e-news.cz - kurzy
Reklama

Chcete koupit chatu nebo chalupu? Na jaře nabídka ožívá a do karet hrají kupcům i další faktory

14.04.2025, Autor: Z blogosféry

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Chcete koupit chatu nebo chalupu? Na jaře nabídka ožívá a do karet hrají kupcům i další faktory

Pokud jste doteď váhali s pořízením chaty či chalupy, nemá smysl nákup dále odkládat. Ceny nemovitostí obecně stále rostou; nejvíce je to znát ve městech. Ovšem u chat, chalup a dalších rekreačních objektů se očekává stagnace. A v případě turisticky méně exponovaných lokalit i pokles cen. Připočtěte sazby hypoték, které jsou nejníže za poslední tři roky, a výsledek rovnice je jasný: S prvními jarními dny je ideální rozhlédnout se po vaší nové nemovitosti pro víkendový odpočinek, anebo dokonce pro celoroční bydlení.

Řada lidí, kteří v posledních dvou až třech letech odkládali nákup bytu či domu a vyčkávali, jak se vyvine situace na trhu, se nyní konečně rozhodla jednat. Zvyšující se poptávka po těchto nemovitostech ale vyžene jen letos ceny o 5 až 10 procent, v některých oblastech to bude i více. „Nejcitelněji zasáhne zdražování jako už tradičně velká města. Firmy totiž postupně opouštějí model práce na dálku, na který přešly během pandemie. Lidé se vracejí do kanceláří ve městech, a hledají proto bydlení poblíž,“ říká Libor Vojta Ostatek, hypoteční expert společnosti Broker Trust.

Očekává se stagnace, někde dokonce pokles

Naopak ceny rekreačních nemovitostí po covidovém boomu výrazně neporostou. Mimo turisticky nejlákavější lokality, kde k výkyvům nedochází, je v některých oblastech patrný i mírný pokles cen. Mnozí z těch, kdo nakoupili chalupy před pěti lety v nadšení, že se na vlastním pozemku budou moct vyvětrat, už dnes o chalupaření ztratili zájem. Nemají chuť ani čas se o nemovitost starat, a tak ji raději „pošlou dál“. Ačkoli se obecně prodávající snaží ceny držet, může se dobře stát, že se vám individuálně podaří vyjednat i výraznější slevu. 

Tento trend jde naproti lidem, které šplhající ceny bytů a domů ve městech odrazují a větší smysl jim dává právě pořízení rekreační nemovitosti. A to nejen pro víkendové „chalupaření“. Stále častěji se rekreační objekty rekonstruují pro celoroční bydlení. 

„Častým důvodem jsou zvyšující se náklady na život, kdy lidé prodávají své větší nemovitosti a stěhují se do menšího. Nebo rodiče v seniorním věku uvolňují dětem byt ve městě. Jindy se zase mladé rodiny přesouvají do klidu a přírody z přílišného ruchu velkoměsta. Ať už je důvod jakýkoli, pořízení rekreační nemovitosti i s připočtením nutných úprav nestojí zdaleka tolik jako rodinný dům ve velkém městě či v některém ze satelitů,“ uvádí Libor Vojta Ostatek

Pro ilustraci: jestliže se průměrná cena metru čtverečního bytu v Praze v únoru 2025 pohybovala kolem 142 tisíc korun, v případě chalupy u Ústí nad Labem tato částka na metr čtvereční ve stejném období dosahovala pouze 42 tisíc korun, tedy slabou třetinu. Úsporné důvody pro pořízení rekreačního objektu pro rekonstrukci a následné celoroční bydlení jsou nabíledni. 

Dobrá adresa = vyšší cena

Právě nyní na jaře, kdy tradičně dochází k oživení trhu s rekreačními nemovitostmi, mohou zájemci vybírat například na největším realitním serveru z téměř 3 000 rekreačních objektů v Česku, což je ve srovnání s předchozími lety velkorysá nabídka. Klíčovým aspektem, který ovlivňuje cenotvorbu u těchto nemovitostí, je jejich umístění. 

„Cena penzionu v Krkonoších nebo na Pálavě se bude diametrálně lišit od podobného objektu na Ústecku nebo Sedlčansku, to platí nejen o komerčních typech nemovitostí, ale všech rekreačních objektech. Největší zájem je dlouhodobě o udržované nemovitosti na atraktivních místech, ideálně obyvatelné celoročně,“ říká Martin Macho, výkonný ředitel poradenské společnosti M.S.Quatro.

Mimochodem, cenu chat a chalup v lokalitách s čilým turistickým ruchem, jako třeba u lyžařských středisek nebo přírodních zajímavostí, ženou nahoru také kupující, kteří pořizují nemovitosti s cílem krátkodobého komerčního pronájmu. 

Řekněme tedy, že jste si vytipovali rekreační nemovitost v lokalitě a s parametry podle vašich možností a potřeb, preferencí. Nyní dochází na řešení financí. Co očekávat?

Hypotéka bez problémů, až na výjimky

Rekreační nemovitost lze pořídit, i když nemůžete nebo nechcete financovat její nákup pouze z vlastní kapsy – i pro koupi těchto objektů můžete čerpat hypoteční úvěr. „Nahlédněte nicméně nejprve do katastru nemovitostí, abyste věděli, jak si stojíte. Pokud má vyhlédnutá nemovitost v katastru zapsané klasické číslo popisné, můžete být v klidu – zde banky při financování postupují analogicky jako u klasického rodinného domu,“ uvádí Martin Macho. 

A co když nemovitost číslo popisné nemá? Pak je pro vás ve vztahu k hypotéce klíčové, aby měla alespoň číslo evidenční. S financováním takového objektu vám nepomůže úplně každá banka, ale stále budete mít na výběr z několika ústavů a schopný finanční poradce vám dokáže zajistit hypotéku i v takovém případě. 

Pokud ovšem například chata nemá ani číslo evidenční a v katastru je zapsána jako „ostatní stavba“, financovat hypotékou ji nepůjde. V tomto případě může být namístě některý z typů nezajištěného úvěru, tj. bez jeho zajištění formou zástavního práva k nemovité věci. Jde ale o variantu vhodnou u částky nepřesahující zhruba milion korun.

„Stavebko“ jako další možnost

Vzhledem k zpravidla nižší ceně pořizované rekreační nemovitosti lze využít k financování její koupě nebo rekonstrukce také úvěr ze stavebního spoření. Jeho výhodou je mimo jiné to, že se hodí pro žadatele ve vyšším věku. 

Úvěry ze stavebního spoření lze totiž splácet až do pětasedmdesáti let. Úvěr ze stavebního spoření pak lze využít při rekonstrukci na opatření, která snižují náklady za energie, a to včetně pořízení fotovoltaických panelů či podobných zařízení,“ dodává Martin Macho.

Broker Trust v jedné větě: Největší servisní organizace pro finanční poradce na českém trhu. 

Broker Trust ve třech číslech: V České republice působíme od roku 2001. Spolupracujeme s více než 3 000 aktivními poradci. V roce 2024 dosáhl obrat společnosti 3,4 miliardy korun.
Tři principy Broker Trustu: Svoboda podnikání pro partnery. Špičkové zázemí. Jasná pravidla a vysoký etický standard při poskytování finančního poradenství.

Foto: Pixabay

Zdroj: Broker Trust 


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

e-news.cz - kurzy
Apogeo
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

100% hypotéka: Jak koupit nemovitost bez vlastních úspor

31.03.2025, Autor: Z blogosféry

Ještě před rokem 2017 byly 100% hypotéky běžné. Banky financovaly celou kupní cenu nemovitosti, aniž by vyžadovaly vlastní zdroje. Je možné získat 100% hypotéku v roce 2025? Odpověď je jednoduchá: není.

e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama