstnancům, kteří sdílené služební vozy využívají. Zejména v centrech větších měst, která jsou dnes prakticky celá koncipovaná jako placené zóny, je velkou výhodou možnost se sdílenými vozy parkovat zdarma. Navíc odpadají problémy, co s autem, pokud někdo vyrazí večer po práci za kulturou nebo do restaurace – večer prostě sdílený vůz odstaví, kde potřebuje, a ráno využije auto poblíž svého bydliště.
Roste zájem o péči o zdraví
V současné době, kdy se lidé více obávají o své zdraví, roste také zájem o benefity zaměřené tímto směrem. Může jít o zajištění zdravotní péče pro zaměstnance v místě pracoviště či v soukromém zdravotnickém zařízení, příspěvky na nadstandardní péči, zdravotní konzultace, nákup léků nebo výživových doplňků. Z nových typů služeb přibývá využití telemedicíny, kdy mohou lidé konzultovat své zdravotní problémy on-line, a kvalifikovaný odborník jim doporučí následnou odbornou péči.
Novým hráčem na poli poskytování služeb v oblasti zdraví a telemedicíny je česká společnost Batist Medical. „V minulých týdnech jsme rozšířili služby o tzv. virtuálního lékaře. Jedná se o online systém pro stanovení anamnézy a diagnózy pacienta. Možnosti, jak může proběhnout konzultace s lékařem, jsou různé. Pro jednodušší dotaz elektronická forma, pro složitější otázku telefonát s lékařem, pro ještě specifičtější pak video hovor. A pro ty nejsložitější pak za určitý poplatek objednání návštěvy lékaře až domů. Již nyní sledujeme značný zájem o tuto službu nejen od jednotlivců, ale také z řad firem, kterým není zdravotní stav zaměstnanců lhostejný a které chtějí tuto službu nabídnout jako benefit,“ říká Tomáš Mertlík, ředitel a majitel společnosti Batist Medical.
Jednou z dalších oblastí, na kterou pandemie poukázala, je péče o duševní zdraví zaměstnanců. „Mnoho lidí se v domácí izolaci začalo potýkat s psychickými problémy, bylo pro ně náročné soustředit se s dětmi v jedné domácnosti na práci, navíc zvládnout běžnou péči o ně, případně i o své rodiče. Mnozí se také vyrovnávají se ztrátou blízkých a známých nebo jim pomáhají řešit existenční nouzi. To vše zvyšuje stresovou zátěž a je žádoucí, aby se firmy zabývaly i těmito problémy. Společnost Accenture například vytvořila projekt Mental Health, který pomáhá řešit psychické problémy zaměstnanců za pomoci nejvyspělejších technologií i jejich kolegů. Zahrnuje bezplatné a přísně důvěrné poradenské psychologické služby dostupné všem zaměstnancům i jejich blízkým příbuzným,“ říká Šárka Vránová, HR manažerka společnosti Accenture.
Stravenky stále vedou
I když mnoho firem strukturu nabídky mění, nejčastějším benefitem zůstávají podle údajů pracovního portálu Profesia.cz stravenky, které získává více než čtyřicet šest procent zaměstnanců. V některých oborech je zastoupení tohoto benefitu ještě výrazně vyšší – v bankovnictví sedmdesát procent, ve farmaceutickém průmyslu šedesát sedm procent, v zákaznické podpoře šedesát dva procent, ale například ve službách jen dvacet dva procent, v dřevozpracujícím průmyslu dvacet procent a v oblasti cestovního ruchu a gastronomických služeb sedmnáct procent. V žebříčku nejčastějších benefitů dále figurují nápoje zdarma (třicet čtyři procent), flexibilní pracovní doba (třicet tři procent), home office (třicet procent) a mobilní telefon pro soukromé účely (dvacet devět procent).
Foto + Zdroj: ASPEN.PR


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Apogeo
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Švehla: České euro jako sen

19.11.2024, Autor: Z blogosféry

Má či nemá být u nás přijata společná měna euro? Už dvacet let odpovídáme šalamounsky: samozřejmě, že má, ale zatím není jasné kdy. 

Daňhel (VŠE): Naše ekonomika je po 35 létech čím dál méně tržní

18.11.2024, Autor: Jaroslav Daňhel

V souvislosti s třicátým pátým výročím sametové revoluce nutno konstatovat značný posun v sentimentu současné společnosti od tehdejších představ o dalším směřování naší země. Prvořadým úkolem po listopadu byl v ekonomické rovině co nejrychlejší přechod z nemonetárního administrativně příkazového modelu na tržní trajektorii. Tržní spontaneita byla ale posléze stále více oslabována dirigistickými státními zásahy až k dnešnímu stavu s emisními povolenkami. 

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Reklama

Pojistí Scholz porážku německých socialistů?

14.11.2024, Autor: Vojtěch Benda

V minulém týdnu Německo zažilo rozpad vládní koalice a nyní míří k předčasným volbám. Do těch patrně povede německé socialisty stávající kancléř Olaf Scholz, i když pod jeho vedením ztrácejí na popularitě a dostalo se mu nejhoršího hodnocení mezi poválečnými kancléři. 

Vysoké pokuty pro Facebook v Evropě i Koreji

11.11.2024, Autor: Vojtěch Benda

Společnost Meta, která vlastí Facebook, Instagram a WhatsApp, musí v Jižní Koreji zaplatit pokutu 21,l miliard wonů (asi 3,6 miliard korun) za nezákonné shromažďování informací o svých klientech. Tento podzim se jedná již o druhou pokutu, která byla společnosti Meta uložena. Na konci září uložila Irská komise na ochranu dat společnosti Meta pokutu ve výši 91 milionů euro (více než 2,3 miliard korun) za špatné zacházení s hesly uživatelů.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Reklama
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama