e-news.cz - kurzy
Reklama

Druhá vlna pandemie zasáhla Česko. Navzdory tomu zájem o nové byty neklesne a jejich cena poroste

16.11.2020, Autor: Z blogosféry

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Druhá vlna pandemie zasáhla Česko. Navzdory tomu zájem o nové byty neklesne a jejich cena poroste

To, čeho se řada epidemiologů obávala, nakonec přišlo: čelíme dalšímu útoku koronaviru, co do počtů nakažených mnohem silnějšímu než na jaře.


To se přirozené odráží v celé ekonomice – do té míry, že všechny důsledky si dnes málokdo troufne předvídat. Ani stavební průmysl jako jeden z hybatelů ekonomiky nezůstal ušetřen, a to včetně rezidenčního trhu. Právě teď proto nastává čas na otázku, jak se bude bydlení v Praze, kde je nových bytů největší nedostatek, vyvíjet v příštím roce. Nejistota je velká. Jisté je snad jen to, že ani realitní odborníci se do předpovědí na rok 2021 zrovna nehrnou. Myslím si však, že rámcovou predikci vývoje trhu s bydlením v metropoli přece jen udělat lze – s využitím informací z České národní banky[1] a analýz poradenských společností, jako např. Deloitte[2]. Své vlastní analýzy si děláme i my.
Scénář vývoje na pražském rezidenčním trhu pohledem JRD
Malá nabídka nových bytů na trhu v metropoli, trvající nedostatek starších bytů i nízká úroková sazba hypoték – to vše znamená, že zájem o bydlení v novostavbách aktuálně neklesá a podle našeho názoru ani v příštím roce významněji klesat nebude. Poptávka části lidí se přesune směrem k nájemnímu bydlení. Tím se Češi přiblíží průměru Evropské unie, v níž v současné době žije v nájmu zhruba třetina obyvatel (například v Německu je to ale téměř polovina, zatímco v ČR aktuálně pouze zhruba pětina). Pořád je však hodně těch, kteří stále disponují likviditou – a tu chtějí ukládat právě do nového bydlení. Ať už svého vlastního, či jako poměrně jistou a bezpečnou investici v nejisté pandemické době. Jeden ze scénářů České národní banky (ten pesimistický) predikuje pokles cen nových bytů až o dvacet pět procent (ČNB totiž tvrdí, že ceny bytů jsou o dvacet pět procent nadhodnoceny – což je právě ta hodnota, o kterou by podle ní mohly poklesnout). My však tento scénář nesdílíme: ačkoli v krizi (kterou nepochybně pandemie koronaviru je) k poklesu cen (tedy i cen bytů) běžně dochází, aktuálně se to neděje. A podle našeho názoru ani dít nebude. Naše přesvědčení vychází z toho, že budou-li banky nadále držet zhruba stejnou úrokovou míru hypoték na bydlení, zůstane poptávka po nových bytech v Praze stále vysoká. Ke slovu se navíc dostávají institucionální investoři, kteří o nákup bytů projevují stále větší zájem. Za těchto okolností nebudou mít developeři opravdu kvalitních bytů ve vysokém standardu provedení a v atraktivních lokalitách důvod, aby ceny snižovali. (Samozřejmě je otázkou, jak se projeví konec tzv. úvěrového moratoria – tzn. faktu, že na konci října skončilo období odkladů splátek hypoték jako vstřícný krok české vlády v důsledku pandemie. Z nynějších sdělení tuzemských bank však vyplývá, že banky neočekávají skokový nárůst klientů neschopných splácet hypoteční úvěry.) Ke snížení cen nových bytů by tak podle našeho názoru mohlo dojít snad až s případnou prudce rostoucí mírou nezaměstnanosti v ČR vyvolanou pandemickou krizí, v jejímž důsledku by poptávka po novém bydlení výrazněji klesla.
Naše predikce pro rok 2021 proto počítá s meziročním růstem průměrné ceny bytů o čtyři až pět procent, v nejhorším případě se stagnací cen nového bydlení v hlavním městě. Mohlo by jen dojít k poklesu tempa prodeje. I tak by se ale stejně jako dnes pravděpodobně větší část bytů v nových developerských projektech prodala ještě před samotnou kolaudací – vycházíme při tom z letošních zkušeností s prodejem nových environmentálně šetrných bytů JRD, kdy jen za první pololetí (tzn. v době, kdy už ČR měla za sebou první vlnu pandemie) jsme překonali obrat za celý rok 2019 a prodali jsme rezidenční nemovitosti v hodnotě přes jednu miliardu korun. Ve výši tempa růstu cen bytů a domů, který v říjnu 2020 zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat[3], patřilo České republice ve druhem čtvrtletí 2020 mezi zeměmi EU šesté místo.
PAVEL KRUMPÁR, obchodní ředitel JRD
Foto 1: pixabay.com
Foto 2+Zdroj: Crest Communications, a.s.
 
 
 
 
 
[1] https://www.cnb.cz/cs/o_cnb/cnblog/Prvni-odhad-dopadu-pandemie-COVID-19-na-ekonomiku-CR/ a https://www.cnb.cz/cs/menova-politika/prognoza/
[2] https://www2.deloitte.com/cz/cs/pages/real-estate/articles/vyvoj-na-rezidencnim-trhu-main.html a https://www2.deloitte.com/cz/cs/pages/real-estate/articles/reality-v-mlze.html
[3] https://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php/Housing_price_statistics_-_house_price_index
 


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Švehla: České euro jako sen

19.11.2024, Autor: Z blogosféry

Má či nemá být u nás přijata společná měna euro? Už dvacet let odpovídáme šalamounsky: samozřejmě, že má, ale zatím není jasné kdy. 

Daňhel (VŠE): Naše ekonomika je po 35 létech čím dál méně tržní

18.11.2024, Autor: Jaroslav Daňhel

V souvislosti s třicátým pátým výročím sametové revoluce nutno konstatovat značný posun v sentimentu současné společnosti od tehdejších představ o dalším směřování naší země. Prvořadým úkolem po listopadu byl v ekonomické rovině co nejrychlejší přechod z nemonetárního administrativně příkazového modelu na tržní trajektorii. Tržní spontaneita byla ale posléze stále více oslabována dirigistickými státními zásahy až k dnešnímu stavu s emisními povolenkami. 

Apogeo
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Pojistí Scholz porážku německých socialistů?

14.11.2024, Autor: Vojtěch Benda

V minulém týdnu Německo zažilo rozpad vládní koalice a nyní míří k předčasným volbám. Do těch patrně povede německé socialisty stávající kancléř Olaf Scholz, i když pod jeho vedením ztrácejí na popularitě a dostalo se mu nejhoršího hodnocení mezi poválečnými kancléři. 

Vysoké pokuty pro Facebook v Evropě i Koreji

11.11.2024, Autor: Vojtěch Benda

Společnost Meta, která vlastí Facebook, Instagram a WhatsApp, musí v Jižní Koreji zaplatit pokutu 21,l miliard wonů (asi 3,6 miliard korun) za nezákonné shromažďování informací o svých klientech. Tento podzim se jedná již o druhou pokutu, která byla společnosti Meta uložena. Na konci září uložila Irská komise na ochranu dat společnosti Meta pokutu ve výši 91 milionů euro (více než 2,3 miliard korun) za špatné zacházení s hesly uživatelů.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Reklama
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Reklama