Apogeo
Reklama

Flexinovela zákoníku práce: Možnost výpovědi bez udání důvodu rozděluje odbornou veřejnost

27.02.2025, Autor: Z blogosféry

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Flexinovela zákoníku práce: Možnost výpovědi bez udání důvodu rozděluje odbornou veřejnost

Připravovaná novela zákoníku práce, označovaná jako „flexinovela“, přináší významné změny pro zaměstnavatele i zaměstnance. V současnosti nejvíce diskutovaným bodem je návrh na zavedení výpovědi bez udání důvodu.

Tento koncept, inspirovaný zahraničními modely, by podle zastánců přispěl k větší flexibilitě na pracovním trhu, zatímco kritici varují před možným zneužíváním a oslabením ochrany zaměstnanců. Návrh rozděluje nejenom politiky, ale i odborníky z řad HR. 

Podle některých zastánců větší flexibility pracovního trhu, zejména z řad zaměstnavatelů, by možnost výpovědi bez nutnosti uvádět důvod mohla přinést větší dynamiku trhu práce. Na druhou stranu se však objevují obavy, že by taková změna mohla oslabit jistoty zaměstnanců. „Současná legislativa je v některých ohledech velmi rigidní, což může ztěžovat efektivní řízení pracovních vztahů. Zároveň je ale klíčové zachovat ochrannou funkci pracovního práva a zabránit zneužití oslabení výpovědní ochrany zaměstnanců. Jak nalézt rovnováhu mezi flexibilitou a jistotou, je otázkou pro širší diskusi,“ říká Anna Kevorkyan, CEO pracovního portálu JenPráce.cz.

Modely podobného opatření fungují například v Dánsku, kde systém „flexicurity“ umožňuje snadnější propouštění, ale zároveň poskytuje silné sociální zajištění pro zaměstnance.

Rizika: nižší jistota zaměstnanců a možné zneužití

Odborníci na pracovní právo však upozorňují na to, že jednostranné přijetí tohoto opatření bez kompenzačních mechanismů může vést k právní nejistotě zaměstnanců. Kritici návrhu varují, že by se zaměstnavatelé mohli snáze zbavovat zaměstnanců například kvůli osobním sporům, odborové činnosti či jiným než pracovním důvodům.

„Většina států, které výpověď bez udání důvodu umožňují, má zároveň silné sociální záchranné sítě, které u nás zatím neexistují,“ upozorňuje Anna Kevorkyan z portálu JenPráce.cz. „Bez adekvátních opatření, jako je vyšší odstupné, podpora v nezaměstnanosti nebo rekvalifikační programy, by novela mohla vést k oslabení pracovního práva na úkor zaměstnanců,“ dodala Anna Kevorkyan.

Srovnání se zahraničím: je český trh práce připraven?

V zahraničí se tento koncept uplatňuje různými způsoby. Dánsko kombinuje možnost snadného propouštění s vysokou úrovní ochrany nezaměstnaných. Ve Spojených státech je pracovní trh značně flexibilní, ale zaměstnanci se musí spoléhat na individuální úspory či soukromé pojištění. V Německu a Francii je výpověď bez důvodu možná jen v omezených případech a zaměstnavatelé musí plnit přísné podmínky.

„Pro český trh práce, kde sociální zabezpečení není na úrovni skandinávských zemí a kde stále přetrvává problém s vymáháním práv zaměstnanců, by jednostranné zavedení výpovědi bez důvodu mohlo znamenat zásadní posun v pracovněprávních vztazích,“ uvedla Blanka Baierová z webu dostupnyadvokat.cz, který poskytuje online poradenství.

Pozměňovací návrh, který výpověď bez udání důvodu do flexinovely zařadil, nyní počítá s tím, že zaměstnavatel by takto mohl propustit jen zaměstnance, kterému vznikne nárok na starobní důchod za více než 5 let, a zároveň by se nevztahoval na státní zaměstnance. Propuštěný zaměstnanec by měl nárok na odstupné v rozsahu trojnásobku až šestinásobku průměrného výdělku podle délky pracovního poměru.

Foto: Pixabay

Zdroj: Coweo


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Kybernetický zákon se dotkne firem, které o tom ani netuší

03.04.2025, Autor: Z blogosféry

Vznikající zákon o kybernetické bezpečnosti se v tuzemsku dotkne odhadem 6 až 10 tisíc subjektů. Řada firem přitom vůbec netuší, že se přísnými podmínkami bude muset řídit. Háček totiž spočívá v tom, že se na ně zákon může vztahovat kvůli jejich vedlejším či doplňkovým aktivitám, nikoliv kvůli jejich hlavní podnikatelské činnosti.

e-news.cz - kurzy
Reklama

Recenze novely zákona o jednacím řádu Poslanecké sněmovny

31.03.2025, Autor: swp, red

„Když odjedu z Brna od své rodiny do Prahy, nikdy nevím, kdy se vrátím," říká v médiích poslankyně KDU-ČSL Marie Jílková. Není sama, na průtahy, nepředvídatelnost jednání a věčné obstrukce si stěžují i další poslankyně, kterým se nedaří skloubit práci ve sněmovně s rodinu. Přestože

e-news.cz - kurzy
Reklama

Recenze návrhu zákona o povinném příspěvku na produkty spoření na stáří

04.02.2025, Autor: swp, red

Vládní důchodová reforma představuje klasickou frustrační kompozici ve stylu Járy Cimrmana. Lidem pracujícím v náročných profesích vláda slibovala dřívější odchod do penze. Nárok na předčasný důchod bez krácení měli mít lidé v povoláních zařazených do čtvrté a třetí kategorii rizik, což se týkalo zhruba 130 tisíc osob. Během projednávání zákona koalice na poslední chvíli couvla a okruh oprávněných osob zúžila na čtvrtou kategorii, což je zhruba 12 tisíc osob. Fázi očekávání vystřídala fáze zklamání.

Recenze novely zákona o zemědělství

20.01.2025, Autor: swp, red

V některých zákonech je třeba číst mezi řádky, jinak by nedávaly smysl. Z tohoto ranku je i poslanecký návrh ministra zemědělství Výborného, spolupodepsaný koaličními poslanci a jednou poslankyní z řad Pirátů. Ti se ostatně holedbají, že to celé vymysleli. Do zákona o zemědělství autoři vkládají definici rodinných zemědělských hospodářství.

e-news.cz - kurzy
Reklama

Recenze zákona o ochraně přírody a krajiny (Národní park Křivoklátsko) 

06.01.2025, Autor: swp, red

O možnosti prohlásit Chráněnou krajinnou oblast Křivoklátsko za národní park se mluví již mnoho let. Důvodem jsou vzácné listnaté lesy s velkou druhovou rozmanitostí a jedinečná příroda, která je domovem mnoha ohrožených druhů rostlin a živočichů. Národní park Křivoklátsko má podle vládního návrhu zákona zabírat zhruba 16 procent současné chráněné krajinné oblasti. Rozprostírat by se měl jižně od Křivoklátu podél Berounky a velikostí by se příliš nelišil od Českého Švýcarska.

Recenze novely zákona o obalech 

29.12.2024, Autor: swp, red

Cirkulární ekonomika, neboli oběhové hospodářství, je pilířem udržitelného rozvoje. Snaha o prodloužení životního cyklu výrobků a jejich navracení do oběhu je jistě záslužná, pokud se však sledování vytčeného cíle děje bez ohledu na vedlejší dopady, může být i ekologicky škodlivá.

e-news.cz - kurzy
Reklama