Důvěra v české ekonomice v listopadu mírně stoupla a dostala se tak na své tříměsíční maximum. Zlepšení se koncentrovalo do nálady mezi podnikateli, jež se s výjimkou průmyslu zlepšila ve všech sektorech podnikatelské sféry, především ale ve stavebnictví.
V případě spotřebitelů důvěra klesla ze svého tříměsíčního maxima, neboť domácnosti hůře hodnotí svou současnou finanční situaci a více se také obávají jejího vývoje v dalších dvanácti měsících. Listopadový průzkum signalizuje smíšený vývoj cenových očekávaní v české ekonomice: zejména v případě domácností se zřejmě projevují nejistoty ohledně toho, jak se budou vyvíjet například ceny energií a jak se vše projeví na jejich finanční situaci. Celková důvěra v tuzemské ekonomice v listopadu vzrostla na své tříměsíční maximum.
Nárůst důvěry v české ekonomice byl v říjnu tažen zlepšením důvěry mezi podnikateli, především ve stavebnictví a službách, v menší míře také v maloobchodě.
Spotřebitelé a také průmysl naopak v listopadovém průzkumu signalizují zhoršení nálady.
V průmyslu se indikátor důvěry mírně snížil ze svého několikaměsíčního maxima, jež bylo dosaženo v říjnu. Výrazně se zhoršilo očekávaní ohledně vývoje výrobní činnosti v příštích měsících a zhoršilo se hodnocení současné poptávka. Listopadový průzkum hlásí mírný pokles v očekávání vývoje prodejních cen v průmyslu pro příští tři měsíce, příslušný indikátor se vrátil na svou zářijovou úroveň, jež byla nejslabší od června 2020.
Ve službách se důvěra po poklesu v předchozích dvou měsících v listopadu zlepšila, což bylo taženo nárůstem optimismu ohledně očekávané poptávky do dalších měsíců a zlepšením očekávaní vývoje ekonomické situace. Indikátor očekávaného vývoje cen pro příští tři měsíce v sektoru služeb v listopadu vzrostl ze svého dvouletého minima a vrátil se na zářijovou úroveň a nachází se tak mírně nad dosavadním průměrem letošního roku.
V maloobchodu se celkový indikátor důvěry mírně zlepšil ze svého více než dvouletého minima, jež bylo vykázáno v říjnu. Listopadové zlepšení důvěry bylo taženo větším optimismem ohledně očekávaného vývoje celkové ekonomické situace v příštích šesti měsících. Indikátor očekávaného vývoje prodejních cen pro příští tři měsíce v případě maloobchodu v listopadu klesl a indikátor cenového očekávání je tak nyní nejnižší od března 2020. V případě maloobchodu předpokládám, že se důvěra bude v dalších měsících spíše zlepšovat. Na náladu mezi spotřebiteli by měla pozitivně působit snižující se inflace, neboť pomalejší růst cenové hladiny povede ke zlepšení vývoje na straně reálných příjmů tuzemských domácností.
V případě stavebnictví důvěra v listopadu poměrně výrazně vzrostla, na nejsilnější úroveň od loňského prosince. Zhoršilo se hodnocení v zásadě u všem položek, tedy například u stávající poptávky, výrobní činnosti v uplynulých měsících a do dalších měsíců se zlepšila očekávání ohledně stavební činnosti a celkové ekonomické situace. Indikátor očekávaného vývoje prodejních cen ve stavebnictví v listopadu mírně vzrostl ze svého více než dvouletého minima dosaženého v září, ukazatel cenových očekávání nicméně zůstal výrazně pod svým dosavadním letošním průměrem.
Na straně spotřebitelů se důvěra v listopadu zhoršila ze svého několikaměsíčního maxima, jež bylo vykázáno v říjnu. Zhoršilo se hodnocení stávající finanční situace a také očekávání v této oblasti pro příštích dvanáct měsíců. Indikátor očekávaného vývoje spotřebitelských cen v příštích dvanácti měsících v listopadu vzrostl na nejvyšší úroveň od letošního února. Nicméně, předpokládáme, že náladu mezi spotřebiteli bude v dalších měsících dále podporovat klesající inflace a její příznivý dopad na reálné příjmy domácností.
Listopadový průzkum hlásí zlepšení důvěry v české ekonomice, tahounem byla lepší nálada mezi podnikateli, jejíž zlepšení bylo patrné ve většině sektorů. Domácnosti zřejmě propadají nejistotám ohledně vývoje cen energií, což se projevilo v pesimismu ohledně jejich finanční situace a v nárůstu cenových očekávání.
Na průmyslu se zřejmě projevuje i nadále slabá situace v tomto sektoru napříč Evropou, listopadové zhoršení indikátoru důvěry bylo ovšem mírné a přišlo po velmi silném zlepšení důvěry, jež vykázal říjnový průzkum.
Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE
Foto: Pixabay
Zdroj: PR.Konektor