e-news.cz - kurzy
Reklama

Podle průzkumu společnosti Accenture se frekvence kybernetických útoků v první polovině roku 2021 více než zdvojnásobila

03.09.2021, Autor: Laura Feketeová

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Podle průzkumu společnosti Accenture se frekvence kybernetických útoků v první polovině roku 2021 více než zdvojnásobila

Jak ukazuje nejnovější průzkum oddělení Cyber Investigations, Forensics & Response (CIFR) společnosti Accenture, ve srovnání se stejným obdobím loňského roku se v první polovině roku 2021 množství kybernetických útoků celosvětově zvýšilo o 125 procent.
Informace je odvozená na základě přímé spolupráce se zákazníky v rámci jejich reakce a zotavení se z incidentů v kyberprostoru.
Trojciferný nárůst (o 125 procent) byl způsoben především nedostatečným zabezpečením vzdáleného přístupu k webovým serverům (web shell) a následným spuštěním škodlivého kódu s cílem získání přístupu a kontroly. Příklady zahrnují použití cíleného ransomware a následného vydírání či narušení a zneužití dodavatelského řetězce.
„Z hlediska oborů byl nejčastěji zasažen sektor spotřebního zboží a služeb představující dvacet jedna procent kybernetických útoků, dále následují průmyslový/výrobní sektor (šestnáct procent útoků), bankovní sektor (deset procent útoků) a sektor cestovního ruchu a gastroprůmysl (devět procent),“ přibližuje výsledky průzkumu Michal Merta, odborník na informační bezpečnost a ředitel pražského Cyber Fusion Centra Accenture.

Zdroj: Accenture

Více než sedmdesát procent incidentů zaznamenaných CIFR týmem směřovalo na tři státy, a to na USA (třicet šest procent), Velkou Británii (dvacet čtyři procent) a Austrálii (jedenáct procent).
„Mnoho organizací dnes zabezpečuje pouze hlavní podnikové systémy a nechrání svůj dodavatelský řetězec, dceřiné a přidružené společnosti. Proto je klíčové mít ucelený plán na pokrytí celého IT ekosystému,“ říká Michal Merta, a dodává: „Společnosti působící v odvětvích jako spotřební zboží a služby, průmysl, maloobchod, cestovní ruch a pohostinství, jež během pandemie zaznamenávaly spíše nižší počet kybernetických útoků, by měly revidovat svou současnou úroveň zabezpečení, neboť zvýšená aktivita spotřebitelů v těchto odvětvích představuje nové příležitosti pro útočníky.“
Průzkum také podrobně popisuje nejčastější kategorie malware, jednotlivé varianty ransomware a odvětví, na která se útoky v první polovině roku 2021 zaměřovaly nejčastěji. Zde jsou klíčová zjištění:

  • Nejčastější používaný malware byl typu ransomware (třicet osm procent), hned poté následovaly pokusy o získání neoprávněného přístupu (třicet tři procent).
  • Revil/Sodinokibi byl nejčastěji pozorovaný druh ransomware – představoval dvacet pět procent incidentů.
  • Ransomware útoky nejčastěji cílily na oblasti pojišťovnictví (dvacet tři procent útoků), spotřebního zboží a služeb (sedmnáct procent) a na telekomunikace (šestnáct procent).
  • Společnosti s ročními tržbami 1–10 miliard USD představovaly více než polovinu (padesát čtyři procent) obětí ransomware a vydírání, následovaly společnosti s ročními tržbami mezi 10 miliardami a 20 miliardami USD (dvacet procent).

„U větších společností je dopad kybernetického útoku významnější a také se v jejich případě častěji mluví o úniku citlivých dat. Proto jsou takové útoky veřejnosti více známy a mnohdy se o nich můžeme dozvědět z médií. To ale neznamená, že menší společnosti nejsou pro útočníky lákavým cílem, právě naopak. Jen se o tom tolik nepíše,“ uzavírá Michal Merta.
Foto + Zdroj: ASPEN PR


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

e-news.cz - kurzy
Apogeo
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Sdílená auta stále více používají i lidé ve věku 40 – 60 let

30.04.2024, Autor: Z blogosféry

Carsharing se v posledních letech stává stále populárnější alternativou ke klasickému vlastnictví automobilu. A to nejen ve světových metropolích, ale i v České republice. Není překvapivé, že nejčastějšími uživateli jsou zástupci mladší generace, pro které je sdílená ekonomika součástí životního stylu.

Rozdělený dluhopisový trh

29.04.2024, Autor: Z blogosféry

Akcie a dluhopisy vykázaly v roce 2022 po delší době shodný vývoj, když společně zaznamenaly výraznější propady. Stejný směr nalezly obě třídy aktiv i v roce 2023, ale tentokrát udělaly investorům radost a shodně přinesly výrazné kladné zhodnocení. Co se týká letošního vývoje, dostál vzájemný vztah mezi akciemi a dluhopisy změn: začaly se mezi nimi rozevírat výkonnostní nůžky. 

e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Nálada spotřebitelů se prudce zlepšuje

24.04.2024, Autor: Z blogosféry

Podle dubnového konjunkturálního průzkumu z dílny Českého statistického úřadu vzrostl souhrnný indikátor tuzemské ekonomické důvěry z březnových 94,2 na aktuálních 97,0 bodu.

E-šmejdi způsobili za první čtvrtletí škody za 357 milionů korun

24.04.2024, Autor: Z blogosféry

Za první tři měsíce letošního roku se počet kybernetických útoků na klienty bank zvýšil o 21 procent. Celkově bylo napadeno 20 723 klientů. I přes vyšší počet útoků se snížila celková škoda, a to na 357 milionů korun. Klesla i průměrná škoda na jednoho klienta, která je mírně přes 17 tisíc korun. 

Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Reklama

Příspěvky na DIP zatím firmy nabízí spíše výjimečně. Zaměstnanci se k novému produktu staví rovněž opatrně

23.04.2024, Autor: Z blogosféry

Dlouhodobý investiční produkt mohou Češi využívat už od začátku letošního roku. Většina z nich ale nadále setrvává u penzijního spoření. Důvodem je především neznalost, ale také váhavost zaměstnavatelů. Ti vyčkávají a zatím pouze malá část z nich svým zaměstnancům na DIP přispívá. Hlavním argumentem je malá informovanost a případná administrativní zátěž.

e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Reklama