e-news.cz - kurzy
Reklama

Daňové přiznání za rok 2023: Kdo ho musí podávat, kdo nikoliv a komu se vyplatí ho podat dobrovolně?

25.03.2024, Autor: Z blogosféry

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Daňové přiznání za rok 2023: Kdo ho musí podávat, kdo nikoliv a komu se vyplatí ho podat dobrovolně?

Termíny daňového přiznání za minulý rok se pomalu blíží, v tištěné podobě ho lze podat do 2. dubna, tedy den po Velikonocích, případně do 2. května pak elektronicky. Poslední možností je podat ho prostřednictvím daňového poradce, a to až do 1. července.

Koho se povinnost týká, kdo se jí vyhne a pro koho může být výhodné podat daňové přiznání dobrovolně, dále přibližuje Monika Lodrová, daňová poradkyně ze společnosti BDO.

Daňové přiznání nemusí podávat osoby, jejich zdanitelné příjmy nedosahují 50 000 Kč za rok (oproti roku 2022 došlo k navýšení této hranice z 15 000 Kč). Typicky se jedná o důchodce, nepracující studenty či osoby na rodičovské dovolené. Lidé si však někdy neuvědomují, že pro účely tohoto limitu je třeba zkoumat celkové hrubé příjmy, a nikoliv příjmy snížené o případné výdaje.

Daňové přiznání dále nemusí podávat osoby, které mají příjem od jednoho zaměstnavatele či více zaměstnavatelů postupně. Podmínkou však je, že zaměstnanec učinil u všech těchto zaměstnavatelů prohlášení poplatníka (tzv. růžový formulář). Zároveň nesmí mít jiné příjmy (z podnikání, nájmu, kapitálové příjmy, ostatní příjmy) vyšší než 20 000 Kč. 

Dobrovolné podání se může v některých případech vyplatit, v některých nikoliv

Pokud se fyzická osoba, které nevznikla povinnost daňové přiznání podat, rozhodne, že daňové přiznání podá dobrovolně, musí do něj uvést veškeré příjmy, které jsou předmětem daně, nejsou od daně osvobozené a nebyly zdaněny srážkovou daní.

Pokud tedy například zaměstnanec s příjmy z podnikání do 20 000 Kč rozhodne, že daňové přiznání podá, zdaní ve svém daňovém přiznání nad rámec příjmů ze závislé činnosti také tyto příjmy z podnikání. Pokud by si u svého zaměstnavatele zažádal o provedení ročního zúčtování, takovéto příjmy by nezdanil. Za těchto okolností se tedy dobrovolné podání daňového přiznání spíše nevyplatí a je vhodnější zažádat o roční zúčtování záloh u zaměstnavatele.

V některých případech je ovšem dobrovolné podání daňového přiznání výhodné, zejména pokud poplatník využije slevy na dani, které nemůže uplatnit v průběhu kalendářního roku. Poté se může dočkat toho, že mu bude vrácen přeplatek na dani, nebo případně vyplacen doplatek daňového bonusu. Tato situace se týká nejtypičtěji lidí, kteří byli po část roku v dočasné pracovní neschopnosti, na mateřské či rodičovské dovolené, nebo v evidenci úřadu práce a nezažádali si o roční zúčtování záloh u zaměstnavatele.

Kdo poruší podmínky paušálního režimu, musí také podat daňové přiznání

Daňové přiznání je povinna podat také OSVČ, která je poplatníkem v paušálním režimu, avšak porušila její podmínky například tím, že ke své podnikatelské činnosti začala vykonávat činnost zaměstnance. V takovém případě se daň za zdaňovací období nerovná paušální dani a OSVČ je povinna podat daňové přiznání. Do něj uvede jak příjmy z podnikání, tak příjmy ze zaměstnání, a uhrazenou paušální daň uvede jako uhrazenou zálohu v daňovém přiznání a v přehledech OSVČ podávaných na ČSSZ a zdravotní pojišťovnu. Zahájením závislé činnosti není zrušen status poplatníka v paušálním režimu, a OSVČ tak nadále musí hradit měsíční paušální daň až do případného oznámení o vystoupení.

Monika Lodrová, daňová poradkyně ze společnosti BDO

Foto: Pixabay

Zdroj: EPIC PR


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Přeplatek na dani: Kdy vzniká a kdy ho finanční úřad vrací?

26.03.2025, Autor: Martin Švehla

Přeplatek na dani vzniká v situaci, kdy poplatník odvedl na dani z příjmů v průběhu roku více, než byla jeho skutečná daňová povinnost. Tento přeplatek může být vrácen jak fyzickým osobám, tak právnickým osobám, pokud splní stanovené podmínky.

Srážková daň: Podmínky v roce 2025

25.03.2025, Autor: Martin Švehla

Srážkovou daní se rozumí daň z příjmů, která se sráží přímo při výplatě a sám plátce ji odvádí správci daně. Je dobré se s pravidly podrobněji seznámit, neboť příjmy, zdaněné srážkovou daní, se již do daňového přiznání neuvádějí a další daň se z nich pochopitelně neplatí.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Sleva na manželku 2025 (za rok 2024) daň z příjmu

18.03.2025, Autor: Martin Švehla

Jednou z možností, jak si snížit daň z příjmů je uplatnění daňové slevy na manželku, pokud na ni existuje nárok. V roce 2025 vstupují v platnost některé změny, které se vztahují k aktuálnímu daňovému přiznání k dani z příjmů za rok 2024.  

Sleva na poplatníka 2025 (za rok 2024) daň z příjmu

13.03.2025, Autor: Martin Švehla

Sleva na poplatníka je základní daňová úleva, poskytovaná plošně všem f\yzhickým osobám - poplatníkům - ve stejné výši. Při nižších příjmech a z nich vyplývající nižší daňové povinnosti je tedy sleva opravdu citelná a může daňovou povinnost zcela eliminovat nebo velmi přiblížit k nule.

Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Sleva na dítě (za rok 2024) daň z příjmu

12.03.2025, Autor: Martin Švehla

Rodičům, kteří žijí ve společné domácnosti s nezaopatřenými dětmi poskytuje stát finanční podporu formou slevy z daně z příjmu. Jedná se o pevnou částku, o kterou se vyměřená daň snižuje a pokud je vyměřená daň nižší než tato sleva, stát vyplácí rozdíl, tzv. daňový bonus. Je to tedy zejména u nižších příjmů citelná pomoc rodinám s dětmi.

Zálohy na daň z příjmu v roce 2025

06.03.2025, Autor: Martin Švehla

Veškerá výdělečná činnost podléhá dani z příjmu. V některých případech, zejména, pokud je daňová povinnost vyšší, je povinností platit tuto daň předem formou záloh. Stanovení jejich výše a termíny pro jejich úhradu jsou pevně dány, případné nedodržení může být sankcionováno. 

Daňové přiznání za rok 2024: Vše, co potřebujete vědět pro hladké podání

06.03.2025, Autor: Z blogosféry

Březen sice přináší delší dny a teplejší počasí, ale také nevyhnutelnou povinnost podat daňové přiznání k dani z příjmu. Kdo musí podat daňové přiznání, jaké jsou termíny a jak se dá na daních ušetřit? Stejně jako v minulých letech, i letos se termíny liší podle způsobu podání.

Sazka reklama
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Výpočet daně z nemovitosti - daňová kalkulačka 2025

03.03.2025, Autor: Martin Švehla

Daň z nemovitých věcí (běžně označovaná jako daň z nemovitostí) se řídí zákonem č. 338/1992 Sb. Jedná se o majetkovou daň, která je obvyklá ve většině zemí a i u nás má dlouholetou tradici. Zdaňuje vlastnictví nemovitých věcí, jako jsou pozemky, stavební parcely, byty, rodinné domy, chaty, pastviny či orná půda. Daň se stanovuje podle stavu k 1. lednu daného roku, tedy dopředu. Změny, které v průběhu roku nastanou se tedy na výši daně odrazí až v roce následujícím. 

Silniční daň za rok 2024 v roce 2025

15.02.2025, Autor: Martin Švehla

Na vybraná nákladní motorová vozidla je uplatňována silniční daň. Z výnosu daně přispívá stát na údržbu a rozvoj silniční infrastruktury. Od roku 2022 došlo k výrazné změně v oblasti silniční daně, kdy byla její povinnost zrušena pro většinu vozidel a zachována pouze pro těžká nákladní vozidla.

e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Reklama