e-news.cz - kurzy
Reklama

Počet kybernetických podvodů dramaticky roste

04.09.2024, Autor: Z blogosféry

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Počet kybernetických podvodů dramaticky roste

Česká bankovní asociace (ČBA) upozorňuje na pokračující nárůst kybernetických útoků, které cílí na klienty bank po celé České republice. Jen za prvních sedm měsíců tohoto roku bylo napadeno 49 436 klientů, což představuje nárůst o 37 % oproti stejnému období loňského roku. Díky efektivním zásahům se podařilo bankám od počátku roku ochránit svým klientům více než 4 miliardy korun, přičemž nejvyšší doposud zachráněná částka na jednoho klienta činila 13 milionů korun.  

Přesto škody způsobené e-šmejdy dosáhly 845 milionů korun. V meziročním srovnání se jedná o nárůst 9 %. Průměrná škoda na klienta se oproti loňsku snížila na 17 083 Kč z předchozích 21 439 Kč. Tento pokles je výsledkem nejen intenzivní práce bank na detekci podvodů, ale i stále účinnější edukace veřejnosti, kterou ČBA a její partneři realizují. V návaznosti na tyto aktivity Česká bankovní asociace ve spolupráci s Policií ČR a NÚKIB spouští další ročník rozsáhlé celonárodní vzdělávací kampaně #nePINdej!, která se nese v duchu využití umělé inteligence, jako stále častější praktiky e-šmejdů.

Vzestup kyberútoků a boj s nimi pomocí AI

Rok 2024 přináší další nárůst kybernetických útoků na bankovní klienty, přičemž technologie umělé inteligence (AI) je stále častěji využívána nejen e-šmejdy, ale i bankami a bezpečnostními složkami k jejich odražení. Banky již několik let investují do AI, která jim umožňuje lépe identifikovat a předcházet podvodům. 

„Kyberbezpečnost je pro bankovní sektor absolutní prioritou. Banky dlouhodobě investují značné prostředky do ochrany svých klientů a do prevence odhalování podvodů. Umělá inteligence se stává stále důležitějším nástrojem, který nám pomáhá rychle a efektivně identifikovat hrozby a minimalizovat jejich dopady. Bohužel ji však stále častěji zneužívají i e-šmejdi, kteří ji využívají k vytváření stále sofistikovanějších podvodů. Naše kampaň #nePINdej! proto nejen varuje před těmito hrozbami, ale také aktivně využívá podobné technologie k edukaci a prevenci,“ říká Jan Juchelka, prezident České bankovní asociace.

Umělá inteligence se stala klíčovým nástrojem bank v boji proti kyber podvodům a je využívána již řadu let. Díky pokročilým algoritmům jsou banky schopny analyzovat obrovské množství dat v reálném čase a identifikovat podezřelé aktivity ještě předtím, než dojde k útoku. Tato technologie jim umožňuje předcházet podvodům s vyšší přesností a rychlostí, čímž efektivně chrání své klienty před finančními ztrátami. 

S využitím AI jsou útoky e-šmejdů nebezpečnější

Umělou inteligenci nevyužívají, ale jen finanční instituce, stále častěji se stává zbraní v rukou e-šmejdů. S jejím rostoucím využitím zaznamenává Policie České republiky stále sofistikovanější kybernetické útoky, které se čím dál více zaměřují na lidský faktor a zneužívají důvěru obětí. 

„Útočníci dnes často využívají moderní technologie, jako je umělá inteligence, aby vytvořili podvody, které je stále obtížnější k odhalení. Mezi jejich nejčastější taktiky patří deepfake videa, která dokážou věrně napodobit hlas nebo tvář konkrétní osoby, a podvodné telefonáty (vishing), kde dokáží napodobit telefonní číslo banky. Další častou metodou jsou investiční podvody, při nichž lákají oběti na zdánlivě snadný a velký výdělek,“ říká policejní prezident genpor. Mgr. Martin Vondrášek. „Ve spolupráci s Českou bankovní asociací se proto zaměřujeme na preventivní aktivity, které mají za cíl zvýšit informovanost veřejnosti a posílit její odolnost vůči těmto hrozbám. Kampaň #nePINdej! letos reaguje na tyto nové typy útoků a snaží se veřejnost vybavit potřebnými znalostmi, jak se jim bránit,“ doplňuje.

Bez investic do AI se kyberútokům nelze ubránit 

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) rovněž potvrzuje, že umělá inteligence zůstává klíčovým prvkem v boji proti kybernetickým hrozbám. Tato technologie hraje stále významnější roli, zejména v souvislosti s novými výzvami, které přináší rok 2024. Generativní umělá inteligence, jako jsou chatboti na bázi velkých jazykových modelů (LLM), se stává nejen nástrojem ochrany, ale bohužel i zbraní v rukou útočníků. Očekává se, že s rostoucími schopnostmi těchto technologií, včetně tvorby deepfake videí, zvukových záznamů a sofistikovaných phishingových útoků, budou kybernetické hrozby ještě intenzivnější a mnohem hůře rozpoznatelné.

„Chatboti a další AI nástroje, které byly vyvinuty s dobrými úmysly, jsou stále častěji zneužívány k šíření škodlivých kódů nebo k vytváření věrohodných podvodů,“ říká Lukáš Kintr, ředitel NÚKIB. „V této souvislosti je nezbytné, aby se investice do výzkumu, technologií a odborníků na AI v oblasti kybernetické bezpečnosti výrazně navyšovaly. Musíme posílit naši obranu proti těmto narůstajícím hrozbám. Bojovat ohněm proti ohni je v tomto případě klíčové. Pouze kombinací moderních nástrojů využívajících AI, spolu s odborníky, kteří s nimi umí pracovat, a osvětou široké veřejnosti, můžeme dosáhnout účinné obrany,“ dodává.

Kampaň #nePINdej! přináší nové výzvy a rozšiřuje své aktivity

Letošní ročník celonárodní vzdělávací kampaně #nePINdej! se zaměřuje na rostoucí hrozby spojené s využíváním umělé inteligence e-šmejdy. Klíčovým nástrojem kampaně je opět Kybertest, který byl letos obohacen o nové otázky reflektující aktuální triky e-šmejdů, včetně deep fake videí a investičních podvodů. Tento test, který si doposud vyzkoušelo 360 tisíc lidí, má za cíl nejen zvýšit povědomí o aktuálních podvodech, ale také zlepšit schopnost veřejnosti je rozpoznat a nenaletět jim. Loňské průměrné skóre Kybertestu bylo 73 %, přičemž nejzranitelnějšími skupinami byli senioři a mladí lidé do 25 let. Proto se letos v komunikaci zaměřujeme především na tyto věkové skupiny.

„Umělá inteligence se stala klíčovým tématem letošní kampaně, protože e-šmejdi ji stále častěji využívají k vytváření podvodů. Novinkou letošního Kybertestu jsou proto otázky zaměřené na deepfake videa, která vznikla s laskavým svolením prezidenta ČR Petra Pavla a politika Miroslava Kalouska, jejichž tváře byly použity při tvorbě těchto videí,“ říká Dušan Baran, výkonný ředitel České bankovní asociace. „Abychom přitáhli pozornost i mladší generace, vytvořili jsme letos spark filtry na Instagramu. Hravou formou si tak mohou část testu vyzkoušet všichni, kdo používají tuto platformu. Kampaň #nePINdej! má za cíl nejen zvýšit počet účastníků testu, ale také upozornit veřejnost na aktuální hrozby a naučit ji, jak těmto podvodům nenaletět. Díky novinkám v testu doporučuji, aby si ho lidé vyzkoušeli opakovaně. 

V letošním roce se kampaň #nePINdej! rozšiřuje na nové komunikační kanály. Kromě tradičních aktivit, jako je masivní kampaň na sociálních sítích a mediální podpora našich partnerů, plánujeme také outdoorovou kampaň na autobusech RegioJet. Umělou inteligenci jsme zapojili i do marketingové podpory, a proto máme nové spoty vytvořené pomocí AI, které budou vysílány nejen v České televizi, ale i v kinech sítě Cinestar.

I letos se na kampani podílejí přední subjekty českého trhu. Kromě České bankovní asociace, která je realizátorem projektu, jsou do kampaně zapojeny Policie ČR, NÚKIB, VUT Brno, VISA, Komerční banka, ČSOB, Raiffeisenbank, UniCredit Bank, itego, a.s., O2 a Česká pošta. Mediálními partnery jsou Česká televize, Seznam Zprávy, Deník a Cinestar.

Foto: Pixabay

Zdroj: Česká Bankovní Asociace


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

AI může za rok zvýšit hodnotu českých firem o 16 %

12.09.2024, Autor: Z blogosféry

Firmy v Česku se k umělé inteligenci staví pozitivně. 83 % z nich již AI využívá nebo plánuje zavést do svých procesů. Ačkoliv se téměř čtyři z deseti obávají nedostatku kvalifikovaných pracovníků, predikce ukazují, že by AI mohla do roku 2025 zvýšit hodnotu českých firem v průměru o 16 %.

Nebezpečí na síti: Jak zabránit odcizení profilů a kybernetickým hrozbám

11.09.2024, Autor: Z blogosféry

Kybernetická bezpečnost se v dnešní digitální době stává stále důležitějším tématem. Vzestup kybernetických útoků a odcizení profilů na sociálních sítích představuje vážnou hrozbu pro jednotlivce i organizace. Útočníci využívají pokročilé techniky a nástroje k zneužití zranitelností v online prostředí, a proto je nezbytné znát metody prevence a ochrany. Jana Večerková, zakladatelka a ředitelka intenzivních kurzů programování Coding Bootcamp Praha, sdílí svůj odborný názor na účinné typy ochrany před kybernetickými hrozbami a upozorňuje na nejčastější chyby, kterých se uživatelé dopouštějí.

Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Reklama

Počet kybernetických podvodů dramaticky roste

04.09.2024, Autor: Z blogosféry

Česká bankovní asociace (ČBA) upozorňuje na pokračující nárůst kybernetických útoků, které cílí na klienty bank po celé České republice. Jen za prvních sedm měsíců tohoto roku bylo napadeno 49 436 klientů, což představuje nárůst o 37 % oproti stejnému období loňského roku. Díky efektivním zásahům se podařilo bankám od počátku roku ochránit svým klientům více než 4 miliardy korun, přičemž nejvyšší doposud zachráněná částka na jednoho klienta činila 13 milionů korun.  

Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Reklama

Závody v digitalizaci ženou velkoobchody k růstu

20.08.2024, Autor: Z blogosféry

Velkoobchodní sektor čelí v posledních letech řadě výzev, ať už to byla omezení spojená s covidovou pandemií, nebo dosud trvající vliv konfliktu na Ukrajině. Velkoobchodní společnosti jsou však pod tlakem také kvůli rychlému tempu postupující digitalizace procesů, včetně zavádění nástrojů umělé inteligence. I přes obtížné podmínky se, ale velkoobchodnímu sektoru předpovídá v nejbližších letech silný růst.

Paula Januskiewicz: Rozumět infrastruktuře není totéž jako na ni umět útočit

08.08.2024, Autor: red

Množství kybernetických útoků nebude menší. Smiřme se s tím a braňme se. I tak by se dala shrnout slova Pauly Januszkiewicz, polské kyberbezpečnostní expertky, která na jaře vystoupila na Security 2024, výroční konferenci Aricomy věnované právě trendům v oblasti IT bezpečnosti. Januskiewicz, jejíž společnost CQURE už má po světě čtyři pobočky, mluvila o tom, proč firmy a instituce neumí útokům odolávat, jak získat víc odborníků i kam obor směřuje.

Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

DDoS útoky jsou stále cílenější, útočníci se zaměřují na DNS

11.07.2024, Autor: red

Trendem současných DDoS útoků je nárůst kvality a efektivity. Podle analýzy české společnosti ComSource, která se zaměřuje na kyberbezpečnost, síťovou infrastrukturu a datovou analytiku, DDoS útoky zneužívají v posledních týdnech stále více tzv. DNS servery. Ty jsou klíčové pro fungování internetu tak, jak jej známe – uživatelům totiž zajišťují otevření požadované internetové stránky.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Apogeo
Reklama