Apogeo
Reklama

Recenze návrhu zákona o řízeních souvisejících s hlubinným úložištěm radioaktivního odpadu

23.01.2023, Autor: red

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Recenze návrhu zákona o řízeních souvisejících s hlubinným úložištěm radioaktivního odpadu

Splňte slib! Vyzývá členy vlády Platforma proti hlubinnému úložišti, jejímiž členy jsou obce a spolky z lokalit vybraných pro hledání hlubinného úložiště vysoceradioaktivních odpadů.

Autor: vláda

Datum předložení: 19. 1. 2023

Hodnocení EM: 60%

Odvolává se přitom na předvolební sliby a hlavně závazek z programového prohlášení vlády: „Posílíme práva dotčených obcí při případném rozhodování o umístění hlubinného úložiště. Budeme vyhodnocovat i jiná řešení, než je konečné umístění hlubinného úložiště v ČR.“ Návrh zákona o řízeních souvisejících s hlubinným úložištěm radioaktivního odpadu, podle Platformy tento závazek nesplňuje, a proto žádá jeho zásadní přepracování.

Vládní návrh zákona zase jednou potvrzuje pravidlo: sliby chyby, i když v politice spíše platí, že slibem neurazíš, a proto jimi politici nešetří. Koneckonců vám nikdo nemůže splnit, co vám politici mohou slíbit. Tato vláda rozhodně není první, kdo se tím při výběru konečného úložiště jaderného dopadu řídí. V roce 2017 nabyla účinnosti novela atomového zákona, která předpokládá existenci zvláštního zákona, v němž bude mimo jiné respektování zájmů obcí a jejich občanů v procesech souvisejících s vyhledáváním a provozem hlubinného úložiště respektováno. Vláda se tedy fakticky zavázala k něčemu, co jí zákon tak jako tak ukládal. 

Věcný záměr speciálního zákona schvalovala minulá vláda v prosinci 2020 spolu se zúžením počtu vytypovaných lokalit z devíti na čtyři. To se samozřejmě neobešlo bez protestů dotčených obcí, kde se pořádají referenda, píší petice, zakládají protestní spolky, vydávají odmítavá stanoviska, podávají žaloby. Stát se pokouší obce, kde se průzkumné práce spojené s výběrem lokality provádějí, uplatit několikamilionovým příspěvkem ročně, což mnohé z nich vítají, současně však zásadně odmítají, že by souhlas s průzkumnými pracemi znamenal souhlas s úložištěm. 

Jedná se o klasickou ukázku fenoménu, kterému se říká ne na mém dvorku – Not In My Back Yard (NIMBY). Nejde o to, že by tito lidé snad byli proti jaderné energetice, či proti dálnicím nebo těžbě surovin. Jen to zkrátka nechtějí mít za barákem, což je celkem pochopitelné. Když k tomu připočteme, že každý druhý pacient psychiatrické léčebny je někým nebo něčím ozařován, pak je zřejmé, že sklad radioaktivního odpadu si jen těžko získá fanoušky. Zároveň platí, že výstavba podzemního skladu s odtěžením a odvozem tisíců tun horniny, se na povrchu neobejde bez obrovské zátěže na životní prostředí. 

Problém je, že pokud chceme mít jadernou energetiku a na tom se v téhle zemi shodneme tak jako na máločem jiném, pak odpad někam dávat musíme. Už teď každý rok v Česku vznikne přibližně 80 až 100 tun vyhořelého paliva z jaderných elektráren. Slibovat lidem, že budeme hledat i jiná řešení, jak činí programové prohlášení vlády, je čirá utopie, nejspíše inspirovaná různými nesmysly, které NIMBY tradičně vypouštějí, ať už bojují proti čemukoli. Ono je totiž trochu hloupé říkat my to nechceme, dejte to k sousedům a tak raději fabulují o existenci jakýchsi lepších řešení, která nebudou nikoho bolet. 

Malá odbočka: Veřejný zájem neznamená, že se na něm musí všichni shodnout. Smyslem institutu veřejného zájmu je naopak prosadit potřebné řešení i přes nesouhlas určité menšiny. Z toho plyne, že dotčené obce nemohou mít k tak zásadní potřebě veřejného zájmu jako je úložiště jaderného dopadu právo veta. A přiznejme si, že o nic jiného jim v rámci posílení jejich práv nejde. Strach z ozáření a život v hluku, prachu či otřesů půdy během výstavby žádné peníze na nové chodníky nemohou vyvážit. 

Podívejme se, co jim vláda nabízí. Předně je třeba říci, že ustanovení atomového zákona o respektování zájmů obcí a jejich občanů bylo do zákona doplněno pozměňovacím návrhem a nikdo přesně neví, co znamená, takže nelze jednoznačně říci, že by vláda nerespektovala zadání. K samotnému provozování hlubinného úložiště je nutné projít celou řadou správních řízení, přičemž platí, že už podle platných předpisů jsou do nich občané i obce zapojeni.  K posílení jejich práv se proto autor rozhodl pro zavedení účastenství obce v těch řízeních, kde doposud absentovalo, ale také v posílení informovanosti o jednotlivých řízeních. 

Další novinkou bude legislativní ukotvení zapojení vlády a Parlamentu. Na základě podkladů o proběhlých správních řízeních, stanoviska MPO i stanoviska dotčených obcí vláda určí umístění hlavního a záložního hlubinného úložiště. Následně si vláda vyžádá souhlas ze strany obou komor Parlamentu ČR, a až poté nabude usnesení vlády právní účinnosti. Jedná se o hodně nadstandardní postup, z hlediska dotčených obcí a iniciativ samozřejmě nedostatečný, neboť úložiště nemohou zablokovat. Z pohledu potřeby o úložišti rozhodnout je to ale asi maximum, co může jakákoli vláda při smyslech obcím nabídnout. 

Foto: Pixabay

Zdroj: Redakce EM


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Kybernetický zákon se dotkne firem, které o tom ani netuší

03.04.2025, Autor: Z blogosféry

Vznikající zákon o kybernetické bezpečnosti se v tuzemsku dotkne odhadem 6 až 10 tisíc subjektů. Řada firem přitom vůbec netuší, že se přísnými podmínkami bude muset řídit. Háček totiž spočívá v tom, že se na ně zákon může vztahovat kvůli jejich vedlejším či doplňkovým aktivitám, nikoliv kvůli jejich hlavní podnikatelské činnosti.

Recenze novely zákona o jednacím řádu Poslanecké sněmovny

31.03.2025, Autor: swp, red

„Když odjedu z Brna od své rodiny do Prahy, nikdy nevím, kdy se vrátím," říká v médiích poslankyně KDU-ČSL Marie Jílková. Není sama, na průtahy, nepředvídatelnost jednání a věčné obstrukce si stěžují i další poslankyně, kterým se nedaří skloubit práci ve sněmovně s rodinu. Přestože

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Reklama

Recenze návrhu zákona o povinném příspěvku na produkty spoření na stáří

04.02.2025, Autor: swp, red

Vládní důchodová reforma představuje klasickou frustrační kompozici ve stylu Járy Cimrmana. Lidem pracujícím v náročných profesích vláda slibovala dřívější odchod do penze. Nárok na předčasný důchod bez krácení měli mít lidé v povoláních zařazených do čtvrté a třetí kategorii rizik, což se týkalo zhruba 130 tisíc osob. Během projednávání zákona koalice na poslední chvíli couvla a okruh oprávněných osob zúžila na čtvrtou kategorii, což je zhruba 12 tisíc osob. Fázi očekávání vystřídala fáze zklamání.

Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Reklama

Recenze novely zákona o zemědělství

20.01.2025, Autor: swp, red

V některých zákonech je třeba číst mezi řádky, jinak by nedávaly smysl. Z tohoto ranku je i poslanecký návrh ministra zemědělství Výborného, spolupodepsaný koaličními poslanci a jednou poslankyní z řad Pirátů. Ti se ostatně holedbají, že to celé vymysleli. Do zákona o zemědělství autoři vkládají definici rodinných zemědělských hospodářství.

Recenze zákona o ochraně přírody a krajiny (Národní park Křivoklátsko) 

06.01.2025, Autor: swp, red

O možnosti prohlásit Chráněnou krajinnou oblast Křivoklátsko za národní park se mluví již mnoho let. Důvodem jsou vzácné listnaté lesy s velkou druhovou rozmanitostí a jedinečná příroda, která je domovem mnoha ohrožených druhů rostlin a živočichů. Národní park Křivoklátsko má podle vládního návrhu zákona zabírat zhruba 16 procent současné chráněné krajinné oblasti. Rozprostírat by se měl jižně od Křivoklátu podél Berounky a velikostí by se příliš nelišil od Českého Švýcarska.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Recenze novely zákona o obalech 

29.12.2024, Autor: swp, red

Cirkulární ekonomika, neboli oběhové hospodářství, je pilířem udržitelného rozvoje. Snaha o prodloužení životního cyklu výrobků a jejich navracení do oběhu je jistě záslužná, pokud se však sledování vytčeného cíle děje bez ohledu na vedlejší dopady, může být i ekologicky škodlivá.

Stavební legislativa se dále komplikuje, byty kvůli průtahům zdražují o stovky tisíc korun

13.12.2024, Autor: Z blogosféry

Povolit bytový dům připravený v souladu s platným územním plánem trvá v hlavním městě v průměru tři roky, výjimkou nejsou ani řízení trvající více než deset let. Nové byty jsou kvůli těmto průtahům dražší o stovky tisíc korun. Nic se na tomto tristním stavu nezmění nejméně další tři roky. Naopak situace bude ještě horší. Senátoři totiž schválili novelu nového stavebního zákona, která legislativu ještě více komplikuje. Stavebním úřadům umožňuje používat staré i nové systémy, navíc zavádí další přechodné lhůty. Stavební legislativní chaos se tím jen prohlubuje.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Sazka reklama
Reklama