e-news.cz - kurzy
Reklama

Recenze novel zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi 

07.08.2023, Autor: swp, red

1 vote, average: 1,00 out of 51 vote, average: 1,00 out of 51 vote, average: 1,00 out of 51 vote, average: 1,00 out of 51 vote, average: 1,00 out of 5
Recenze novel zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi 

„Nikdo nikam nepůjde, provádím občanské zatčení, vyčkejte do příchodu policie,“ vykřikl viditelně rozčílený aktivista, když ve sněmovním ústavním výboru koaliční poslanci  odmávli církevní restituce a chystali  se na přestávku. Polo příčetný pán, kterého si vzápětí odvedla policie, nebyl ani zdaleka sám. Po boku mu stála spisovatelka Lenka Procházková, signatářka Charty 77, která spolu s ostatními protestujícími za vydatné podpory poslanců KSČM tvrdila, že schválením církevních restitucí Česká republika přestane existovat. To byl podzim 2012 a církevní restituce začaly hned v roce následujícím. O pár let později, už v neexistující zemi, se  prozaička se zálibou v dramatech rozhodla zabránit obnově mariánského sloupu na Staroměstském náměstí. Ale to už je jiný příběh. 

Autor: poslanci ANO

Datum předložení: 27. 6. 2023

Stanovisko vlády: nesouhlas

Hodnocení EM: 10 %

Církevní restituce byly a stále jsou, jak můžeme vidět na nejnovější poslanecké iniciativně hnutí ANO,  velmi kontroverzním tématem. Pro vládu Petra Nečase bylo jejich schválení nesporným úspěchem, odpůrcům však dosud leží v žaludku. Spor o ně začal už v roce 1990, kdy stát církvím vrátil okolo 200 budov, většinou klášterů a kostelů, do jisté míry omylem též Novou scénu Národního divadlo, kterou Voršilky obratem zpeněžily. Tradičně nábožensky vlažná (kulantně řečeno) česká společnost v tom viděla jasný důkaz, že se církvi vracet nic nemá, neboť jí jde jen o prachy. Zákon o církevních restitucích šel sice na počátku devadesátek k ledu, ale počítal s ním zákon o půdě, který blokoval původně církevní majetek do doby, než bude zákon o církevní restituci přijat.

Od té doby se dlouho a marně hledalo řešení, a to nejen ze strany církví, ale též obcí, kterým blokace pozemků bránila v rozvoji. Návrh skupiny senátorů na zrušení blokačních paragrafů Ústavní soud odmítl jako nepřípustný zásah do již nabytých práv, a zároveň upozornil, že dlouhodobá nečinnost zákonodárců při řešení vztahu státu a církví je protiústavní.  Na dosah církevních restitucí se pak  dostala Topolánkova vláda. Církvím se měla vrátit třetina majetku, zbytek měla srovnat částka 83 miliard korun, vyplácená po dobu 60-ti let a úročená fixním úrokem  4,85 % ročně, což vycházelo bratru na 270 miliard. Návrh nakonec ztroskotal na poslanci ODS Vlastimilu Tlustém, který byl sice pro restituce, ale nelíbila se mu celková částka, splátkový kalendář, a vlastně vůbec nic. 

Nebyl sám, každý, kdo se stavěl do pozice „církevní restituce ano, ale…“, požadoval, aby proběhly výčtovým zákonem a nevydané položky byly oceněny znaleckými posudky, což, jak každý věděl, bylo zcela nereálné. Každá jiná metoda církevních restitucí nutně musela pracovat s hrubými odhady, ve skutečnosti hausnumery, která mohla být i úplně jiná. Kabinet Petra Nečase metodou střelba od boku ocenil církevní majetek na 134 miliard a vracený majetek na 75 miliard korun. Za nevydaný majetek se stát zavázal zaplatit 16 církvím a náboženským společnostem 59 miliard korun v třiceti ročních splátkách od roku 2013 do roku 2043. Splátka není valorizována fixní sazbou, nýbrž o inflaci. Konkrétní čísla ale nejsou ani zdaleka tak důležitá, jako to, že slíbená platí. 

Poslanci hnutí ANO nyní zjistili, že v době vysoké inflace každoroční splátka rychle roste a církvi vyplacené peníze, by se daly použít daleko lépe, třeba na dotace pro Agrofert.  Nelenili proto a podali hned dvě novely zákona o církevních restitucích, jejichž cílem je úrok zafixovat. Jeden návrh počítá s 2, 26 %, druhý, o něco štědřejší, to kdyby náhodou první neprošel, dává církvím  „3,23 %“. Ačkoliv lze podle předkladatelů zásadně souhlasit s minulými aktivitami státu na poli vypořádání majetkových vztahů mezi jím a registrovanými církvemi, aktuální míra inflace zcela přesahuje jakákoliv realistická očekávání autorů zákona (jako by je znali) a přináší obtížně udržitelné důsledky pro rozpočet.

Navrhované změny jsou podle předkladatelů v souladu s Ústavou, neboť zachovávají základní principy majetkového vyrovnání mezi státem a církvemi a náboženskými společnostmi a respektují potřebu valorizace finančních náhrad, pouze zmírňují dopady inflační doložky na přijatelné minimum. Tak jistě, papír snese všechno. V minulém volebním období, když Andrej Babiš potřeboval podporu od komunistů, kývl na novelu zákona o církevních restitucích, kterou se pro změnu restituce zdanily. Podle Ústavního soudu tím zákonodárce nepřípustně retroaktivním způsobem nerozhodl o zdanění, nýbrž o faktickém snížení finanční náhrady, na jejíž celou výši vznikl církvím a náboženským společnostem právní nárok a legitimní očekávání okamžikem uzavření smluv o vypořádání. 

Zrušení inflační doložky a její nahrazení  fixací úroků, je totéž v bledě modrém. I tentokrát je  neskrývaným cílem snížení finanční náhrady, což je v rozporu s legitimním očekáváním církví, ale také se zásadou, že smlouvy mají býti dodržovány. Diskuse o tom, kolik mají církev dostat, už skončila. Znovuotevřením tohoto tématu řešíme fakticky úplně jinou otázku, a totiž, zda je v právním státě možné zákonem cosi slíbit, potvrdit podepsáním smluv, a pak najednou říct, že je to nějak moc. Ani navrhované snížení úroků se státu ale vyplatit nemusí, neboť inflace také může nižší nebo vůbec žádná. Oba návrhy si své fanoušky jistě najdou, šanci na úspěch sice nemají, ale o to jejich autorům ani nejde. Chtějí jen lidem, jako je spisovatelka Procházková ukázat, že na ně myslí. 

Foto: Pixabay

Zdroj: Redakce EM


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Kybernetický zákon se dotkne firem, které o tom ani netuší

03.04.2025, Autor: Z blogosféry

Vznikající zákon o kybernetické bezpečnosti se v tuzemsku dotkne odhadem 6 až 10 tisíc subjektů. Řada firem přitom vůbec netuší, že se přísnými podmínkami bude muset řídit. Háček totiž spočívá v tom, že se na ně zákon může vztahovat kvůli jejich vedlejším či doplňkovým aktivitám, nikoliv kvůli jejich hlavní podnikatelské činnosti.

Recenze novely zákona o jednacím řádu Poslanecké sněmovny

31.03.2025, Autor: swp, red

„Když odjedu z Brna od své rodiny do Prahy, nikdy nevím, kdy se vrátím," říká v médiích poslankyně KDU-ČSL Marie Jílková. Není sama, na průtahy, nepředvídatelnost jednání a věčné obstrukce si stěžují i další poslankyně, kterým se nedaří skloubit práci ve sněmovně s rodinu. Přestože

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Apogeo
Reklama

Recenze návrhu zákona o povinném příspěvku na produkty spoření na stáří

04.02.2025, Autor: swp, red

Vládní důchodová reforma představuje klasickou frustrační kompozici ve stylu Járy Cimrmana. Lidem pracujícím v náročných profesích vláda slibovala dřívější odchod do penze. Nárok na předčasný důchod bez krácení měli mít lidé v povoláních zařazených do čtvrté a třetí kategorii rizik, což se týkalo zhruba 130 tisíc osob. Během projednávání zákona koalice na poslední chvíli couvla a okruh oprávněných osob zúžila na čtvrtou kategorii, což je zhruba 12 tisíc osob. Fázi očekávání vystřídala fáze zklamání.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Reklama

Recenze novely zákona o zemědělství

20.01.2025, Autor: swp, red

V některých zákonech je třeba číst mezi řádky, jinak by nedávaly smysl. Z tohoto ranku je i poslanecký návrh ministra zemědělství Výborného, spolupodepsaný koaličními poslanci a jednou poslankyní z řad Pirátů. Ti se ostatně holedbají, že to celé vymysleli. Do zákona o zemědělství autoři vkládají definici rodinných zemědělských hospodářství.

Recenze zákona o ochraně přírody a krajiny (Národní park Křivoklátsko) 

06.01.2025, Autor: swp, red

O možnosti prohlásit Chráněnou krajinnou oblast Křivoklátsko za národní park se mluví již mnoho let. Důvodem jsou vzácné listnaté lesy s velkou druhovou rozmanitostí a jedinečná příroda, která je domovem mnoha ohrožených druhů rostlin a živočichů. Národní park Křivoklátsko má podle vládního návrhu zákona zabírat zhruba 16 procent současné chráněné krajinné oblasti. Rozprostírat by se měl jižně od Křivoklátu podél Berounky a velikostí by se příliš nelišil od Českého Švýcarska.

e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Reklama

Recenze novely zákona o obalech 

29.12.2024, Autor: swp, red

Cirkulární ekonomika, neboli oběhové hospodářství, je pilířem udržitelného rozvoje. Snaha o prodloužení životního cyklu výrobků a jejich navracení do oběhu je jistě záslužná, pokud se však sledování vytčeného cíle děje bez ohledu na vedlejší dopady, může být i ekologicky škodlivá.

Stavební legislativa se dále komplikuje, byty kvůli průtahům zdražují o stovky tisíc korun

13.12.2024, Autor: Z blogosféry

Povolit bytový dům připravený v souladu s platným územním plánem trvá v hlavním městě v průměru tři roky, výjimkou nejsou ani řízení trvající více než deset let. Nové byty jsou kvůli těmto průtahům dražší o stovky tisíc korun. Nic se na tomto tristním stavu nezmění nejméně další tři roky. Naopak situace bude ještě horší. Senátoři totiž schválili novelu nového stavebního zákona, která legislativu ještě více komplikuje. Stavebním úřadům umožňuje používat staré i nové systémy, navíc zavádí další přechodné lhůty. Stavební legislativní chaos se tím jen prohlubuje.

Apogeo
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama