Ministerstvo školství nemá dost peněz na spolufinancování velkého výzkumného projektu Masarykovy univerzity (MUNI) CETOCOEN Excellence, který má vybudovat špičkovou platformu pro vědce zabývající se životním prostředím a zdravím.

V následujících letech by kvůli dotacím pro takové projekty mohlo resortu chybět přibližně 220 milionů korun. Podle ministerstva školství by případné dofinancování mělo zajistit ministerstvo financí. Vyplývá to z vládního materiálu, který má ČTK k dispozici. Vláda ho projedná v pondělí.

Projekt CETOCOEN Excellence čeká na rozhodnutí o přidělení dotace z ministerstva školství spolu s projektem Českého vysokého učení technického v Praze (ČVUT) s názvem RICAIP. Ministerstvo školství na tyto účely v roce 2017 vyhradilo 900 milionů korun. Na podporu obou projektů by ale podle něj nyní bylo třeba přibližně 1,2 miliardy korun, tedy asi o 318 milionů korun víc, než má ministerstvo k dispozici. Úřad očekává, že alespoň část peněz získá z úspor, chybět by mu pak mohlo kolem 220 milionů korun.

Vláda by podle něj měla uložit ministryni financí Aleně Schillerové (za ANO), aby se postarala o případné dofinancování obou projektů do této částky. Podle ministerstva je možné, že doplnění peněz nebude ani potřeba, ale s ohledem na složitý způsob vyúčtování dotací to bude možné upřesnit až po roce 2020. Pokud by peníze chyběly, mohlo by to ovlivnit rozpočty v letech 2021 až 2023, uvedlo ministerstvo.

Pokud by nedošlo ke schválení tohoto materiálu, bylo by možné podpořit pouze jeden projekt,“ stojí v podkladech k návrhu. Peníze by podle ministerstva získal projekt RICAIP. V jeho případě se ČR při udělení dotace z EU zavázala, že bude projekt spolufinancovat.

O RICAIP se před několika měsíci psalo v souvislosti se spory mezi vedením ČVUT a vedoucím projektu Vladimírem Maříkem z Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC ČVUT). Situace se nakonec uklidnila a Evropská komise v dubnu rozhodla, že projekt podpoří maximální možnou částkou 15 milionů eur (zhruba 388 milionů korun) z celkových 50 milionů eur (asi 1,3 miliardy korun).

Oba projekty jsou podle ministerstva strategické a potřebné. V RICAIP má vzniknout výzkumné centrum umožňující virtuální propojení různých laboratoří pro inteligentní výrobu v Evropě. Vedle institutů CIIRC a CEITEC se na projektu mají podílet Německé centrum pro umělou inteligenci a Centrum pro mechatroniku a automatizovanou techniku v Saarbrückenu. Projekt CETOCOEN Excellence, ve kterém MUNI spolupracuje například se Švýcarským federálním technologickým institutem v Curychu, má za cíl rozvíjet špičkový výzkum na pomezí biomedicíny, enviromentálních a společenských věd a informačních technologií.

Zástupci projektů zažádali ministerstvo o dotace z Operačního programu Věda, výzkum a vzdělávání. Chtějí získat zhruba 853,8 milionu korun, z toho 244,6 milionu z národních zdrojů a zbytek z evropských fondů. V případě CETOCOEN jde o 365,2 milionu korun, z toho 54,8 milionu z ČR a zbytek z EU.

ČTK