Apogeo
Reklama

Pět mýtů o finančních aplikacích a proč se jich uživatelé bojí

30.03.2019, Autor: Z blogosféry

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Pět mýtů o finančních aplikacích a proč se jich uživatelé bojí

FRANTIŠEK HAVLÍN, MATĚJ TUREK, zakladatelé platební aplikace Trisbee.
Mnoho aplikací používáme denně bez jakýchkoliv obav: málokdo zpochybňuje užitečnost jízdních řádů, popřípadě předpovědi počasí. O finančních aplikacích však panuje celá řada mýtů, kvůli kterým se je uživatelé bojí využívat. Ať už jde o strach z nízkého zabezpečení či ztráty soukromí, jsou podobné obavy zbytečné.
Aplikace mají zásadní úkol: zjednodušovat svým uživatelům život. Platí to i pro finanční aplikace. Ty by měly umožnit dokonalou kontrolu nad účty a půjčkami, zpřehlednit výdaje domácnosti nebo usnadnit posílání plateb. Spojení světa financí a chytrých technologií se nazývá fintech. Oblast se velmi rychle rozvíjí a nabízí širokou škálu užitečných nástrojů. Je škoda, aby se jich uživatelé vzdávali na základě rozšířených mýtů.
Mýtus první: aplikace jsou jen pro smartphony
Pojem aplikace mají uživatelé většinou spojený s mobilními telefony. Takové použití je nejčastější a zároveň nejvíce praktické. Lidé tak mohou na smartphonu zapisovat položky do rozpočtu a posílat platby třeba při čekání na tramvaj, takže efektivně využijí čas. Kromě telefonů a tabletů je ale u většiny aplikací možné i stažení a využití na laptopu či stolním počítači. Mnoho oblíbených funkcí tak lidé mohou využívat s pohodlím široké obrazovky.
Mýtus druhý: při používání aplikací přicházíme o soukromí
Lidé se často obávají toho, že pokud využívají finanční aplikace, ztrácí tím soukromí a veškerá jejich aktivita je snadno vysledovatelná. Je ale strach z toho, že někdo nahlíží do jejich rodinného rozpočtu a ví o každé jejich platbě, opodstatněný? Informace o všech vašich platbách má banka, která vám vydala kartu, bez ohledu na to, zda využíváte platební aplikace či nikoli. Platební aplikace naopak může posloužit jako další vrstva anonymity, neboť pokud zaplatíte kartou skrz Trisbee, banka na rozdíl od standardní situace nedostane informaci, u kterého obchodníka či za co platíte.
Mýtus třetí: aplikace jsou drahé
Řada lidí se domnívá, že pokud někdo pracuje na vydání aplikace, chce na ní za každou cenu vydělat. Jenže většina finančních aplikací je k dispozici zdarma. Jedná se o nástroje bank a dalších institucí, které jdou s dobou a vychází vstříc požadavkům svých klientů, kteří chtějí efektivně spravovat své finance. Další aplikace pak svým tvůrcům vydělávají skrze zobrazování reklamy či vedení prémiových účtů. Řada aplikací ale dnes umožňuje posílat platby mezi uživateli úplně zdarma.
Mýtus čtvrtý: aplikace jsou složité a spotřebují spousty dat
Stažení aplikace trvá několik vteřin, přidání platební karty třeba minutu. Oboje tak lze provést snadno např. při čekání ve frontě či při jízdě na eskalátorech. Tvůrci aplikací také dbají na to, aby aplikace vyžadovaly co nejméně dat, neboť ve fintechu není třeba přenášet např. videosoubory, a podobně.
Mýtus pátý: používání aplikací snižuje bezpečnost
Nejčastější obavou při práci s aplikacemi je strach z nedostatečného zabezpečení dat, u kterých by mohl hrozit únik. Přístup do aplikace ovšem chrání samotný telefon, který slouží jako bezpečností vrstva navíc – na rozdíl třeba od platební karty. Aby někdo mohl otevřít naši aplikaci, musí v prvé řadě překonat zabezpečení zařízení. A to není nic lehkého, chrání je totiž nástroje jako PIN či rozpoznávání otisků prstů. U samotné aplikace je důležité nastavení dobrého hesla. Pokud si uživatel přeje pomocí aplikace platit, může v ní také nastavit limity, takže jsou platby pod kontrolou .


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Číňané šetří a Číně hrozí krize

02.04.2025, Autor: Vojtěch Benda

Na rozdíl od většiny světa, který se po pandemii potýká s velkou inflací, má Čína opačný problém – lidé nechtějí utrácet a tím vyvolávají deflaci. Nyní se Peking snaží přinutit své občany otevřít peněženky, aby zabránil krizi. Mezitím se na sociálních sítích objevují tipy, jak ještě více ušetřit.

Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Reklama

Pavel Veselý: Nová doba nebo Belle Époque 2.0?

01.04.2025, Autor: Pavel Veselý

Máme se prý dobře, jak je nám stále říkáno. Asi, jak komu, soudě podle nálady ve společnosti u nás i ve světě. Možná ani sám George Orwell svou knihu 1984 nezamýšlel jako návod k použití. Přesto se jim stal. Mluví se také stále o nové době. Ale je tato doba opravdu nová?

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Kolik skutečně stojí podnikání? Skryté náklady, o kterých se nemluví

25.03.2025, Autor: Z blogosféry

Podnikání přináší mnoho výzev a jednou z nich jsou bezesporu náklady. Zatímco některé výdaje jsou zřejmé, existují i skryté výdaje, které mohou významně ovlivnit finanční situaci podnikatele. Podívejme se na některé z často přehlížených nákladů a jejich optimalizaci.

Zlato na nových maximech: Má kov před sebou další růst?  

24.03.2025, Autor: Z blogosféry

V posledních dnech zažívají trhy další „zlatou horečku“. Cena zlata nedávno překonala magickou hranici 3 000 USD za troyskou unci, a to na pozadí pokračující války na Ukrajině, hrozby ekonomické recese v USA a rostoucí nejistoty v globálních obchodních vztazích.

Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Reklama

Švédský průmysl se raduje ze členství v NATO

18.03.2025, Autor: Vojtěch Benda

Pouze 23 ze 32 zemí v NATO plní své závazky dávat 2 % HDP na obranu. V současné bezpečnostní nejistotě se mnoho zemí snaží tyto závazky skutečně plnit a další tyto investice ještě zvýšit. Kromě naděje na zvýšení bezpečnosti Evropy tak mají radost především zbrojaři.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Reklama