Apogeo
Reklama

Fenomén krátkodobého ubytování a jeho právní limity

27.06.2023, Autor: red

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Fenomén krátkodobého ubytování a jeho právní limity

V souvislosti s rozvojem cestovního ruchu a online prostředí lze v posledních letech zaznamenat rapidní nárůst platforem a celkově služeb spočívajících v poskytování krátkodobého ubytování ze strany vlastníků domů či bytů.

Poskytování krátkodobých ubytovacích služeb není v našem právním řádu komplexně upraveno, v důsledku čehož jsou tyto podmínky pro adresáty nesrozumitelné, a vlastníci se tak při poskytování služeb často dostávají do rozporu zejména s právní úpravou obsaženou ve stavebním zákoně a návazných prováděcích právních předpisech. Tato právní úprava totiž striktně rozlišuje mezi pojmy stavba pro bydlení a stavba ubytovacího zařízení.

Úvodem je tedy vhodné v krátkosti oba tyto pojmy odlišit. Stavbou pro bydlení se rozumí taková stavba, jejíž více než polovina podlahové plochy odpovídá požadavkům na trvalé bydlení a je k tomuto účelu určena, jinak řečeno stavba vybudovaná za účelem dlouhodobého bydlení. Stavbou ubytovacího zařízení se naopak rozumí stavba nebo její část, ve které je veřejnosti poskytováno přechodné ubytování a služby s tím spojené. Jsou jimi tedy různé penziony či hotely, přičemž zde stavební předpisy přímo uvádí, že se nejedná o bytové a rodinné domy a stavby pro rodinnou rekreaci.

Rozhodujícím faktorem možnosti užívání nemovitosti pro účely krátkodobých ubytovacích služeb s ohledem na výše uvedené je, zda byla stavba zkolaudována pro bydlení či pro poskytování ubytovacích služeb, když každý způsob užívání zakládá rozdílné povinnosti, ať už daňové, hygienické či další.

Vlastníci bytů však velmi často tyto dva pojmy nijak nerozlišují a poskytují krátkodobé ubytovací služby, přestože vlastní bytovou jednotku, rodinný dům či celý bytový dům, který je zkolaudován jako stavba pro bydlení, což ve svém důsledku vede ke sporům mezi vlastníky nemovitostí nabízených v rámci sdíleného ubytování se sousedními vlastníky.

Obdobný spor byl v nedávné době řešen i na území Městské části Praha 1. Vlastnice bytové jednotky v bytovém domě, v němž se nacházejí dva byty užívané pro účely poskytování krátkodobých ubytovacích služeb zahraničním turistům, podala podnět na příslušný stavební úřad z důvodu užívání bytových jednotek v rozporu s kolaudačním rozhodnutím.

Stavební úřad v návaznosti na to provedl kontrolu, v rámci níž shledal užívání bytových jednotek v rozporu s kolaudačním rozhodnutím a následně vyzval jejich vlastníky k bezodkladnému ukončení nedovoleného užívání. U jednoho z bytů posléze došlo k nápravě, vlastník druhého z nich však podal proti rozhodnutí stavebního úřadu opravný prostředek. O opravném prostředku k dnešnímu dni sice nebylo rozhodnuto, avšak vzhledem ke skutečnosti, že oba byty byly shodně zkolaudovány jako stavby pro bydlení a byly užívány totožným způsobem, lze s přihlédnutím k rozhodnutí stavebního úřadu ve vztahu k druhému z bytů, který je již využíván v souladu s kolaudačním rozhodnutím, očekávat, že odvolání rovněž nebude úspěšné. V opačném případě by totiž došlo k porušení jedné ze základních zásad správního řízení, a to že v obdobných případech má být rozhodováno obdobně.

Z tohoto případu lze vyvodit závěr, že přestože sdílené ubytování prozatím není v České republice komplexně právně upraveno, mohou se vlastníci nemovitostí úspěšně bránit před neoprávněným užíváním okolních nemovitostí a s ním souvisejícími negativními doprovodnými jevy. I pro vlastníky nemovitostí, kteří mají zájem poskytovat své nemovitosti ke krátkodobému ubytování, lze na základě analyzovaného případu identifikovat doporučení a právní kroky, které uvedou jejich počínání do souladu s právním řádem.

Ať už jste vlastníkem nemovitosti sousedící s nemovitostí užívanou v rozporu s kolaudačním rozhodnutím či vlastníkem nemovitosti, který má zájem poskytování krátkodobého ubytování legalizovat, neváhejte se proto obrátit na advokátní kancelář MAZEL PARTNEŘI

Foto: Pixabay

Zdroj: AK Mazel


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Kybernetický zákon se dotkne firem, které o tom ani netuší

03.04.2025, Autor: Z blogosféry

Vznikající zákon o kybernetické bezpečnosti se v tuzemsku dotkne odhadem 6 až 10 tisíc subjektů. Řada firem přitom vůbec netuší, že se přísnými podmínkami bude muset řídit. Háček totiž spočívá v tom, že se na ně zákon může vztahovat kvůli jejich vedlejším či doplňkovým aktivitám, nikoliv kvůli jejich hlavní podnikatelské činnosti.

Recenze novely zákona o jednacím řádu Poslanecké sněmovny

31.03.2025, Autor: swp, red

„Když odjedu z Brna od své rodiny do Prahy, nikdy nevím, kdy se vrátím," říká v médiích poslankyně KDU-ČSL Marie Jílková. Není sama, na průtahy, nepředvídatelnost jednání a věčné obstrukce si stěžují i další poslankyně, kterým se nedaří skloubit práci ve sněmovně s rodinu. Přestože

e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Recenze návrhu zákona o povinném příspěvku na produkty spoření na stáří

04.02.2025, Autor: swp, red

Vládní důchodová reforma představuje klasickou frustrační kompozici ve stylu Járy Cimrmana. Lidem pracujícím v náročných profesích vláda slibovala dřívější odchod do penze. Nárok na předčasný důchod bez krácení měli mít lidé v povoláních zařazených do čtvrté a třetí kategorii rizik, což se týkalo zhruba 130 tisíc osob. Během projednávání zákona koalice na poslední chvíli couvla a okruh oprávněných osob zúžila na čtvrtou kategorii, což je zhruba 12 tisíc osob. Fázi očekávání vystřídala fáze zklamání.

Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Reklama

Recenze novely zákona o zemědělství

20.01.2025, Autor: swp, red

V některých zákonech je třeba číst mezi řádky, jinak by nedávaly smysl. Z tohoto ranku je i poslanecký návrh ministra zemědělství Výborného, spolupodepsaný koaličními poslanci a jednou poslankyní z řad Pirátů. Ti se ostatně holedbají, že to celé vymysleli. Do zákona o zemědělství autoři vkládají definici rodinných zemědělských hospodářství.

Recenze zákona o ochraně přírody a krajiny (Národní park Křivoklátsko) 

06.01.2025, Autor: swp, red

O možnosti prohlásit Chráněnou krajinnou oblast Křivoklátsko za národní park se mluví již mnoho let. Důvodem jsou vzácné listnaté lesy s velkou druhovou rozmanitostí a jedinečná příroda, která je domovem mnoha ohrožených druhů rostlin a živočichů. Národní park Křivoklátsko má podle vládního návrhu zákona zabírat zhruba 16 procent současné chráněné krajinné oblasti. Rozprostírat by se měl jižně od Křivoklátu podél Berounky a velikostí by se příliš nelišil od Českého Švýcarska.

e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Reklama

Recenze novely zákona o obalech 

29.12.2024, Autor: swp, red

Cirkulární ekonomika, neboli oběhové hospodářství, je pilířem udržitelného rozvoje. Snaha o prodloužení životního cyklu výrobků a jejich navracení do oběhu je jistě záslužná, pokud se však sledování vytčeného cíle děje bez ohledu na vedlejší dopady, může být i ekologicky škodlivá.

Stavební legislativa se dále komplikuje, byty kvůli průtahům zdražují o stovky tisíc korun

13.12.2024, Autor: Z blogosféry

Povolit bytový dům připravený v souladu s platným územním plánem trvá v hlavním městě v průměru tři roky, výjimkou nejsou ani řízení trvající více než deset let. Nové byty jsou kvůli těmto průtahům dražší o stovky tisíc korun. Nic se na tomto tristním stavu nezmění nejméně další tři roky. Naopak situace bude ještě horší. Senátoři totiž schválili novelu nového stavebního zákona, která legislativu ještě více komplikuje. Stavebním úřadům umožňuje používat staré i nové systémy, navíc zavádí další přechodné lhůty. Stavební legislativní chaos se tím jen prohlubuje.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Reklama