Rozjezd podnikání nemusí být snadný a zpravidla se neobejde bez kapitálu. Nová firma logicky nemá žádnou historii, což může být problém u obchodních partnerů i bank. Obtížná může být též orientace v legislativě a podnikatelském prostředí vůbec. Jaké výhody a možnosti podpory jsou dostupné novým firmám či podnikatelům?
V Česku stoupá počet živnostenských oprávnění poměrně stabilně už několik let. Data České správy sociálního zabezpečení ke konci prvního čtvrtletí ukazují meziroční růst u hlavních i vedlejších samostatných výdělečných činností. Podle statistik společnosti CRIF dokonce během letošního března a dubna přibylo nejvíce registrovaných firem za poslední tři roky. Současné rozvolnění protipandemických opatření bude možná dalším impulsem nastartovat konečně svůj byznys.
Podporu pro začínající podnikatele v nelehkých začátcích nabízejí veřejné instituce i komerční subjekty. Například projekt Nakopni.to poskytuje slevu padesát procent pro nové firmy, tedy pokud je vaše IČO mladší než jeden rok, na různé softwarové nástroje. Příkladem je známá fakturační aplikace Fakturoid. Na slevu v prvním roce podnikání lze dosáhnout také u některých účetních či daňových firem. Zvýhodnění začínajících podnikatelů se ale věnují rovněž dotační programy EU nebo krajů. Například Moravskoslezský kraj poskytuje takzvaný Voucher pro začínající firmy ve výši 50 000 až 100 000 korun. Podnikatel, jehož IČO není starší než dva roky, ho může využít například na výrobu funkčního vzorku či prototypu, nákup služeb i vybavení, vzdělávání a podobně.
Záruky na úvěry pro začínající podnikatele
Speciální produkty šité na míru novým firmám nabízejí také některé banky. I tak ale mladý podnikatelský subjekt bez historie může mít v oblasti financování velmi omezené možnosti. „V rámci našich programů se zaměřujeme i na začínající podnikatele, kterým velmi pravděpodobně bude chybět vlastní majetek k zaručení úvěru a bez historie by těžko úvěr od některé z komerčních bank získávali,“ říká Marie Lafantová, tisková mluvčí Českomoravské záruční a rozvojové banky (ČMZRB), která podporuje malé a střední podnikatele formou záruk a zvýhodněných úvěrů.
Začínající podnikatelé, kteří získali od ČMZRB v posledním roce podporu z programu Inostart či Jihočech (zvýhodněný úvěr firmám, které začínají svůj byznys v Jihočeském kraji), využili financování nejčastěji k nákupu technologie nutné pro zahájení výroby, vybavení nově vznikající provozovny či k pořízení zásob.
Jednodušší i výhodnější nákup zboží a služeb
Velké firmy obvykle u svých dodavatelů díky větším obratům požívají výhod silné vyjednávací pozice, což jim zajišťuje například lepší cenové podmínky i splatnost faktur. Na druhou stranu u nové firmy bez historie mají dodavatelé často pochyby, zda bude platit včas či zda vůbec zaplatí. Začínajícímu podnikateli tudíž může situaci výrazně usnadnit takzvaná nákupní aliance.
„Nákupní aliance sdružuje poptávku více firem i živnostníků, díky čemuž dosahuje velkého obratu a zajišťuje svým členům trvale výhodný nákup zboží a služeb od různých dodavatelů. Pro začínajícího podnikatele to v prvé řadě znamená, že v hektickém období rozjezdu firmy nemusí řešit nastavení spolupráce nebo vyjednávání s každým dodavatelem zvlášť. Přitom hned při startu dosáhne na podmínky jinak dostupné jen velkým podnikům,“ říká Damir Duraković, generální ředitel nákupní aliance Axigon, která poskytuje tankovací karty Shell a EuroOil. „Dalším benefitem je, že nová firma bez historie může od počátku platit za zboží a služby na základě faktury. Ať už jde o odběry pohonných hmot, dobíjení elektromobilů, služby mobilního operátora, či dodávky kancelářských potřeb a další, vše je přehledně vyúčtováno na konci stanoveného období,“ dodává Damir Duraković s tím, že nově vzniklým subjektům poskytuje Axigon registraci na první rok za symbolickou 1 Kč.
Jak na to?
Před tím, než se rozhodnete založit firmu nebo živnost, je ale dobré vědět, jak na to. I zde existuje efektivní podpora. Kupříkladu Krajská hospodářská komora Karlovarského kraje poskytuje bezplatné poradenství v rámci programu Rozjeď byznys. Mentor komory provede začínajícího podnikatele úvodními kroky, pomůže s podnikatelským plánem a také uvědomit si, co vše je pro start podnikání potřeba.
Během pandemie koronaviru vznikl rovněž další podpůrný projekt Nastartujte úspěšný byznys. Jde o bezplatné školení, které má začínající podnikatele seznámit se základními aspekty a praktickými tipy pro podnikání, a to i z právního hlediska. „Většina začínajících podnikatelů zvažuje, zda začít podnikání jako OSVČ, nebo formou některé z obchodních společností, nejčastěji s. r. o. Našim cílem je po praktické stránce rozebrat výhody a nevýhody spojené s jednotlivými typy podnikání. Většinu začínajících podnikatelů totiž nejvíce tíží jejich odpovědnost, ručení za dluhy z podnikání, ochrana jejich majetku jakožto soukromých osob, ale také daňové aspekty, věrohodnost před klienty a finanční aspekty související s jednotlivými typy podnikání,“ popisuje Irena Valíčková z advokátní kanceláře Valíček & Valíčková, která zmíněné školení pro začínající podnikatele realizuje.
Podle ní je dobré hned na začátku domýšlet i aspekty, které souvisejí s marketingem, brandem a podobně, tedy kupříkladu volbu vhodné webové domény, loga či názvu firmy. Starosti s formálními náležitostmi rozjezdu podnikání totiž někdy mohou tyto neméně důležité věci zastínit.
Foto: Pixabay
Zdroj: LUKÁŠ POLOLÁNÍK
Rozjíždíte firmu nebo živnost? Využijte benefity pro začínající podnikatele
17.06.2021, Autor: Z blogosféry