TOMÁŠ SURKA, managing partner v personálně-poradenské společnosti Devire.
Rostoucí a stabilní ekonomika ve spojení s nízkou nezaměstnaností přinesly mnoha zaměstnancům v posledních měsících a letech vyšší mzdy. Někde rostly až o desítky procent. Více peněz dostávají lidé v dělnických profesích ve výrobě a logistice, vyšších částek na výplatnicích se dočkali také lidé zaměstnaní v obchodních řetězcích.
Mzdy však nerostly všem. A leckoho napadá, zda není vhodná doba pro to, aby si právě nyní o vyšší plat svým šéfům řekl. Přijít však za nadřízeným s tím, že panuje nízká nezaměstnanost, a tak chce přidat, není dobrý postup. Žádost o vyšší mzdu je lepší spojit s dokončením úspěšného projektu nebo s jiným pozitivním výsledkem, který má pracovník právě za sebou. Obchodníkům pomůže získání důležitého zákazníka, dosažení nebo významné překonání domluvených cílů, jindy je vhodným argumentem pro žádost o vyšší plat nově získaná kvalifikace.
Naopak není vhodné přijít za nadřízeným s tím, že všichni kolegové v práci nebo známí z jiných firem berou více než on. Anebo vytáhnout argumenty typu, že děti chodí na drahé kroužky, nebo že potřebuje zrekonstruovat byt. Takové věci nesouvisí přímo s prací a nadřízené nemusí zajímat.
Zaměstnavateli není ani vhodné vyhrožovat odchodem z firmy, pokud ke zvýšení nedojde. Jestliže však pracovník dostal konkurenční nabídku s lepším platovým ohodnocením, není od věci ji svému nadřízenému představit.
O kolik peněz navíc si může zaměstnanec říct? Vhodných je pět až deset procent. K většímu navýšení může dojít, pokud zaměstnanec povýší. Anebo v situaci, kdy dostane více zodpovědností než doposud.
A jak se připravit na to, že nadřízený zvýšení platu odmítne? Je dobré s nadřízeným probrat, proč žádosti nevyhověl a zkusit si nastavit cíle nebo podmínky, které už příště zvýšení mzdy přinesou.