Apogeo
Reklama

JOSEF KVARDA: Hlavní makroekonomické události šestnáctého týdne (19.4–23.4.)

20.04.2021, Autor: Z blogosféry

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
JOSEF KVARDA: Hlavní makroekonomické události šestnáctého týdne (19.4–23.4.)

Trh čeká, že banka úrokové sazby nezmění, ani nastavení parametrů kvantitativního uvolňování. Ultraexpanzivní monetární politika je udržována kvůli koronavirové pandemii, která oslabila ekonomiku a tím dále stlačila inflaci, která již před pandemií trvale značně zaostávala za cílem ECB udržovat inflaci střednědobě těsně pod.


Ovšem jak dlouho ECB kvantitativní uvolňování bude udržovat na současném maximu? O tom se povede zajímavá debata právě na dubnovém zasedání. ECB přesvědčuje trhy, že minimálně to bude do března 2022. Nedávno se v rozkolu s touto strategií ozvaly hlasy dřívější redukce kvantitativního uvolňování zesíleného v začátcích a během koronavirové pandemie, naposledy s cílem potlačit růst tržních úrokových sazeb. Guvernéři centrálních bank Nizozemí a Rakouska Klaas Knot a Robert Holzmann naznačili redukci této expanze již od třetího čtvrtletí 2021. Prezidentka ECB Christine Lagardeová, resp. viceprezident ECB Luis de Guindos, se vůči těmto názorům později ohradili.
Indexy PMI zpracovatelského průmyslu, služeb a ekonomické aktivity eurozóny, Německa a Francie za duben (23.4.): Indexy PMI eurozóny, Německa a Francie v dubnu se zhoršením koronavirové situace v největších ekonomikách eurozóny mají vykázat vůči březnu oslabení. Přesto růst zpracovatelského průmyslu v posledních měsících akceleroval na velmi silné tempo v Německu a eurozóně a i ve Francii byl silný. Rovněž recese služeb se zkrátila na mírné tempo ve Francii a eurozóně a v Německu se aktivita dominantního odvětví ekonomiky již vrátila do menšího růstu. Proto celková ekonomická aktivita v březnu ve Francii stagnovala, v Německu rostla silně a v eurozóně rostla slabě.
USA –  Prodeje existujících domů za březen (22.4.): Silný růst prodejů starších, resp. existujících domů, má pokračovat i v březnu. Po pádu prodejů v dubnu, tedy v měsíci, kdy i ekonomika pravděpodobně dosedla na dno krize, se aktivita vracela. Poptávku aktuálně podporuje oslabení pandemie, otevírání ekonomiky s uvolněním úspor vlivem potlačené poptávky kvůli zavřeným obchodům a nákupním možnostem a silná fiskální a monetární podpora ekonomiky v podobě nízkých úrokových sazeb. Růst hypotečních úrokových sazeb, nižší nabídka nemovitostí a pokračující silný růst cen domů zatím prodeje příliš nevykolejily.
USA – Prodeje nových domů za březen (23.4.): Silný růst nových domů má pokračovat i v březnu. Koronavirový fenomén se v segmentu trhu nových domů a jejich prodejů projevil jen menší krátkou korekcí. Poptávku aktuálně podporuje oslabení pandemie, otevírání ekonomiky s uvolněním úspor vlivem potlačené poptávky kvůli zavřeným obchodům a nákupním možnostem a silná fiskální a monetární podpora ekonomiky v podobě nízkých úrokových sazeb.
JOSEF KVARDA, Analytik SFG Holding
Foto: Pixabay
Zdroj: HustáKomunikejšn s.r.o.


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Daňhel: Poznámka k aktuálnímu tématu: predátorské časopisy

14.05.2024, Autor: Jaroslav Daňhel

V souvislosti s aktuálně propíranou otázkou, zda mohou být za vědce považováni autoři, kteří publikovali v tzv. „predátorských“ časopisech, se zřejmě již trochu zapomnělo na atmosféru, která panovala na začátku nového milénia.

Sazka reklama
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

CETA: Mýtus o vyčerpání zdrojů se v roce 2024 opět vzdaluje

10.05.2024, Autor: red

Nejnovější vydání Simon Abundance Indexu 2024 odhaluje, jak globální zdroje rostou rychleji než populace, což vyvrací běžné obavy z vyčerpání přírodních zdrojů v důsledku demografického růstu. To, že žijeme v době největší hojnosti, je přitom pouze důsledkem jednoduchých tržních principů.

Schmarcz: Německo se stalo motorem české prosperity po vstupu do EU. Stane se také naším hrobařem?

06.05.2024, Autor: Martin Schmarcz

Do Evropské unie jsme vstoupili před dvaceti lety. S trochou nadsázky však můžeme říci, že jsme vstoupili do Německa. Obě země jsou silně hospodářsky provázané, česká ekonomika doslova dýchá s tou německou. Když prosperuje, bohatství se přelévá i k nám, když stagnuje, spíše dříve než později se to negativně projeví i u nás.

Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Sazka reklama
Reklama

Smrčka: U Pekingu se bojuje o Pensylvánii

23.04.2024, Autor: red

Dost možná rozhodne Pensylvánie podzimní prezidentské volby ve Spojených státech. Na oltář volebních hlasů dělníků bude proto slavnostně položena i nová americko – čínská obchodní válka.

Hypotéky by mohly zlevňovat rychleji. Riziko snadného odchodu klientů ale pokles sazeb brzdí

22.04.2024, Autor: Z blogosféry

Banky zlevňují hypoteční úvěry hodně pozvolna. Prudký pokles úrokových sazeb by mohl vyvolat spirálu refinancování i běžících fixací nebo tlak na banky, aby sazby v průběhu fixace snižovaly. Mírný poplatek za předčasné splacení totiž dává klientům více volnosti, banky ale riziko jejich odchodu nutně musí zohlednit v cenotvorbě.

Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Reklama