e-news.cz - kurzy
Reklama

Schmarcz: Deficit, daně a kulaté čtverce… Ministr financí navrhuje “plíživé” zvýšení daní. Má jinou možnost?

11.01.2023, Autor: Martin Schmarcz

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Schmarcz: Deficit, daně a kulaté čtverce… Ministr financí navrhuje “plíživé” zvýšení daní. Má jinou možnost?

Počátkem roku jsme se od ministra financí dozvěděli dvě zprávy. Že rok 2022 skončil rozpočtovým deficitem 360 miliard korun a že navrhne vládě sjednotit dvě snížené sazby daně z přidané hodnoty do jedné.

Souvislost je vcelku zřejmá. Státní kasa je prázdná, její strážce hledá nové zdroje a protože “oficiálně” ODS odmítá zvyšování daní, činí tak tímto “plíživým” způsobem. Může to být k něčemu dobré? Jaká je vlastně úloha daní? A nepřipomíná snaha zachránit veřejné finance “bezbolestně” kulatý čtverec?

Začněme tím, co by mohla změna sazeb přinést rozpočtu. Misterstvo to nemá ještě propočítáno. Záleží na tom, zda místo 10 a 15 % budeme mít snížené DPH jednotně na 13, nebo 14 % a rovněž zda a jaké položky, které jsou nyní zatíženy méně, se přesunou do základní sazby 21 %. V každém případě ze slov Zbyňka Stanjury vyplývá, že motivací k této úpravě určitě není, aby lidem zůstalo v kapsách více peněz. Když místo dvou snížených sazeb deset a patnáct procent budete mít jednu blízké té vyšší, vláda dostane více.

Na takové změně, která by byla v oblasti DPH největší za posledních osm let, není nic nelegitimního. Musí se ovšem s občany mluvit na rovinu. Jde o zvyšování daní, které zdraží položky jako léky či knihy, u nichž se nyní odvádí 10 %. Nepřímé daně se obvykle pokládají za lepší než přímé, protože tolik neomezují ekonomickou aktivitu. Na druhé straně platí, že narozdíl od daní z příjmů (kde je to obráceně) zatěžují relativně více ty chudší. Tím se dostáváme k tomu, na co slouží daně a jak souvisejí s politickými prioritami.

Klasická liberální ekonomická teorie říká, že vybírání daní má jediný účel: pokrýt legitimní výdaje státu. Proto by měly působit co nejvíce neutrálně, zatěžovat občany a firmy rovnoměrně a neměly by se do toho promítat politické či ideologické cíle. Jenomže takto doslova to platilo za monarchie, kdy král měl jen dvě povinnosti – postarat se o bezpečí a silnice – a ještě tak na počátku 20. století, kdy se složená daňová kvóta pohybovala kolem deseti procent HDP. V moderním pečovatelské státě je to o dost jinak.

Pokud má vláda jen málo jasně stanovených úkolů, pak je i daňový systém přehledný a každý chápe jeho účel. Dnes ovšem dávno neslouží jen k tomu, aby stát pokryl nutné potřeby. Ale k “modelování” společnosti, k preferování jedněch a sankcionování druhých, nemluvě o tom, že erární bumbrlíček si svévolně rozšiřuje své “pečovatelské portfolio”, čímž roste i jeho spotřeba a hlad po nových daních. Do toho občas přijde někdo s nějakými zbytky pravicového myšlení, který chce pro změnu odměnit pilné a daně jim sníží.

Když tyto obecné zákonitosti vztáhneme na naši konkrétní situaci, co nám vyjde? Nic hezkého. Babišova vláda razila politiku raketově rostoucích výdajů při nezvyšování daní. Proto máme ty šílené deficity a bez reformy je budeme mít i při vysokém růstu, neboť valorizační schémata u penzí, sociálních dávek  a platů státních zaměstnanců jsou nastavena tak, že povinné výdaje porostou vždy rychleji, než hrubý domácí produkt. K tomu se ANO ke konci vládnutí rozhodlo připravit rozpočet o více než sto miliard snížením daně z příjmu.

Tady vidíme, jak se do hospodaření státu promítají politické preference. Ex premiér to bral tak, že si za peníze všech daňových poplatníků nakoupí hlasy určitých voličských skupin, hlavně důchodců, učitelů, policistů, hasičů, státních úředníků. A pak si ještě usmyslel, že si získá i ty bohatší (mezi něž ovšem patří řada zaměstnanců eráru) tím, že zruší superhrubou mzdu, což znamená zvednutí čistých příjmů zhruba o sedm procent. Politika “strany jsou pro straníky, ANO pro všechny” ovšem měla devastující účinek na rozpočet.

Babiš spojil jak levicový tak pravicový populismus, tedy vysoké výdaje s nízkými daněmi. Můžeme si o politice ČSSD myslet, co chceme, ale ta byla alespoň konzistentní: když chceme hodně utrácet, musíme více vybírat, jinak se státní finance dostanou rychle do rozvalu. Ta však už nevládne a ani není ve Sněmovně. U moci je ODS a je třeba konstatovat, že od ní nebylo chytré, když místo sociálních demokratů pomohla ANO prosadit ono snížení daní z příjmů? Proč? Protože benefity slízl Babiš, zatímco Fiala sklízí problémy.

Zrušit superhrubou mzdu chtěla ODS už od té doby, kdy ji sama zavedla. Jenže to mělo svůj pádný důvod, a tím byla právě rovnováha veřejných financí. Prostě při rovné dani 15 %, což Topolánek slíbil a musel to splnit, by se ve státní kase vyrobila moc hluboká díra. Proto Kalousek vymyslel toto řešení. Daně z příjmů se i tak výrazně snížily, ale přeci jen o méně. Další kompenzací se stalo zvýšení sazeb DPH. Jež se zase penzistům vynahradilo mimořádným zvýšením důchodů. 

Tak vypadá racionální konsensus mezi politickými prioritami, odpovědností za veřejné finance a sociální ohleduplností. Co má místo toho ODS dnes? Výpadek příjmů přes sto miliard a nutnost kousnout do kyselého jablka a zvýšit alespoň nějaké daně. Kdyby si zrušení superhrubé mzdy nechala až na teď, kdy je u moci, získala by kladné body ona a ne ANO a zvýšení DPH by působilo jako vyvažování a korekce, ne “zdražování”. Nebo ještě lépe by teď neudělala ani jedno a daně z příjmů snížila před volbami, v lepší situaci.

Uvidíme, jak to celé dopadne. V každém případě jaksi nejde dohromady, když  při deficitu blížícímu se stále 400 miliardám připravujete škrty pouze ve výši 70 miliard a relativně malé zvýšení daní – kterým ovšem i tak vyvoláte hodně zlé krve. Tohle je prostě klasický kulatý čtverec. A Petr Fiala se nemůže vymlouvat pouze na Andreje Babiše, neboť zkrátka sám nemyslel dostatečně dopředu. Nyní je třeba, aby to napravil větší odvahou a rázností, protože pravicová vláda musí zachránit veřejné finance.

Jinak ztratí svůj étos.

MARTIN SCHMARCZ, vydavatel revue SPEKTÁKL, spektakl.gazetis.to

Foto: Pixabay

Zdroj: Martin Schmarcz


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Reklama

Smrčka: U Pekingu se bojuje o Pensylvánii

23.04.2024, Autor: red

Dost možná rozhodne Pensylvánie podzimní prezidentské volby ve Spojených státech. Na oltář volebních hlasů dělníků bude proto slavnostně položena i nová americko – čínská obchodní válka.

Hypotéky by mohly zlevňovat rychleji. Riziko snadného odchodu klientů ale pokles sazeb brzdí

22.04.2024, Autor: Z blogosféry

Banky zlevňují hypoteční úvěry hodně pozvolna. Prudký pokles úrokových sazeb by mohl vyvolat spirálu refinancování i běžících fixací nebo tlak na banky, aby sazby v průběhu fixace snižovaly. Mírný poplatek za předčasné splacení totiž dává klientům více volnosti, banky ale riziko jejich odchodu nutně musí zohlednit v cenotvorbě.

e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Reklama

Daňhel: Dohledové orgány by měly zamezit neodbornému srovnávání povinného ručení

16.04.2024, Autor: Jaroslav Daňhel

Na začátku března uveřejnil Ekonomický magazín můj příspěvek Ekonomika „povinného ručení“ musí čelit trendu růstu škodního průběhu. Vzápětí v časopisu Pojistný obzor vyšel text „Povinné ručení zůstává pod tlakem vysoké škodní inflace“. Pojistný matematik Petr Jedlička zde konstatoval, že rozevírání nůžek mezi průměrnou škodou a průměrným pojistným pokračuje. 

Zemřel demýtizátor racionality

16.04.2024, Autor: red

Než se do toho se svým kolegou Amosem Tverskym pořádně pustili, ekonomie byla přesvědčena, že v podstatě bohatě vystačí s matematickým aparátem, sofistikovanými vzorci a důvěrou v lidskou racionalitu.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Reklama

Schmarcz: Peklo mimořádných schůzí aneb proč dělat něco užitečného, když místo toho můžeme hrát před voliči trapné divadlo?

14.04.2024, Autor: Martin Schmarcz

Mimořádné schůze se mají konat jen mimořádně. Třeba když vypukne válka, pandemie, stav legislativní nouze, nebo vláda provede něco strašného, na co nestačí interpelace. U nás se z toho stává běžný kolorit. Něco ve stylu speciálního vysílání. Obvykle to ale spíše dopadne jako podřadná telenovela.

Poradna: Vyplatí se platit nájem, nebo splácet hypotéku?

12.04.2024, Autor: Z blogosféry

Řada rodin se rozhoduje mezi bydlením v nájmu a pořízením vlastního domova na hypotéku. Obě možnosti mají své výhody i nevýhody. Z pohledu budování majetku je vždy výhodnější pořízení vlastní nemovitosti na hypotéku.

e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Reklama