Recenze zákona o distribuci očkování proti onemocnění COVID-19
Autor: Vláda (Ministerstvo zdravotnictví)
Datum předložení: 30. 11. 2020
Hodnocení: EM: 90%
Zakazuje se prodej točeného čaje a vařeného piva! Nebo naopak? Pardon, platí zákaz prodeje jakýchkoli nápojů! Nebo zase špatně?
Jak máme vědět, co jsme vlastně chtěli zakázat, když každý den zakazujeme něco jiného? Hlavně už se nás na nic neptejte, máme toho moc!
Tak nějak vypadá komunikace vlády k aktuálním pandemickým opatřením, pokud se tedy zrovna ministryně Maláčová nepokouší odvést pozornost k důchodové reformě, která nikoho nezajímá, protože se do konce volebního období už nedá schválit. Chyba ovšem není v komunikaci, zmatek a bezradnost sebelepší mediální mág nenapraví.
Nemaje vakcínu proti hlouposti, zbývá pouze ta proti covidu. Její nasazení se blíží a vláda už prohání zrychleným legislativním procesem zákon o distribuci léčivých přípravků obsahujících očkovací látku pro očkování proti onemocnění COVID-19 a o náhradě újmy způsobené očkovaným osobám těmito léčivými přípravky. Zákon není nikterak dlouhý ani složitý. Jeho účelem je zajištění očkování pacientů na území České republiky proti onemocnění COVID-19 a nahradit újmu osobě, které by očkování ublížilo na zdraví. Součástí návrhu je i novela zákona o veřejném zdravotním pojištění, která zajistí, že očkování bude bezplatné.
Nejprve stručně něco k náhradě případné újmy na zdraví. Mohlo by se zdát, že předkladatel, tedy hlavně Ministerstvo zdravotnictví, tím dává za pravdu různým teoriím, podle kterých je očkování horší než samotná nemoc nebo se rovnou jedná o součást světové konspirace za účelem vyhlazení větší části lidstva. Do našeho právního řádu byl ale tento princip zaveden ještě před koronavirem, a to zákonem o náhradě újmy způsobené povinným očkováním. Na Ministerstvu zdravotnictví jej připravili už v roce 2018 v reakci na odmítavý postoj části rodičů k povinnému očkování dětí.
Pokud věříte, že očkování je smrtelné, pak vás případné odškodnění této újmy těžko přesvědčí, že do toho máte jít. Na druhou stranu je jistě dobře, že s tím zákon počítá. Jisté pochybnosti naproti tomu může vzbuzovat fakt, že vakcínu bude distribuovat Ministerstvo zdravotnictví. Poslední měsíce nás nepřesvědčily, že je to úřad, který by dokázal cokoli řídit nebo distribuovat. Vzpomeňme jen na akci testovací sady do domovů pro seniory. Á propós, dorazily už vůbec? Naštěstí ministerstvo může distribuci zajistit prostřednictvím distributora, tak doufejme, že se o to nějaký kamarád pana ministra postará.
K omezení různých zmatků a neprůhledných kšeftů okolo nákupu vakcíny nejspíš přispěje fakt, že nákup očkovacích látek (vakcín různých výrobců) je centralizován ze strany Evropské komise, která bude zajišťovat rozdělení mezi jednotlivé členské státy. V tomto ohledu je rovněž třeba ocenit, že Evropská komise tentokrát členským státům skutečně pomáhá a nepřekáží, jako tomu byl na jaře, kdy nesmyslně protestovala proti uzavírání hranic. První vakcína proti covidu-19 pro použití v Evropské unii by mohla být schválena 29. prosince, očkovat by se s ní v Česku mělo začít do šesti až osmi týdnů od schválení.
Jak to bude probíhat, řeší očkovací strategie, kterou vláda schválila v tomto týdnu. V ní je řečeno, že očkování se bude provádět v nemocnicích, očkovacích centrech zdravotních ústavů, ale i v ordinacích praktických lékařů nebo prostřednictvím mobilních očkovacích týmů. Vakcinace má probíhat ve třech fázích, pro něž jsou obyvatelé rozděleni do šesti skupin podle priority. Asi nikoho nepřekvapí, že v první fázi přijdou na řadu senioři, nemocní či obézní a spolu s nimi zdravotnický personál a pracovníci sociálních služeb. Teprve třetí fáze je určena takzvaně dalším pojištěncům, kteří mají o očkování zájem.
Přiznejme si však, že očkování automaticky neznamená záchranu. Hlavním cílem současných vládních restrikcí je ochránit před nemocí tu část společnosti, která je jí vážně ohrožena. Zájem společnosti je, aby se právě v této kategorii nechalo očkovat co nejvíc osob. Mohou jim být nabízeny různé benefity, i tak ale hrozí, že o očkování mezi nimi nebude dostatečný zájem. To může vyvolat vážný společenský konflikt. Solidaritu nelze vynucovat věčně. Pokud vám hrozí propad do chudoby a máte být solidární s lidmi, kteří se mohou, ale nechtějí očkovat, pak vám nejspíš veškerá trpělivost dojde.
I proto je mimořádně důležitá komunikační kampaň, která bude lidi informovat o benefitech očkování a současně vyvracet nepravdy, které kolem očkování kolují. Tato kampaň již odstartovala a zatím to bohužel vypadá jako skoro všechno, co v poslední době ministerstvo realizuje. Inzeráty totiž vyvolávají dojem, jako by je zadávali odpůrci očkování, kteří tvrdí, že vakcína proti Covid-19 rozhodně není spolehlivou cestou k běžnému životu. Očkovacímu zákonu ani realizační strategii v zásadě nic vytknout nelze, pokud ale budou realizovány tímto způsobem, máme se opět na co těšit.
Foto: pixabay.com
-swp,red-
Zákon o očkovaní COVID-19
12.12.2020, Autor: swp, red