Apogeo
Reklama

Téměř každá organizace na světě čelila v uplynulém roce mobilnímu útoku, varuje Check Point

12.05.2021, Autor: Z blogosféry

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Téměř každá organizace na světě čelila v uplynulém roce mobilnímu útoku, varuje Check Point

Nový report upozorňuje na nejnovější hrozby pro podniková mobilní zařízení, od škodlivých aplikací až po ransomware a útoky zneužívající MDM řešení.
 Check Point® Software Technologies Ltd. přední světový poskytovatel kyberbezpečnostních řešení, zveřejnil zprávu „2021 Mobile Security Report“, která upozorňuje na nejnovější hrozby pro podniková mobilní zařízení a ukazuje trendy v oblasti mobilního malwaru, zranitelnosti mobilních zařízení a národních kybernetických útoků.
Zároveň organizacím pomáhá pochopit, jak se chránit před moderními mobilními hrozbami a jak se útoky budou vyvíjet.
Koronavirová pandemie přinesla i masivní nárůst práce z domova, na což hackeři reagovali novou vlnou mobilních hrozeb a útoků. Devadesát sedm procent organizací čelilo v uplynulém roce mobilním hrozbám. Analytická společnost IDC očekává se, že do roku 2024 bude 60 % pracovníků v USA mobilních, ve zbytku světa bude trend velmi podobný. Proto musí být mobilní zabezpečení pro organizace prioritou. Ze zprávy Check Point 2021 Mobile Security Report také vyplývá:

  • Mobilní útoky rizikem pro každou organizaci: Téměř každá organizace na světě zažila v roce 2020 alespoň jeden malwarový útok. Většina útoků se snažila krást přihlašovací údaje nebo přimět uživatele k instalaci škodlivého obsahu pomocí infikovaných webových stránek a odkazů.
  • Téměř polovina organizací byla zasažena škodlivými mobilními aplikacemi: čtyřicet šest procent organizací mělo alespoň jednoho zaměstnance, který si stáhl škodlivou mobilní aplikaci ohrožující síť a data společnosti.
  • Čtyři z deseti mobilních telefonů jsou zranitelné: Výzkum společnosti Check Point nazvaný Achilles ukázal, že minimálně čtyřicet procent mobilních zařízení je zranitelných vůči kyberútokům kvůli chybám v čipech.
  • Vzestup mobilního malwaru: V roce 2020 došlo k patnácti procentnímu nárůstu útoků bankovních trojanů, kdy hrozilo riziko krádeže přihlašovacích údajů k mobilnímu bankovnictví. Útočníci šířili mobilní malware, včetně mobilních trojanů pro vzdálený přístup (MRAT), bankovních trojanů a prémiových dialerů. Často se malware skrýval v aplikacích, které nabízely nejrůznější koronavirové informace.
  • APT skupiny cílí na mobilní zařízení: Mobily uživatelů jsou velmi atraktivním cílem pro různé APT skupiny, jako je íránská Rampant Kitten, která má na svědomí sofistikované cílené útoky, špehování uživatelů a krádeže citlivých dat.

„V roce 2020 jsme viděli další růst mobilního kyberzločinu. Téměř každá organizace na světě čelila v uplynulém roce nějakému mobilnímu útoku,“ říká Petr Kadrmas, Security Engineering Eastern Europe v kyberbezpečnostní společnosti Check Point. „Musíme se připravit na ještě komplexnější hrozby, protože hackeři pokračují ve vývoji svých technik a snaží se zneužít rostoucí závislost uživatelů na mobilních zařízeních. Organizace musí používat mobilní bezpečnostní řešení, která zastaví současné i budoucí pokročilé kybernetické útoky, uživatelé by měli být opatrní a minimalizovat rizika například tím, že budou používat pouze aplikace z oficiálních obchodů.“
V průběhu roku 2020 objevil Check Point nový a velmi významný útok, při kterém útočníci zneužili systém pro správu mobilních zařízení ve velké mezinárodní korporaci k distribuci malwaru na více než sedmdesát pět procent jejich spravovaných mobilních zařízení. Řešení, které mělo hlídat, jak jsou mobilní zařízení používána, tak bylo zneužito k šíření hrozeb.
Check Point 2021 Mobile Security Report vychází z dat získaných v období od 1. ledna do 31. prosince 2020 od 1800 organizací, které používají mobilní bezpečnostní řešení Check Point Harmony Mobile. V analýzách byla využita také data z Check Point ThreatCloud, největší světové sítě pro spolupráci v boji s kyberzločinem, informace od výzkumného týmu Check Point Research a z průzkumů externích organizací.
Foto: Pixabay
Zdroj: Check Point Software Technologies


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Apogeo
Reklama

Sněmovna schválila zásadní zákon o kyberbezpečnosti. Nové povinnosti se dotknou i solárních elektráren a bateriových úložišť

08.05.2025, Autor: Z blogosféry

Firmy čekají nové požadavky v oblasti kybernetické bezpečnosti. Přijetí nového zákona představuje významný krok v regulaci kyberochrany v České republice. Tento právní předpis implementuje evropskou směrnici NIS 2 a navazuje na Akt o kybernetické bezpečnosti. Jeho cílem je reagovat na rostoucí kybernetické hrozby a zvýšit úroveň ochrany služeb v klíčových sektorech.

Zákon o kybernetické bezpečnosti přináší firmám vysoké náklady i rizika

29.04.2025, Autor: Z blogosféry

Poslanecká sněmovna v pátek schválila nový zákon o kybernetické bezpečnosti, který implementuje evropskou směrnici NIS2 do českého právního řádu. Legislativní novinka, jež by měla nabýt účinnosti v červenci 2025, přináší zásadní změny pro tisíce podniků napříč klíčovými odvětvími.

Z plného potenciálu umělé inteligence těží jen pětina firem

24.04.2025, Autor: Z blogosféry

Skutečné přínosy AI zatím dokáže vytěžit pouze minimum podniků. Podle studie konzultační společnosti McKinsey z března tohoto roku sice používá některý z nástrojů umělé inteligence přes 50 procent světových firem, k přelomovým změnám se ale odhodlá pouze menšina.

e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Reklama

Recall: Pomůcka pro zapomínající, nebo obrovské bezpečnostní riziko?

24.04.2025, Autor: Vojtěch Benda

Microsoft se i přes odpor bezpečnostních expertů opět snaží spustit kontroverzní aplikaci Recall, která každých několik sekund fotí obrazovku uživatele. Po řadě výtek bylo provedeno několik zásadních úprav, otázkou zůstává, zda budou stačit, nebo Recall zůstane bezpečnostní noční můrou.

Budoucnost AI v ČR: lokální servery, vyšší bezpečnost, lepší výkon

07.04.2025, Autor: Z blogosféry

Od automatizace v e-commerce přes zrychlené programování až po analýzu právních dokumentů – umělá inteligence (AI) dnes mění český byznys. Ale kde se tyto výpočty reálně odehrávají? Na jaké infrastruktuře běží, kdo ji poskytuje a jaké jsou rozdíly mezi globálním a lokálním řešením?

Kybernetický zákon se dotkne firem, které o tom ani netuší

03.04.2025, Autor: Z blogosféry

Vznikající zákon o kybernetické bezpečnosti se v tuzemsku dotkne odhadem 6 až 10 tisíc subjektů. Řada firem přitom vůbec netuší, že se přísnými podmínkami bude muset řídit. Háček totiž spočívá v tom, že se na ně zákon může vztahovat kvůli jejich vedlejším či doplňkovým aktivitám, nikoliv kvůli jejich hlavní podnikatelské činnosti.

e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Reklama

Kybernetickým útokům v poslední době čelila každá čtvrtá firma. Situace se brzy může výrazně zhoršit

31.03.2025, Autor: Z blogosféry

Čerstvou zkušenost s kybernetickými útoky má více než čtvrtina českých firem. Každá osmá dokonce v posledních letech z tohoto důvodu přišla o data. Vyplývá to z průzkumu společnosti eD system. Aktuálně navíc hrozí, že počet zranitelných firem ještě skokově naroste, až 14. října skončí podpora operačního systému Windows 10. Ten stále ještě používá více než 40 % firem.

AI transformuje bankovnictví: jaké změny už u bank vidíme a čekáme? 

19.03.2025, Autor: Z blogosféry

V době, kdy digitální bankovnictví nabírá na síle, stává se umělá inteligence v bankovnictví klíčovým nástrojem pro finanční instituce po celém světě. Není divu: technologie, které stojí za chatboty, analytickými systémy nebo automatizovanými procesy, mění dosavadní pravidla hry a vytvářejí zcela nové možnosti pro banky, zprostředkovatele i samotné klienty.

Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Reklama