Průměrná úroková sazba hypoték je nejnižší od začátku roku 2018.
V květnu klesla na 2,3 procenta z dubnových 2,39 procenta. Zlevňovat začaly už i velké banky. Pokles úroků se dá očekávat i v dalších měsících, i když už ne tak výrazný.
Koronavirová krize se odrazila také na počtu poskytnutých hypoték v květnu. Podle údajů Fincentra Hypoindexu se jedná o nejhorší květnové výsledky za posledních deset let. Podle vyjádření ředitelů významných hypotečních bank se ale jedná jen o krátkodobý pokles. Objemy hypoték za celý rok by měly být zhruba na stejné úrovni jako loni.
My jsme v tomto směru žádný pokles nezaznamenali, spíše naopak. Stále evidujeme velký zájem o nové byty a hypotéky. Klienti vnímají pořízení nemovitosti jako bezpečnou investici a v současné době se snaží využít nízkých úrokových sazeb.
Pořízení vlastního bydlení v novostavbě na hypotéku se však může brzy prodražit. V aktuálním návrhu ministerstva financí se vedle očekávaného zrušení daně z nabytí nemovitosti vyskytuje i návrh na zrušení odpočtů úroků hypoték, a to u všech sjednaných od roku 2022. Pokud by tento návrh prošel, dostupnost nového bydlení by to výrazně omezilo. Budoucí žadatelé by totiž nově přišli na daňových úlevách až o stovky tisíc korun. Například u 30leté hypotéky by se jednalo přibližně o 16 měsíčních splátek, které nyní získají díky možnosti odpočtu zaplacených úroků z daňového základu.
MICHAELA TOMÁŠKOVÁ, výkonná ředitelka Central Group, a.s.
Foto 1: Pixabay
Foto 2: archiv Central Group