Apogeo
Reklama

Radomil Bábek: Arogance úředníků, Česko je jako malá Čína

06.09.2019, Autor: Z blogosféry

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Radomil Bábek: Arogance úředníků, Česko je jako malá Čína

RADOMIL BÁBEK, předseda Asociace podnikatelů a manažerů, Podnikatelské odbory.
Jaký je stav naší společnosti? Jsme svobodnou zemí, kde máme jistotu práv a svobod? Máme předvídatelné právo a chování státu k občanům nebo jsme na cestě k autoritářskému režimu? A jak se to pozná?
Slouží stát občanům nebo už slouží občané státu? To lze rozpoznat podle více indikátorů, z nichž jeden vyčnívá – chování úřadů a úředníků. Ještě před pěti šesti lety by nám připadalo přehnané, dávat do souvislosti s úředníky slova arogance či agresivita. Dnes už je to normou. Tak se změnila naše státní správa.
Je spravedlivé poznamenat, že se to netýká všech úředníků. Stále jsou úředníci, chovající se korektně a slušně, i když jsou již spíše výjimkou. Také je důležité říct, že razantní změnou k horšímu prošla hlavně Finanční správa, proto se v tomto textu budeme věnovat především jí.
Změna chování úředníků k občanům přišla s nástupem Andreje Babiše k moci. On změnil klima ve státní správě, on pustil z řetězu Finanční správu, on odstranil z jejího jednání zdrženlivost, slušnost a ohledy k občanům. Z Finanční správy udělal represivní orgán. Vybral si k tomu ty správné lidi, svoje oddané poddané. Nejdříve Simonu Hornochovou či Martina Janečka, potom Alenu Schillerovou a Tatjanu Richterovou. Jejich úkolem bylo a je měnit myšlení, postoje a chování stále níže a níže postavených úředníků FS. Jejich vinou jsme dospěli k dnešnímu stavu, ke stavu katastrofálnímu.
Katastrofou pro svobodnou společnost je, jednají-li úředníci s občany z pozice síly. Jednají účelově proti zájmům a potřebám občanů a povýšili výběr a vymáhání peněz od občanů nad jejich práva. Úředníci FS se chovají, jako by občan byl obyvatelem dobytého území, které oni mají vydrancovat.
Většinou by lidé řekli, že to je přehnané, že to není možné. Není to přehnané a je to možné. Ti občané, kteří podnikají, o tom ví své. Arogance a účelovost, přehlížení práv, potřeb a zájmů podnikatelů, to je dnes společným jmenovatelem jednání úředníků Finanční správy.
Změna chování FS je markantní při nejrůznějších kontrolách dodržování podmínek, které sami úředníci vymysleli (už to samo o sobě je absurdní). Ještě před šesti lety byli úředníci korektní a při kontrolách se zajímali, zda je vše v pořádku, tedy kontrolovali stav účetnictví a správnost odvádění daní. Například takový zákon umožňující vydání zajišťovacího příkazu (v řeči Andreje Babiše „zaklekneme na ně“) má FS k dispozici již od roku 1993. Vždy jej mohla využívat a využívala. Ovšem v odůvodněných případech a s ohledem na to, aby nikoho nepoškodila. To se změnilo. Dnes FS pracuje jako nepřátelský vymahač. Není důležité, jaký je skutečný stav věci, důležité je vymoci co nejvíce peněz na daních a pokutách. Bez ohledu na to, zda oprávněně. A to se netýká jen zajišťovacích příkazů, ale i běžných kontrol účetnictví firem nebo, a to je zvlášť křiklavý jev, kontrol EET.
Úředníci jdou po nás. Zpochybňují, vymýšlejí si, a dokonce provokují spáchání přestupků. Neberou ohledy na zájmy a potřeby občanů, nešetří jejich práv. Jako by občan-podnikatel byl nepřítelem státu, nepřítelem, kterého je třeba zmáčknout, aby platil a platil, nebo jej klidně i zlikvidovat.
To odporuje dobrým mravům, ale je to i proti smyslu českého práva. Jak to, že si to úředníci dnes dovolí? Co je příčinou jejich jednání?
Zdrojem jejich sebevědomí a příčinou jejich jednání je podpora nadřízených. Z informací od samotných úředníků víme, že jim nadřízení nejen říkají, že se nemají bát, protože se za ně postaví, ale dokonce je k takovému chování instruují a motivují!
Jaký je tedy stav naší společnosti? Podle vztahu státní správy k občanům jsme na pokraji pádu do autoritářského režimu. Nenápadný návrat socialismu. Taková malá Čína, víte? Vše pod kontrolou státu, který už není správcem věcí obecných a servisem pro občany, ale stal se občanům vládcem. Chceme-li žít svobodně, pak si to nesmíme dát líbit. Podnikatelé se brání. Podnikatelské odbory hájí práva a zájmy podnikatelů a živnostníků proti státu.


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Švehla: České euro jako sen

19.11.2024, Autor: Z blogosféry

Má či nemá být u nás přijata společná měna euro? Už dvacet let odpovídáme šalamounsky: samozřejmě, že má, ale zatím není jasné kdy. 

Daňhel (VŠE): Naše ekonomika je po 35 létech čím dál méně tržní

18.11.2024, Autor: Jaroslav Daňhel

V souvislosti s třicátým pátým výročím sametové revoluce nutno konstatovat značný posun v sentimentu současné společnosti od tehdejších představ o dalším směřování naší země. Prvořadým úkolem po listopadu byl v ekonomické rovině co nejrychlejší přechod z nemonetárního administrativně příkazového modelu na tržní trajektorii. Tržní spontaneita byla ale posléze stále více oslabována dirigistickými státními zásahy až k dnešnímu stavu s emisními povolenkami. 

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Reklama

Pojistí Scholz porážku německých socialistů?

14.11.2024, Autor: Vojtěch Benda

V minulém týdnu Německo zažilo rozpad vládní koalice a nyní míří k předčasným volbám. Do těch patrně povede německé socialisty stávající kancléř Olaf Scholz, i když pod jeho vedením ztrácejí na popularitě a dostalo se mu nejhoršího hodnocení mezi poválečnými kancléři. 

Vysoké pokuty pro Facebook v Evropě i Koreji

11.11.2024, Autor: Vojtěch Benda

Společnost Meta, která vlastí Facebook, Instagram a WhatsApp, musí v Jižní Koreji zaplatit pokutu 21,l miliard wonů (asi 3,6 miliard korun) za nezákonné shromažďování informací o svých klientech. Tento podzim se jedná již o druhou pokutu, která byla společnosti Meta uložena. Na konci září uložila Irská komise na ochranu dat společnosti Meta pokutu ve výši 91 milionů euro (více než 2,3 miliard korun) za špatné zacházení s hesly uživatelů.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Reklama