e-news.cz - kurzy
Reklama

Už pětina obcí v republice s občany komunikuje chytře přes mobilní telefon

24.01.2021, Autor: Z blogosféry

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Už pětina obcí v republice s občany komunikuje chytře přes mobilní telefon

Již jarní vlna koronaviru jasně ukázala, jak velkou roli při informování obyvatelstva hrají samosprávy. Potvrdilo se to i s druhou vlnou, kdy je opět vedení obcí, od kterého obyvatelé vyžadují relevantní informace.
Takzvanou chytrou obecní komunikaci, která propojuje radnici a obecní instituce s mobilním telefonem nebo emailovou schránkou obyvatel, i díky COVIDu využívá již pětina obcí v celém Česku. Dominantní český hráč, Mobilní Rozhlas, informuje občany už ve více než tisícovce samospráv a stovce organizací nebo spolků. Premianty v jeho využívání jsou pražské městské části a obce v Moravskoslezském kraji.
Počet obcí, využívajících Mobilní Rozhlas loni stoupl o neuvěřitelných osmdesát šest procent. Ke konci roku 2020 jich Mobilní Rozhlas využívalo 1 025 po celé republice, přičemž v současnosti je to již 1 083 obcí a stovka škol, školek, spolků nebo obecních institucí. Do systému je zaregistrováno více než 470 tisíc občanů, kteří od samospráv obdrželi a přečetli desítky milionů zpráv a zároveň samosprávám rozeslali desítky tisíc podnětů.
Největší pokrytí má Mobilní Rozhlas v rámci Prahy, kde jeho prostřednictvím chytře komunikuje dvacet z celkem padesát sedm městských částí. Rychlé aktuální zprávy ze své radnice tak může obdržet více než třetina Pražanů. Za rok 2020 se nejčastějším tématem staly aktuální zprávy o koronavirové situaci a instrukce, jak se chovat v souvislosti s vládními nařízeními.
Druhým krajem s největším pokrytím chytrou komunikací se pak stává Moravskoslezský. Jen samotná Ostrava využívá Mobilní Rozhlas ve třech svých městských částech. Kromě ní komunikuje se svými občany v reálném čase také skoro devadesát dalších měst a obcí v kraji, díky čemuž může v případě potřeby okamžitě oslovit třicet procent občanů na svém území. Téměř čtvrtinovým pokrytím se můžou chlubit Ústecký a Karlovarský kraj.
„Starostové jsou dlouhodobě nejdůvěryhodnějšími politickými osobnostmi. A koronavirová krize to nejen jasně prokázala, ale tuto důvěru vůči samosprávám i posílila. Z průzkumu, který jsme realizovali v průběhu letních prázdnin, vyplynulo, že zprávy zasílané mobilním rozhlasem měly pro obyvatele výrazně větší relevanci než třeba zprávy v tisku a především jimi se řídilo čtyřicet procent oslovených obyvatel, se kterými touto cestou obce komunikují,“ zmiňuje František Brož, ředitel Asociace moderně komunikujících samospráv.
Naopak nejméně obsloužení jsou obyvatelé Jihočeského a Plzeňského kraje a Vysočiny, kde chytrou komunikaci využívá méně než třináct procent obcí. I zde však pokrytí Mobilního Rozhlasu nadále roste – nejčastěji díky aktivitě samotných obyvatel. Ti s příchodem druhé vlny koronaviru často sami oslovují své radnice a zastupitele s prosbou o lepší informovanost.
Motivací pro zavádění Mobilního Rozhlasu je i takzvaná krizová licence, která umožňuje využívat nástroj v rámci krizového řízení zcela zdarma nebo možnost zdarma posílat aktuality z webu obce přímo do „kapes občanů“ pomocí RSS kanálů propojených s Mobilním Rozhlasem. Zavedení Mobilního Rozhlasu navíc zvládne jeho tým během několika hodin, v případě přání i virtuálně.
Nejen současná pandemická situace vyžaduje možnost rychlé a efektivní komunikace starostů směrem k obyvatelům měst, obcí či městských částí. Celá pětina obyvatel České republiky se přitom už nemusí spoléhat na místní rozhlas, vývěsky, často protichůdné informace médií nebo neověřené zprávy na sociálních sítích, ale všechny důležité zprávy může ihned přehledně obdržet na svůj telefon – ať už se právě nachází kdekoli,“ říká Ondřej Švrček, zakladatel Mobilního Rozhlasu. Pro obce je tak Mobilní Rozhlas jedním z nejefektivnějších nástrojů s největším dosahem, který navíc podporuje komunitní šíření informací. Pokud tedy starosta potřebuje mít situaci pevně pod kontrolou, nenajde vhodnější a univerzálnější nástroj.“
Zastoupení obcí s Mobilním Rozhlasem v jednotlivých krajích
 

Kraj Obce s chytrou komunikací Obce v kraji Pokrytí
1 Praha 20 57 35,09 %
2 Moravskoslezský 92 299 30,77 %
3 Ústecký 88 354 24,86 %
4 Karlovarský 34 132 25,76 %
5 Jihomoravský 152 673 22,59 %
6 Olomoucký 89 398 22,36 %
7 Liberecký 47 215 21,86 %
8 Zlínský 54 305 17,70 %
9 Královéhradecký 69 448 15,40 %
10 Středočeský 167 1145 14,59 %
11 Pardubický 62 451 13,75 %
12 Jihočeský 76 623 12,20 %
13 Plzeňský 60 501 11,98 %
14 Vysočina 73 704 10,37 %
Celkem v ČR 1083 6305 19,95 %

Foto + Zdroj: FYI Prague
 


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Budoucnost AI v ČR: lokální servery, vyšší bezpečnost, lepší výkon

07.04.2025, Autor: Z blogosféry

Od automatizace v e-commerce přes zrychlené programování až po analýzu právních dokumentů – umělá inteligence (AI) dnes mění český byznys. Ale kde se tyto výpočty reálně odehrávají? Na jaké infrastruktuře běží, kdo ji poskytuje a jaké jsou rozdíly mezi globálním a lokálním řešením?

Kybernetický zákon se dotkne firem, které o tom ani netuší

03.04.2025, Autor: Z blogosféry

Vznikající zákon o kybernetické bezpečnosti se v tuzemsku dotkne odhadem 6 až 10 tisíc subjektů. Řada firem přitom vůbec netuší, že se přísnými podmínkami bude muset řídit. Háček totiž spočívá v tom, že se na ně zákon může vztahovat kvůli jejich vedlejším či doplňkovým aktivitám, nikoliv kvůli jejich hlavní podnikatelské činnosti.

Apogeo
Reklama

Kybernetickým útokům v poslední době čelila každá čtvrtá firma. Situace se brzy může výrazně zhoršit

31.03.2025, Autor: Z blogosféry

Čerstvou zkušenost s kybernetickými útoky má více než čtvrtina českých firem. Každá osmá dokonce v posledních letech z tohoto důvodu přišla o data. Vyplývá to z průzkumu společnosti eD system. Aktuálně navíc hrozí, že počet zranitelných firem ještě skokově naroste, až 14. října skončí podpora operačního systému Windows 10. Ten stále ještě používá více než 40 % firem.

AI transformuje bankovnictví: jaké změny už u bank vidíme a čekáme? 

19.03.2025, Autor: Z blogosféry

V době, kdy digitální bankovnictví nabírá na síle, stává se umělá inteligence v bankovnictví klíčovým nástrojem pro finanční instituce po celém světě. Není divu: technologie, které stojí za chatboty, analytickými systémy nebo automatizovanými procesy, mění dosavadní pravidla hry a vytvářejí zcela nové možnosti pro banky, zprostředkovatele i samotné klienty.

Žaloba USA na čínské hackery

17.03.2025, Autor: Vojtěch Benda

V době zvyšujícího se napětí mezi Čínou a USA přichází další krok, který vzájemným vztahům určitě neprospěje. Ve Spojených státech bylo minulý týden obviněno 12 čínských občanů v souvislosti s kyberzločinem proti americkým občanům, společnostem či univerzitám.

e-news.cz - kurzy
Reklama

Kyberbezpečnost: Celosvětový problém i výzva, která ovlivní naši budoucnost nejen v roce 2025

11.03.2025, Autor: Z blogosféry

Kyberbezpečnost nepochybně patří mezi klíčová témata současnosti. To potvrzuje i nadcházející světová výstava EXPO 2025, kde bude kybernetická bezpečnost jedním z témat, která budou v Ósace nepochybně rezonovat. Kyberprostor, jehož význam v každodenním životě neustále roste, je stále častěji cílem nejrůznějších útoků a hrozeb.

e-news.cz - kurzy
Reklama

Globální průzkum: 197% nárůst e-mailových útoků a personalizované taktiky řízené AI 

25.02.2025, Autor: Z blogosféry

Společnost Acronis, globální lídr v oblasti kybernetické bezpečnosti a ochrany dat, vydala svou pololetní zprávu Acronis Cyberthreats Report, H2 2024: The rise of AI-driven threats. Ta odhaluje výrazný nárůst kybernetických e-mailových útoků – ve druhé polovině roku 2024 byl zjištěn ohromující nárůst o téměř 200 % v porovnání se stejným obdobím roku 2023.

Až 68 % datových ředitelů při nasazování AI bojuje s kvalitou dat. Pouze třetina firem ji využívá efektivně

20.02.2025, Autor: Z blogosféry

Řada firem investovala do platforem s umělou inteligencí v domnění, že jejich data jsou na inovace připravena. Realita je však jiná – až 41 % organizací přiznává, že má problém s udržením konzistentní kvality dat. Často za to mohou zastaralé systémy, které nezvládají zpracovávat rostoucí objemy dat v reálném čase.

e-news.cz - kurzy
Reklama