Schopnost Čechů splácet závazky se letos dále zlepšila. Na konci června mělo dluhy po splatnosti 6,2 procenta dospělých, zatímco loni na konci června to bylo 6,6 procenta a na konci roku 2019 6,4 procenta.

ČTK o tom dnes informovalo sdružení Solus, které svým členům umožňuje přístup k informacím o lidech s potížemi se splácením závazků.

V registru fyzických osob Solus bylo ke konci června zapsáno 553 000 osob s dluhem po splatnosti. Je to o sedm tisíc osob méně než na konci března. Počet osob zapsaných registru klesá šest čtvrtletí v řadě. Ještě v roce 2013 bylo zapsáno v negativním registru více než milion občanů s neuhrazeným závazkem po splatnosti.

Do negativního registru Solus jsou zapsány závazky po splatnosti nad pět set korun, které není klient dlouhodobě schopný splácet. Ve většině případů se tak záznam v registru objeví nejdříve po uplynutí tří měsíců. Kolik nových záznamů se v registrech objeví v souvislosti s pandemií koronaviru v tuto chvíli nelze podle Solus odhadnout.

„Schopnost domácností splácet přijaté závazky bude záviset zejména na míře dlouhodobých dopadů pandemie na ekonomiku. Různé prognózy se však v tuto chvíli velmi liší. Pokud ovšem většina spotřebitelů požádala o odklad splátek až do konce října, mohou se případné potíže se splácením těchto úvěrů objevit v registrech až v roce 2021,“ uvedl tajemník sdružení Solus Jan Stopka.

Solus sdružuje takřka šedesát společností, které poskytují služby spotřebitelům ohledně bankovních úvěrů a stavebního spoření, nebankovních půjček, telekomunikačních služeb, distribuce energií, P2P půjček a v obchodu.

Kraj ČR Podíl osob v prodlení v procentech
Praha 4,8
Středočeský 5,8
Jihočeský 5,6
Plzeňský 6,3
Karlovarský 10,7
Ústecký 12,2
Liberecký 8,4
Královéhradecký 5,8
Pardubický 5,3
Vysočina 4
Jihomoravský 4,9
Olomoucký 5,9
Zlínský 4,1
Moravskoslezský 8,2
Celá ČR 6,2

Zdroj: Solus

ČTK