Většina Čechů nepočítá s tím, že by je čekal dostatečný důchod, a téměř polovina si na něj raději spoří. Další čtvrtina se na to chystá. Vyplývá to z průzkumu, který si v září nechala zpracovat investiční platforma Fondee.

Průzkum proběhl na reprezentativním vzorku 605 respondentů, pro Fondee jej zpracovala společnost Perfect Crowd. Z dotazníků mimo jiné vyplynulo, že nedůvěra narůstá přímo úměrně s příjmy dotazovaných a nejvýraznější je především ve větších městech.

Průzkum ukázal, že se v názoru na důchodové spoření rozevírají nůžky mezi socioekonomickými skupinami. „S rostoucími příjmy klesá důvěra v dostatečný důchod. V příjmové skupině pod dvacet pět tisíc korun okolo padesáti procent respondentů nevěří, že bude dostatečný. Ve skupině nad třicet pět tisíc korun je to už okolo sedmdesáti procent,“ přibližuje výsledky průzkumu spoluzakladatel platformy Fondee Jan Hlavsa.

Spoří hlavně muži a lidé z menších měst

Nedůvěra v dostatečný důchod je pak podle průzkumu nejvýraznější ve větších městech a hlavně v Praze, kde se takto vyjádřilo přes osmdesát procent respondentů. Rozdíly se projevují i podle dosaženého stupně vzdělání – zatímco respondenti se základním vzděláním nebo výučním listem ve dvaceti procentech případů věří v dostatečný důchod, mezi středoškolsky a vysokoškolsky vzdělanými to je jen desetina případů.

Z průzkumu také vyplývá, že muži spoří na důchod výrazně častěji (v šedesáti čtyřech procentech případů) než ženy (v padesáti procentech případů). Muži také na důchod obvykle spoří vyšší částky. Polovina mužů si ukládá přes tisíc korun měsíčně, kdežto ženy spoří přes tisíc korun jen ve třiceti procentech případů. Zajímavostí pak je, že mezi respondenty, kteří spoří na důchod nejvyšší částky, nejsou lidé z velkých měst, ale z obcí a měst mezi pěti a sto tisíci obyvateli.

Češi se musí naučit investovat lépe 

Rozhodnutí Čechů spořit si na důchod považuje Hlavsa za rozumné, zároveň ale upozorňuje na poměrně nízkou investiční gramotnost Čechů. „Rozhodnutí více spořit je sice chvályhodné, ale obávám se, nakolik efektivní je v situaci, kdy většina Čechů stále upřednostňuje velmi konzervativní způsoby investic s minimálními výnosy. To mimo jiné potvrdil jiný průzkum, který jsme si nechali zpracovat v únoru. Dokonce ani mladí Češi neumí investovat lépe než jejich rodiče, ačkoliv si uvědomují, že by to šlo jinak,“ tvrdí Hlavsa. Většina prý využívá hlavně spořicí účty a stavební spoření, pro rady chodí do banky a k finančním poradcům. Mladí Češi by také podle svých slov dokázali lépe šetřit, ale nejsou důslední.

Podle Hlavsy je načase, aby se tato skutečnost změnila. „V USA například do akcií investuje přes padesát pět procent dospělé populace, zatímco u nás stále převládají spořicí účty nebo stavební spoření. O to více jsme přesvědčení, že zde existuje půda pro zlepšení – a že jsme s Fondee přišli na trh právě včas, abychom zvýšili povědomí o možnostech zhodnocování peněz efektivnějším způsobem. Pokud se mladá generace naučí investovat bez zbytečných poplatků pro zprostředkovatele, jako jsou banky a finanční poradci, mohou za rok ušetřit až o osm procent víc oproti částkám, na které jsou zvyklí teď,“ míní zakladatel investičního startupu.

Foto: pixabay.com

Zdroj: HustáKomunikejšn s.r.o.