Poptávka po nových bytech v Praze dosahuje nebeských výšin, hranice centra jsou však pevně dané a prostor pro novou výstavbu tady logicky chybí. Dokladem jsou údaje ČSÚ, podle kterých bylo v minulém roce na Praze 1 dokončeno osm nových bytů.
Objevily se tady však i nové možnosti bydlení, například ve více než sto let starém Paláci Dlážděná. Jenom ten nabídl celkem 35 bytů různých dispozic.
Bydlení v paláci, ale také ve starých továrnách
Palác v ulici Dlážděná, který vznikl na konci 19. století dle plánů architekta Václava Sigmunda a který v druhé polovině 20. století poznamenaly necitlivé stavební zásahy, dnes opět okouzluje noblesou neorenesance. Historické prvky se tady efektně propojují s moderními technologiemi a vymoženostmi 21. století. Obyvatelé mají k dispozici například fitness a saunu, střešní terasu s krásnými výhledy na centrum Prahy, odpočinkovou zahradu ve vnitrobloku i automatický parkovací systém pro 27 vozů. Architektům se podařilo vytvořit komfortní soudobé bydlení s ohledem na památkovou ochranu a jedinečný genius loci domu. I díky němu je bydlení v centru Prahy opravdu luxusní, ostatně luxusní je již samotná adresa na Praze 1.
Rekonstrukce starých domů je jednou z mála možností, jak mohou developeři v centru metropole vybudovat nové byty. Palác Dlážděná, který se znovu probudil do života se společností PSN, není jediný. Přestavbou prochází i industriální areály, které se s rozmachem města staly součástí jeho širšího centra. I ty se proměňují na moderní bydlení, které v ideálním případě odráží historický odkaz a zachovává industriální genius loci daného místa.
V souladu s novým plánem na budoucí rozvoj bydlení Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy nabídne nové byty například Nákladové nádraží Žižkov v projektu Sekyra Group, stejně jako Smíchovské nádraží nebo Rohanské nábřeží, v projektu developerské skupiny Trigema pak Zlatý lihovar na Smíchově, v neposlední řadě i vršovický areál Koh-i-noor, kde moderní obytnou zónu připravuje společnost PSN.
Luxusní bydlení, ale i sociální byty
S využitím starých budov nepočítají jenom developeři, ale i Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy. Vedle luxusních bytů s nádechem historie a industriálním charakterem by tak staré domy měly nabídnout i sociální bydlení. Dle plánu IPR Praha by město mělo vlastnit minimálně 5 tisíc sociálních bytů. Celkově by se měl počet městských bytů rozšířit do roku 2030 minimálně na 35 tisíc.
Foto: PSN
Zdroje: ČSÚ, PSN, IPR Praha