Apogeo
Reklama

Recenze novely zákona o platu představitelů státní moci

27.10.2024, Autor: red

2 votes, average: 1,00 out of 52 votes, average: 1,00 out of 52 votes, average: 1,00 out of 52 votes, average: 1,00 out of 52 votes, average: 1,00 out of 5
Recenze novely zákona o platu představitelů státní moci

Člověk nemusí být zrovna geniální stratég, aby věděl, že zvýšením vlastních platů si politici u veřejnosti nešplhnou a rok před volbami je to přímo politická pitomost.

Autor: vláda

Datum předložení do PSP: 18. 10. 2024

Hodnocení EM: 30%

 Fialova vláda se však nebojí, neboť na strategickou komunikaci má patent stejně jako svého času Zelení na biomasu. Trik je v tom, že nejprve nastaví laťku tak vysoko, aby všechny šokovala, pak ji sníží o polovinu, a věří, že ji lidé pochválí. 

Celé to vláda dělá údajně proto, aby vyhověla rozhodnutí Ústavního soudu, který zase jednou zrušil platové omezení soudců. Oč vlastně Ústavnímu soudu při obhajobě soudcovských platů jde? Aby soudní moc mohla nezávisle fungovat, vyžaduje to podle Ústavního soudu dvě věci. Za prvé přiměřené materiálně zajištění, za druhé: vyloučit možnost nátlaku moci zákonodárné a výkonné na rozhodování soudců. 

Pokaždé, když se politici rozhodnou šetřit, jako solidární gesto zmrazí platy sobě, a když už jsou v tom, i soudcům. Ústavní soud pak hodnotí, zda jsou časy skutečně tak zlé a zda ono snížení nebude mít za následek jejich strádání. Co už ale Ústavní soud nezkoumá, je otázka, zda platová restrikce měla za cíl nějak ovlivnit soudní rozhodování. Má se za to, že takovou možnost není vůbec možné připustit. 

Až na pár výjimek Ústavní soud drtivou většinu úprav soudcovských platů odmítne. Nálezy se pak liší pouze v tom, zda současně přikáže jejich zpětné doplacení či nikoli. Ve věci platů soudců rozhodoval Ústavní soud už třináctkrát, nezdá se však, že by se vláda nechala jakkoli poučit. Zmrazení platů politiků i soudců, které koalice protlačila v rámci konsolidačního balíčku, bude vláda mimochodem doplácet. 

Můžeme sice namítat, že ústavní soudci rozhodují i o vlastních platech a tím porušují zásadu, že nikdo nemůže být soudcem ve vlastní věci, ale to je asi tak všechno, co se s tím dá dělat. Pokud už politici chtějí dělat platové restrikce představitelů státní moci, nic jim nebrání snižovat platy pouze sobě. Není totiž pravda, že jsou jejich platy s platy soudců svázány. Ve skutečnosti jde hlavně o to, aby soudce neměl víc než ministr. 

Při poslední úpravě soudcovských platů navíc došlo k jejich zmrazení způsobem, který ústavní soudce doslova vytočil. Platová základna pro soudce se snížila z 3násobku průměrné měsíční hrubé mzdy v národním hospodářství na 2,822násobek, což sice pro letošní rok znamenalo zmrazení platů, ale v příštích letech logicky nižší růst. Vláda se přesto pokoušela soudu namluvit, že jde o pouhé zmrazení. 

Dopadlo to, jak muselo, Ústavní soud úpravu soudcovských platů zrušil a kromě zpětného doplacení také fakticky nařídil, aby se jejich platová základna vrátila na 3násobek. O platech dalších představitelů přitom nijak nerozhodoval, neb to není ústavou chráněná veličina. Když ministr Jurečka tvrdil, že jen plní zadání Ústavního soudu, nemluvil jednoduše pravdu. 

Vládní návrh soudcům vrací jejich trojnásobek, současně je zde však přechodné ustanovení, které růst platů rozdělí do dvou let. Platy soudců i představitelů jsou pro příští rok stanoveny pevnou částkou, která je o cca 7 % vyšší než letos. V roce 2026 tenhle paragraf zmizí, a platy tak povyskočí o dalších 7 %. Nález Ústavního soudu to sice ignoruje, ale podle ministra Blažka je to v pohodě, protože je protiústavní. 

Nechme stranou otázku, zda se ministr náhodou zase v nějaké restauraci neschovával před bouřkou. Celou tuhle maškarádu si vláda mohla ušetřit, kdyby do úsporného balíčku nedala zmrazení platů. K dýchání platů se společností úplně postačí, že jsou navázány na výši mezd v soukromém sektoru. Chyba možná je, že kopírují mzdy za předminulý rok, kdy už je společnost často někde jinde. Ale to je věc jiná. 

Foto: Pixabay

Zdroj: Redakce EM


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Recenze novely zákona o elektronizaci zdravotnictví

12.11.2024, Autor: swp, red

Po odvolání Ivana Bartoše za nezvládnutou digitalizaci stavebního řízení, se ozvala řada hlasů, že premiér neměří všem stejným metrem, protože stejně tak měl za nedostatečnou digitalizaci odvolat ministra spravedlnosti Blažka nebo ministra zdravotnictví Válka. V obou těchto případech nepochybně digitalizace pokulhává, jako ostatně kdeco v tomto státě, nicméně stejný metr by zde platil pouze za předpokladu, pokud by soudy přestávaly soudit a lékaři léčit. 

Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Reklama

Recenze návrhu zákona o dávce státní sociální pomoci

24.10.2024, Autor: red

Na lidi, kteří pobírají sociální dávky, se často pohlíží, jako na lenochy, kterým se nechce makat. Ve skutečnosti nikdo neví, kolik lidí sociální systém zneužívá a kolik je v něm skutečně potřebných. Svůj díl viny nese i nastavení sociálních dávek, které jsou víceméně nárokové, bez mechanismů proti zneužívání. Chybí motivační prvky, bují práce na černo a bydlení už stát dotuje kdekomu. Není divu, že sociálních případů přibývá a Úřady práce nestíhají. 

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Stavebnictví doplácí na legislativní chaos. Investoři potřebují stabilitu a neměnná pravidla

18.10.2024, Autor: Z blogosféry

Nedostupné bydlení, nedokončená dopravní infrastruktura, chybějící veřejné stavby. Problémy českého stavebnictví se dotýkají úplně každého. Mohli bychom sepsat dlouhou knihu o všech problémech, které tento sektor trápí. Ať už jde o neustále rostoucí ceny stavebních prací a materiálu, nedostatek motivovaných pracovníků či boj sousedů proti jakékoliv nové výstavbě. Nad všemi těmito i dalšími překážkami však ční ta největší a nejzásadnější – extrémně složitá stavební legislativa, která výstavbu spíše komplikuje, než aby ji usnadňovala.

Recenze návrhu zákona o státním rozpočtu České republiky na rok 2025

30.09.2024, Autor: Z blogosféry

Po dalších volbách, které dopadly nevýhrou, na níž se vždycky dá najít i něco pozitivního, premiér Fiala prohlásil, že nenechá zemi levičákům a má jasnou představu, co musí udělat pro to, aby přesvědčil voliče, že vláda plní sliby a pracuje pro ně. V tu chvíli zřejmě ani sám netušil, že vyhazovem Ivana Bartoše z vlády, to vlastně rovnou splní. Zbývá už jen přesvědčit voliče, že vláda plní sliby, pracuje pro ně a nepředat zemi levičákům. Návrh rozpočtu na příští rok tomu jde naproti. 

Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Recenze návrhu zákona o volebních kampaních 

02.09.2024, Autor: swp, red

Pokud zadáte do vyhledávače „čím víc zákonů, tím…“ pokračování vybíráte z odkazů: „méně svobody, zkaženější stát, méně práva, méně spravedlnost, více korupce“. Ale což, třeba jsou to jen takové řeči. Vláda, nutno říct, že nejen tato, si z toho rozhodně hlavu nedělá. Důkazem budiž volební zákony.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama