V létě chce investovat do rekonstrukce nebo vybavení domácnosti, chalupy či zahrady více než polovina Čechů (padesát tři procent). Přes čtyřicet procent z nich plánuje investice v řádech desítek tisíc korun.

Vyplývá to z průzkumu, který uskutečnila úvěrová společnost Fair Credit na přelomu května a června mezi 880 respondenty.

Nejčastěji budou lidé pořizovat vybavení do domácnosti (čtyřicet pět procent) a rekonstruovat (čtyřicet dva procent). Do zvelebování zahrady či balkonu se pustí více než třetina (třicet pět procent). Sedm z deseti respondentů bude investici hradit z úspor nebo aktuálně dostupné hotovosti (čtyřicet tři procent). Asi šest procent plánuje využít půjčku.

„Rekonstrukce a vylepšování bydlení bývá typické pro letní období. Letošní specifické jaro s karanténními omezeními ale ukázalo, že častější pobyt doma inspiroval řadu Čechů ke zpříjemnění domácího prostředí už dříve. V průběhu března až května tak investovala do rekonstrukce nebo zvelebení domova více než polovina Čechů, což je ve shodě se stejným podílem lidí, jež byli nuceni kvůli koronavirové pandemii zůstat delší čas doma,“ uvedl jednatel Fair Creditu Tomáš Konvička.

Ze zhruba poloviny Čechů, kteří se v období pandemie do zvelebení domácnosti pustili, jich třetina přiznala výrazně vyšší investici, než v tomto jarním období obvykle realizují. Částku do pěti tisíc korun investovali čtyři z deseti dotázaných, více než čtvrtina (dvacet sedm procent) utratila pět tisíc až deset tisíc korun. Téměř pětina investovala deset tisíc až třicet tisíc korun a jedenáct procent více než třicet tisíc korun, častěji lidé z generace nad čtyřicet pět let.

Nejčastěji v období pandemie Češi pořizovali televizor nebo jinou audiovizuální techniku, oblíbeným artiklem byly i grily, udírny, houpačky a houpací sítě.

ČTK