e-news.cz - kurzy
Reklama

Okamurův zákon o referendu by přinesl chaos a rozvrat

05.11.2017, Autor: Petr Vrabec

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Okamurův zákon o referendu by přinesl chaos a rozvrat

Recenze návrhu ústavního zákona o celostátním referendu.

Hodnocení Ekonomického magazínu: 0 %
Autor: Tomio Okamura a poslanci Úsvitu
Stanovisko vlády: Nesouhlas
Datum předložení: leden 2014
Tomio Okamura sám sebe vnímá jako politika, který zruší pseudodemokracii a zavede demokracii skutečnou. Za tímto účelem by rád vládl s Andrejem Babišem nebo kýmkoli jiným. Podmínkou je zákaz práva šaría a referendum. S ohledem na to, že některé mimořádně sporné instituty práva šaría, jako je kamenování nebo useknutí ruky, u nás nejsou legální ani dnes, je nejspíš hlavním problémem, proč se do koalice s SPD nikomu nechce, referendum podle Tomia.
Jak by asi vypadalo, můžeme soudit z návrhu, který Okamura ještě jako člen Úsvitu předložil hned na počátku minulého volebního období. V té době měl Úsvit mimochodem celých devět členů a další Okamura nepřijímal z obavy, že by mu stranu rozvrátili. Nakonec se ukázalo, že jeho nedůvěra ke členstvu nebyla bezdůvodná. To ho nicméně nijak nelimituje v bezmezné důvěře v občany, kteří by podle jeho představ měli přímo rozhodovat prakticky o všem.
Referendum má na naší politické scéně už tradičně podporu především levicových stran, vždy ale v určitých mezích, které řadu rozhodnutí ze všelidového hlasování vylučují. Kromě toho, o čem se vůbec může konat, bývá použití přímé demokracie limitováno rovněž tím, kdo a v jakém počtu může referendum iniciovat, kolik oprávněných voličů musí hlasovat, aby bylo platné, jak se naloží s výsledky atd. atd. Nad těmito otázkami se zamýšlejí nejen politici, ale i ústavní právníci a politologové, nikoli však Tomio, který má jasno: čím víc referend, tím lépe.
Při předložení zákona měli tehdejší „úsviťáci“ ulehčenou práci. Šlo už o sedmnáctý pokus na stejné téma, a díky tomu věděli, jak má takový zákon zhruba vypadat. Při opisování zkrátili tu část zákona, která z referenda vylučuje hlasování o daních, rozpočtu, odvolávání z funkcí, porušování závazků vyplývajících z mezinárodních smluv a většinou i zákony jako takové. Notnou úpravou prošly i další parametry pro vyhlášení a uznání všelidového hlasování s cílem, aby se dalo hlasovat pokud možno o všem a nebylo třeba lidi přemlouvat k účasti.
K vyhlášení referenda by stačila petice s minimálně 100 tisíci podpisy nebo skupina alespoň 50 poslanců či 33 senátorů. Vyhlásit by je ale mohla i vláda. Hlasovat v referendu by bylo možné dokonce i o ústavních zákonech, vypovídání mezinárodních smluv a samozřejmě rušení Senátu, který Okamuru nezaujal, když byl jeho členem, a proto jej nepovažuje za podstatnou náležitost demokratického zřízení státu. A protože není sám, zrušení Senátu by pravděpodobně bylo jedním z prvních plebiscitů, které by rád uspořádal hned po zrušení daní a Evropské unie.
Rozhodnutí v referendu má být přijato, jestliže se pro ně vyslovila nadpoloviční většina hlasujících. Chybí tedy jakékoli kvorum, které by vyžadovalo alespoň minimální účast. Podle Okamury je to stejné jako u voleb, které také platí, i když přijde jen jeden volič. Bez zajímavosti není ani to, že zákon schválený v referendu lze měnit nebo zrušit pouze zákonem schváleným v referendu, což by přineslo mimořádné obtíže v případě potřeby jakékoli drobné novely.
Absurdní je rovněž možnost přijímat referendem ústavní zákony. Samotný zákon o referendu je zákonem ústavním. Jeho přijetí zvýšeným kvorem a shodou obou komor by pak umožnilo měnit ústavu jako na běžícím pásu libovolnému počtu lidí. Za takových okolností už není zbytečný jen Senát, ale celý parlament.
I sto tisíc podpisů je ale dost, zvlášť pokud by nestačilo si je vymyslet a napsat jednou rukou. Proto chce Okamura umožnit vyhlásit referendum i relativně malému počtu poslanců či senátorů, čímž dává opozici do rukou další nástroj, jak zablokovat vládní většinu. V daném systému „skutečné demokracie“ by už ale asi nějaká vládní většina nehrála valnou roli, protože vláda nerozhoduje, nýbrž vykonává rozhodnutí občanů z nejrůznějších závazných hlasování a referend. Pokud by se jí náhodou nechtělo, lid ji jednoduše odvolá.
Spíše než skutečnou demokracii by navrhovaný zákon přinesl chaos a rozvrat. Lidé by měli na výběr: vykašlat se na práci a věnovat se každodennímu hlasování o hloupostech, nebo se naopak vykašlat na referenda a dělat něco užitečného. Kromě pár aktivistů by si většina nutně vybrala to druhé. A veselo by bylo také u voleb. Sotva by nějakého politika pět procent lidí zvolilo, už by ho mohlo jiných šest zase odvolat, a tak pořád dokola. V nastalé vřavě by nikdo nevěděl, o čem se vlastně zrovna hlasuje a proč. Jisté je jen to, že politici by si už netroufli říci něco nepopulárního, třeba, že žádný oběd není zadarmo, dokonce ani ta referenda.
Lid a jeho přání možná existují v nějakých zlomových dějinných okamžicích. V každodenní realitě jsou ale jen lidé s různými zájmy a názory. Zastupitelská demokracie je účelným, byť jistě ne dokonalým způsobem, jak řídit jejich společenství. Léčit ji koňskými dávkami přímé demokracie je jako léčit přežranou kobylu fůrou sena.


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Kybernetický zákon se dotkne firem, které o tom ani netuší

03.04.2025, Autor: Z blogosféry

Vznikající zákon o kybernetické bezpečnosti se v tuzemsku dotkne odhadem 6 až 10 tisíc subjektů. Řada firem přitom vůbec netuší, že se přísnými podmínkami bude muset řídit. Háček totiž spočívá v tom, že se na ně zákon může vztahovat kvůli jejich vedlejším či doplňkovým aktivitám, nikoliv kvůli jejich hlavní podnikatelské činnosti.

Recenze novely zákona o jednacím řádu Poslanecké sněmovny

31.03.2025, Autor: swp, red

„Když odjedu z Brna od své rodiny do Prahy, nikdy nevím, kdy se vrátím," říká v médiích poslankyně KDU-ČSL Marie Jílková. Není sama, na průtahy, nepředvídatelnost jednání a věčné obstrukce si stěžují i další poslankyně, kterým se nedaří skloubit práci ve sněmovně s rodinu. Přestože

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Recenze návrhu zákona o povinném příspěvku na produkty spoření na stáří

04.02.2025, Autor: swp, red

Vládní důchodová reforma představuje klasickou frustrační kompozici ve stylu Járy Cimrmana. Lidem pracujícím v náročných profesích vláda slibovala dřívější odchod do penze. Nárok na předčasný důchod bez krácení měli mít lidé v povoláních zařazených do čtvrté a třetí kategorii rizik, což se týkalo zhruba 130 tisíc osob. Během projednávání zákona koalice na poslední chvíli couvla a okruh oprávněných osob zúžila na čtvrtou kategorii, což je zhruba 12 tisíc osob. Fázi očekávání vystřídala fáze zklamání.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Reklama

Recenze novely zákona o zemědělství

20.01.2025, Autor: swp, red

V některých zákonech je třeba číst mezi řádky, jinak by nedávaly smysl. Z tohoto ranku je i poslanecký návrh ministra zemědělství Výborného, spolupodepsaný koaličními poslanci a jednou poslankyní z řad Pirátů. Ti se ostatně holedbají, že to celé vymysleli. Do zákona o zemědělství autoři vkládají definici rodinných zemědělských hospodářství.

Recenze zákona o ochraně přírody a krajiny (Národní park Křivoklátsko) 

06.01.2025, Autor: swp, red

O možnosti prohlásit Chráněnou krajinnou oblast Křivoklátsko za národní park se mluví již mnoho let. Důvodem jsou vzácné listnaté lesy s velkou druhovou rozmanitostí a jedinečná příroda, která je domovem mnoha ohrožených druhů rostlin a živočichů. Národní park Křivoklátsko má podle vládního návrhu zákona zabírat zhruba 16 procent současné chráněné krajinné oblasti. Rozprostírat by se měl jižně od Křivoklátu podél Berounky a velikostí by se příliš nelišil od Českého Švýcarska.

e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Reklama

Recenze novely zákona o obalech 

29.12.2024, Autor: swp, red

Cirkulární ekonomika, neboli oběhové hospodářství, je pilířem udržitelného rozvoje. Snaha o prodloužení životního cyklu výrobků a jejich navracení do oběhu je jistě záslužná, pokud se však sledování vytčeného cíle děje bez ohledu na vedlejší dopady, může být i ekologicky škodlivá.

Stavební legislativa se dále komplikuje, byty kvůli průtahům zdražují o stovky tisíc korun

13.12.2024, Autor: Z blogosféry

Povolit bytový dům připravený v souladu s platným územním plánem trvá v hlavním městě v průměru tři roky, výjimkou nejsou ani řízení trvající více než deset let. Nové byty jsou kvůli těmto průtahům dražší o stovky tisíc korun. Nic se na tomto tristním stavu nezmění nejméně další tři roky. Naopak situace bude ještě horší. Senátoři totiž schválili novelu nového stavebního zákona, která legislativu ještě více komplikuje. Stavebním úřadům umožňuje používat staré i nové systémy, navíc zavádí další přechodné lhůty. Stavební legislativní chaos se tím jen prohlubuje.

e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama