e-news.cz - kurzy
Reklama

Využití cloudu stále roste

04.09.2021, Autor: Z blogosféry

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Využití cloudu stále roste

Cloud computing přestal být módním trendem, stal se samozřejmou součástí moderního technologického světa. Poptávka po cloudu každoročně výrazně roste a poroste i dále – podle předpovědi IDC by letos měla vzrůst o dalších třicet procent.


Zájem o něj zvýšila jednak pandemická situace a potřeba rychlého přechodu na vzdálený přístup k datům a aplikacím, jednak snadný přístup k pokročilým technologiím, které jsou s cloudem spojené.
„Mnoho firem přitahovala efektivita, pružnost a inovativnost cloudu již dříve. Ale rok 2020 si zapamatujeme jako dobu, kdy si společnosti ze všech oborů a oblastí výrazně připomněly, jak je důležité mít své IT systémy připravené na rychlé změny. Ve výhodě byli najednou ti, kteří mohli těžit z odolnosti, agility, adaptability a škálovatelnosti cloudových systémů,“ říká Juraj Vaško, Infrastructure & Engineering Lead Accenture ČR.
Rozhoduje schopnost využít možnosti cloudu
Cloud ke své práci dnes používají více než dvě třetiny firem. Vloni na jaře při koronavirové pandemii pomáhal s přechodem na práci z domova, teď zefektivňuje jejich každodenní chod – například pomáhá ke snadnějšímu a bezpečnějšímu sdílení souborů mezi zaměstnanci. S cloudem se setkáváme čím dál tím častěji a z uživatelského hlediska si už ani neuvědomujeme, zda námi využívané služby spadají do kategorie cloudových řešení nebo ne. Přesunují se do něj celé firemní CRM a ERP systémy, nebo je využívaný jen pro některé činnosti, například správu a sdílení dat, finančních dokumentů a účetnictví, provoz náročných grafických aplikací a sdílení dokumentů z nich, ukládání a sdílení velkých multimediálních souborů.
„Přijetí cloudových služeb ve firmách už neblokuje klasický odpor k novinkám, stále častěji pohlíží na cloud jako na prostředek pro zvýšení flexibiity a snižování rizik. Odstranění nutnosti pořizovat vlastní servery a obecně posílení bezpečnosti a infrastruktury jsou další nejčastěji zmiňované výhody. I cloudová řešení s sebou ale přinášejí rizika. K jejich zavedení ve firmě je třeba přistupovat střízlivě a s ohledem na konkrétní specifika. V reálu bohužel nedokáže mnoho společností uvolnit plný potenciál cloudových technologií,“ říká k situaci říká Ondřej Dědina, generální ředitel společnosti MIBCON.
Cloud pracuje v pozadí
V pracovním i soukromém životě roste potřeba propojení. Využíváme stále více zařízení připojených k internetu a mezi sebou navzájem. A v pozadí jsou často cloudové služby. Jejich širší přijetí podpořilo například rozvoj internetu věcí v mnoha odvětvích podnikání, kde může být vývoj IoT architektury na místě velmi nákladný. Ukládání dat z těchto sytémů v cloudu umožní snížit náklady a má řadu dalších výhod – kapacita úložiště je škálovatelná, k datům lze jednoduše přistupovat odkudkoli, dá se systémpvě řešit jejich zabezpečení.
Ale internetem věcí to nekončí. Potřeba analyzovat data z propojených zařízení a určovat z nich vzory a trendy vede k propojení mezi IoT, Big Data a cloudem, které vytváří nové obchodní příležitosti. Jednoduše řečeno, IoT je zdroj dat, Big Data analytická platforma a cloud úložiště, u něhož je možné měnit velikost a na němž závisí rychlost přístupu.
V poslední době se také setkáváme s pojmem edge computing. Ten souvisí zejména s přenosem dat mezi centrálním cloudem a dalšími úložišti nebo zařízeními. „IoT zařízení nebo 5G síť podporující aplikace, které pracují s daty v reálném čase, vyžadují, aby byl výpočetní výkon co nejblíže místu, kde se data vytvářejí. To je důležité pro masivní využití IoT zařízení, rozvoj aplikací rozšířené reality, autonomních vozidel a dalších zařízení, ale i pokročilých technologií chránících soukromí. Edge computing a jeho „edge“ zařízení snižují latenci a zpracovávají data na okraji sítě. A to je důvod toho, proč je edge computing budoucnost cloudu,“ vysvětluje Juraj Vaško z Accenture.
Foto + Zdroj: ASPEN.PR


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Sněmovna schválila zásadní zákon o kyberbezpečnosti. Nové povinnosti se dotknou i solárních elektráren a bateriových úložišť

08.05.2025, Autor: Z blogosféry

Firmy čekají nové požadavky v oblasti kybernetické bezpečnosti. Přijetí nového zákona představuje významný krok v regulaci kyberochrany v České republice. Tento právní předpis implementuje evropskou směrnici NIS 2 a navazuje na Akt o kybernetické bezpečnosti. Jeho cílem je reagovat na rostoucí kybernetické hrozby a zvýšit úroveň ochrany služeb v klíčových sektorech.

Zákon o kybernetické bezpečnosti přináší firmám vysoké náklady i rizika

29.04.2025, Autor: Z blogosféry

Poslanecká sněmovna v pátek schválila nový zákon o kybernetické bezpečnosti, který implementuje evropskou směrnici NIS2 do českého právního řádu. Legislativní novinka, jež by měla nabýt účinnosti v červenci 2025, přináší zásadní změny pro tisíce podniků napříč klíčovými odvětvími.

Z plného potenciálu umělé inteligence těží jen pětina firem

24.04.2025, Autor: Z blogosféry

Skutečné přínosy AI zatím dokáže vytěžit pouze minimum podniků. Podle studie konzultační společnosti McKinsey z března tohoto roku sice používá některý z nástrojů umělé inteligence přes 50 procent světových firem, k přelomovým změnám se ale odhodlá pouze menšina.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Reklama

Recall: Pomůcka pro zapomínající, nebo obrovské bezpečnostní riziko?

24.04.2025, Autor: Vojtěch Benda

Microsoft se i přes odpor bezpečnostních expertů opět snaží spustit kontroverzní aplikaci Recall, která každých několik sekund fotí obrazovku uživatele. Po řadě výtek bylo provedeno několik zásadních úprav, otázkou zůstává, zda budou stačit, nebo Recall zůstane bezpečnostní noční můrou.

Budoucnost AI v ČR: lokální servery, vyšší bezpečnost, lepší výkon

07.04.2025, Autor: Z blogosféry

Od automatizace v e-commerce přes zrychlené programování až po analýzu právních dokumentů – umělá inteligence (AI) dnes mění český byznys. Ale kde se tyto výpočty reálně odehrávají? Na jaké infrastruktuře běží, kdo ji poskytuje a jaké jsou rozdíly mezi globálním a lokálním řešením?

Kybernetický zákon se dotkne firem, které o tom ani netuší

03.04.2025, Autor: Z blogosféry

Vznikající zákon o kybernetické bezpečnosti se v tuzemsku dotkne odhadem 6 až 10 tisíc subjektů. Řada firem přitom vůbec netuší, že se přísnými podmínkami bude muset řídit. Háček totiž spočívá v tom, že se na ně zákon může vztahovat kvůli jejich vedlejším či doplňkovým aktivitám, nikoliv kvůli jejich hlavní podnikatelské činnosti.

Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Kybernetickým útokům v poslední době čelila každá čtvrtá firma. Situace se brzy může výrazně zhoršit

31.03.2025, Autor: Z blogosféry

Čerstvou zkušenost s kybernetickými útoky má více než čtvrtina českých firem. Každá osmá dokonce v posledních letech z tohoto důvodu přišla o data. Vyplývá to z průzkumu společnosti eD system. Aktuálně navíc hrozí, že počet zranitelných firem ještě skokově naroste, až 14. října skončí podpora operačního systému Windows 10. Ten stále ještě používá více než 40 % firem.

AI transformuje bankovnictví: jaké změny už u bank vidíme a čekáme? 

19.03.2025, Autor: Z blogosféry

V době, kdy digitální bankovnictví nabírá na síle, stává se umělá inteligence v bankovnictví klíčovým nástrojem pro finanční instituce po celém světě. Není divu: technologie, které stojí za chatboty, analytickými systémy nebo automatizovanými procesy, mění dosavadní pravidla hry a vytvářejí zcela nové možnosti pro banky, zprostředkovatele i samotné klienty.

e-news.cz - kurzy
Apogeo
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama