e-news.cz - kurzy
Reklama

Hemline index, neboli index dolního lemu sukně

07.05.2022, Autor: red

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Hemline index, neboli index dolního lemu sukně

Čím kratší je sukně, tím je silnější ekonomika a lidé se těší dobrým časům. Naopak s nastupujícím ekonomickým ochlazením si lidé utahují opasky a ženy prodlužují sukně, alespoň tak to říkal americký ekonom George Taylor, který v roce 1926 vytvořil teorii indexu dolního lemu sukně.
Když se podíváme pár desítek let do minulosti, je snadné pochopit, proč tato teorie vznikla: krátké sukně dávají ženám pocit nezávislosti a svobody, jsou symbolem večírků, zábavy a nespoutanosti. Oproti tomu široké a dlouhé sukně jsou znakem skromnosti a askeze.
Ve dvacátých letech stoupaly lemy sukní směrem vzhůru spolu s cenami akcií téměř v pravidelných vlnách. Sonnet Stanfil, módní kurátor Victoria & Albert Museum v Londýně, řekl: „Deset let znamenalo ekonomickou svobodu. Ženy odhodily okovy silně korzetového edwardiánského období a sukně se poprvé dramaticky zkrátily.“
Krach americké burzy v roce 1929 přivedl boom krátkých sukní k náhlému konci a sukně se prodloužili téměř přes noc. Během ekonomické deprese si ženy ve Spojených státech sukně přešívali a k jejich prodlužování používaly různé triky, někdy našili jinou látku či k prodloužení použili stuhy a krajky. Vypuknutí druhé světové války v roce 1939 způsobil nedostatek surovin a tedy i látek a sukně se tak postupně začaly zkracovat až ke kolenům. Vzhůru nemířily jen lemy sukní, ale také ekonomický růst a poválečná obnova. Tento trend se udržel i během slávy Marylin Monroe, kdy se sukně zkracovaly mírně nad kolena, což opět odráželo růst trhu.
V polovině šedesátých let se sukně zkracovaly ještě více, vzpomeňte si na například na minišaty modelky Twiggy v časech, kdy americká ekonomika zažívala nový boom prosperity a svobody, který byl utnut poklesem trhu v sedmdesátých letech. Tehdy dolní lem padal spolu s trhem.
V polovině osmdesátých ekonomika ožila a spolu s ní začala éra minisukní, kterou zpopularizovala modelka Cindy Crawford. Sukně nikdy v historii nebyly kratší a éra mini se udržela až do recese v polovině devadesátých let. Splasknutí dot com bubble v devadesátých letech a následná ekonomická recese opět vedla k umírněnějšímu odívání a k prodloužení sukní.
Hemline index je teorie, která má mnoho zastánců i odpůrců, jenž poukazují na to, že souvislost mezi ekonomickým růstem a délkou sukně nelze jednoznačně předvídat, a tedy že se nejedná o seriózní ekonomická ukazatel. Ovšem v historii módní trendy převládaly několik let, ba i desetiletí a lze tak z odívání odvozovat stav ekonomiky. V současné době světu módy vládne fast fashion a módní trendy se udrží sotva pár měsíců. V současné chvíli je těžké odvozovat recesi či ekonomický boom jen na základě délky spodního lemu sukně. Ale je zajímavé tento trend sledovat…
JANA PŘIBYLOVÁ, analytička Liberálního institutu, zabývá se ekonomikou Jižní Ameriky a obchodními vztahy mezi Evropou a Jižní Amerikou
Foto: Pixabay
Zdroj: Jana Přibylová


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Schmarcz: Nejcennější aktivum na planetě? Lidský mozek. Trump vědce ze Spojených států vyhání, bohužel Česko je získá sotva

16.04.2025, Autor: Martin Schmarcz

Trump zřejmě nemá rád vědu. Omezuje financování i špičkovým výzkumným institucím. Ohrožuje tím jednu z nejdůležitějších komparativních předností Spojených států, jíž je schopnost doslova nasávat mozky z celého světa a zapřáhnout je coby zdroj síly ve vlaku americké prosperity. Přes jeho hloupost v tom však jistě USA zůstanou stále dobré.

Švehla: Poradil by Donaldu Trumpovi Milton Friedman? 

14.04.2025, Autor: Martin Švehla

Nepochybně. Byl to milý člověk, dobrosrdečný a úspěšný poradce Ronalda Reagana a později i Margaret Thatcherové. Jak by ta rada vypadala a jak by byla přijata je těžké dnes odhadnout – ale v odkazu věhlasného ekonoma, držitele Nobelovy ceny, se dá najít velmi dobrá rada pro evropské země, včetně Česka. 

Sazka reklama
Reklama

Schmarcz: Za co nakoupíme zbraně? Umějí politici něco jiného, než zvyšovat daně a/nebo dluhy?

14.04.2025, Autor: Martin Schmarcz

Snad se hlavní strany shodnou na potřebě větších investic do zbraní. Sláva! Ale je tu jeden pořádný problém. Nikdo se nemá k tomu, aby jasně řekl, kde to jedno procento hrubého domácího produktu navíc vezmeme. Že by se těch sto miliard někde škrtlo, nevypadá reálně. Takže zbývá buď zvýšení daní, nebo prohloubení rozpočtového deficitu.

Co ovlivňuje průměrný výdělek a jak ho správně vypočítat

11.04.2025, Autor: Z blogosféry

Průměrný výdělek je zásadní pro každého zaměstnance. Díky němu zjistíte, kolik si vyděláte, jaká bude vaše výplata v době dovolené nebo kolik dostanete jako náhradu mzdy při pracovní neschopnosti. Podívejte se, co všechno do průměrného výdělku spadá a jak ho vypočítat.

Bude zákaz Tiktoku obejit nebo ignorován?

11.04.2025, Autor: Vojtěch Benda

V USA v současné době platí zákon, který znemožňuje stahování Tiktoku.  Na jeden den v lednu dokonce nebylo možné tuto aplikaci najít v obchodech Google play a App Store. Následně prezident Trump tento zákaz odložil do 5. dubna a dal tak možnost odkupu Tiktoku jinou firmou, aby nemuselo dojít k ukončení provozu.

Sazka reklama
Reklama

Daňhel: Milton Friedman by se divil

11.04.2025, Autor: Jaroslav Daňhel

Když jsme se v roce 1990 přidali k svobodné, demokratické části světa, s nadšením jsme četli iniciativou Liberálního institutu první česky vydanou knížku nobelisty a demiurga všech liberálů Miltona Friedmana „Svoboda volby“. 

Komentář k vývoji průmyslové produkce

08.04.2025, Autor: Z blogosféry

„Průmyslová produkce si v únoru lehce polepšila. Vyplývá to z dnes publikovaných dat ČSÚ. Zatímco v lednu v meziměsíčním srovnání průmyslová produkce reálně klesla o 0,3 %, v únoru meziměsíčně vyskočila o 1,7 %.,"vysvětluje Petr Kymlička, partner poradenské skupiny Moore Czech Republic.

e-news.cz - kurzy
Reklama

Poradna: Otcovská dovolená pro zaměstnance i OSVČ - Kdo a jak ji může čerpat?

04.04.2025, Autor: Z blogosféry

V dnešní době se také tatínkové stále více zapojují do péče o své děti, což odráží i legislativa, která jim umožňuje využít otcovskou dovolenou. Ačkoli se mnoho lidí domnívá, že nárok na ni mají pouze zaměstnanci, ve skutečnosti ji mohou čerpat i osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ), pokud splní stanovené podmínky.

Apogeo
Reklama