Více než čtyři pětiny českých domácností spoří. Nejčastěji, a to téměř v polovině případů, lidé uvádějí, že si každý člen rodiny střádá zvlášť. Jedno společné spoření má pětina domácností.

Na dvacet dva procent lidí shromažďuje hotové peníze doma „ve slamníku“ nebo v pokladničkách, vyplývá z průzkumu Poštovní spořitelny, jehož se v květnu zúčastnilo pět set respondentů. Na šestnáct procent dotazovaných uvedlo, že nespoří.

Chuť do spoření příliš neohrozil ani covid-19. Tři čtvrtiny respondentů hodlají spořit dál ve stejné výši jako dosud. Nejvíce používaným produktem je spořicí účet, který má šedesát jedna procent osob. Jiné finanční možnosti, jako penzijní nebo stavební spoření, využívá takřka třicet sedm procent lidí. Na dvacet tři procent dotazovaných ponechává volné peníze na běžném účtu a dvacet dva procent odkládá stranou hotovost, zejména mince.

„Odkládat peníze pravidelně stranou se rozhodně vyplácí. Nejde jen o to, že si tím plníme nějaký sen nebo pořídíme nové vybavení do domácnosti, ale jsme díky tomu také lépe připraveni na nečekané události,“ uvedl výkonný ředitel segmentů skupiny ČSOB Richard Podpiera.

Domácnosti měly v bankách koncem května vklady za téměř 2,6 bilionu korun, z toho na netermínovaných účtech zhruba dva biliony korun. Před pěti lety to bylo 1,7 bilionu korun, vyplývá ze statistik České národní banky.

ČTK