Přinášíme vizitku čínské společnosti CITIC Group, s jejímiž zástupci se ve středu odpoledne setká prezident Zeman. Tato společnost má převzít majetkový podíl ve skupině CEFC Europe.

Čínskou státem vlastněnou investiční společnost založil v roce 1979 jeden z nejbohatších Číňanů té doby Žung I-žen, který byl v letech 1993 až 1998 viceprezidentem Číny. Tehdy se jednalo o první investiční společnost v Číně.

Firma má 44 dceřiných společnosti v Číně, Hongkongu, USA, Kanadě, Austrálii a na Novém Zélandě. Podniká v bankovnictví, realitách, energetice, strojírenství nebo v telekomunikacích. Do jejího portfolia patří přes pět tisíc firem.

CITIC Group je také například sponzorem pekingského fotbalového klubu Kuo-an a dříve byla podle některých zdrojů hlavním sponzorem čínské fotbalové Superligy. V prosinci 2015 v rámci konsorcia vedeného holdingy China Media Capital (CMC) a CITIC Capital koupila třináctiprocentní podíl ve společnosti City Football Group z Abú Zabí, jež vlastní mimo jiné kluby Manchester City nebo New York City.

Na seznamu největších světových firem Global Fortune 500 za loňský rok firmě patřilo 172. místo. Tržby společnosti činily 52 miliard dolarů, zisk 3,2 miliardy. Společnost zaměstnávala po celém světě přes 200 tisíc lidí. Sídlo má v Pekingu.

V roce 2017 patřila CITIC Group mezi skupinu společností, které od řetězce rychlého občerstvení McDonald’s odkoupily za více než dvě miliardy dolarů většinový podíl v jeho 1 500 čínských a hongkongských restauracích.

V minulosti se o CITIC Group mluvilo jako o jednom z možných kandidátů na převzetí americké banky Morgan Stanley, která se kvůli ekonomické krizi dostala do potíží.

CITIC Group má převzít majetkový podíl (49 procent) ve skupině CEFC Europe, která působí především v energetice, financích a průmyslu. Jako hlavní sídlo svých evropských aktivit si CEFC vybrala ČR, kde zaměstnává přes čtyři tisíce lidí. Podíly má například v aeroliniích Travel Service nebo cestovní agentuře Invia.cz, kapitálově vstoupila do J&T Finance Group, ovládá Pivovary Lobkowicz Group, strojírenský a metalurgický podnik Žďas Žďár nad Sázavou, je majoritním vlastníkem fotbalové Slavie i stadionu v Edenu. Celkem čínská firma v Česku spravuje aktiva ve výši přes 1,5 miliardy eur (38 miliard korun).

První zprávy o přesunech mezi CEFC a CITIC Group byly zveřejněny poté, co vyšly najevo problémy šéfa CEFC a poradce prezidenta Zemana Jie Ťien-minga. Ten je vyšetřován kvůli podezření z porušení zákona a podle prohlášení CEFC odejde z jejího vedení i z akcionářské struktury.

Předsedou představenstva CITIC Group je od roku 2006 Čchang Čen-ming (61), který má dlouholeté zkušenosti z oblasti financí a bankovnictví. Ve společnosti CITIC Group začínal v roce 1985 na pozici zástupce ředitele finanční divize, v letech 1989 až 1992 pracoval v newyorské pobočce firmy. V letech 2002 až 2004 byl předsedou představenstva Čínské stavební banky.

Čchang Čen-ming je bývalým prezidentem mezinárodní federace asijské deskové hry go. V 70. letech byl členem čínského národního týmu v této hře.

ČTK