e-news.cz - kurzy
Reklama

Online hry považuje za hazard pouze 44 % lidí. Častěji se také uchylují k nelegálním provozovatelům

29.06.2023, Autor: Z blogosféry

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Online hry považuje za hazard pouze 44 % lidí. Častěji se také uchylují k nelegálním provozovatelům

Téma hazardních her v českém prostředí rezonuje dlouhodobě – jak z pohledu regulace a nastavení hazardu v Česku, tak i v souvislosti s negativní důsledky jeho provozování. Institut pro regulaci hazardních her se nyní v rámci průzkumu agentury STEM/MARK zaměřil na to, jak k hraní přistupují samotní Češi a jaké problémy v souvislosti s hazardními hrami vnímají za důležité.

Výsledky průzkumu upozornily především na problematiku online hazardního hraní a celkového vnímání, co vše hazardní hry vůbec zahrnují. Varující je i zjištění, že většina lidí neprověřuje poskytovatele samotných služeb.  

„Výsledky průzkumu v podstatě potvrdily trendy, které v Institutu dlouhodobě sledujeme a snažíme se s nimi pracovat,” komentuje výsledky průzkumu Jan Řehola, ředitel Institutu pro regulaci hazardních her. 

Více jak polovina dotázaných si alespoň občas zahraje hazardní hry, za problematické své hraní ale považuje pouze třináct procent z nich. Více než třetina respondentů pak vnímá ve svém okolí problémy spojené se sázením a hraním hazardních her bez rozdílů, z jakého sociodemografického prostředí pocházejí. Podle IPRH je ale důležité upozornit, že do rizikové skupiny patologických hráčů spadají pouze tři procenta lidí v Česku, až 97 procent společnosti potíže s hraním hazardních her nemá a dokáže ho udržet pod kontrolou. Procento rizikových hráčů se snaží IPRH v rámci projektu Zodpovědné hraní snížit primárně prostřednictvím edukace široké veřejnosti. 

Lootboxy na vzestupu

Průzkum se zaměřil také na problematiku a potenciální rizika hraní mladistvých. Necelá polovina respondentů (44 %) uvedla, že mladiství v jejich okolí hrají hazardní hry. Zároveň průzkum poukazuje na důležitý fakt, že velká část respondentů neví, co si pod pojmem hazardní hry představit. Nejčastěji respondenti u mladistvých hráčů uvádějí hraní počítačových a mobilních her (51 %) a videoher (30 %), které do segmentu hazardního hraní nespadají. 

Rostoucím fenoménem jsou také hry s využitím loot boxů a skinnů. Ty ve spojitosti s mladistvými označilo 30 % respondentů. Jedná se o virtuální krabičky s předem neznámým obsahem, jejichž zakoupením lze při hrách dosáhnout lepších výsledků nebo se ve hře odlišit od ostatních. Předměty je navíc možné zpeněžit. Hlavní riziko loot boxů spočívá v podobnosti s hazardními hrami, které jsou definovány vkladem, náhodou a výhrou. IPRH poukazuje na to, že vzhledem k jejich chybějící regulaci a legislativnímu ukotvení představují pro mladistvé jedno z největších rizik z oblasti her. Obsahují prvky hazardní hry a v kombinaci s mizivou finanční gramotností mladistvých mohou být vstupní branou do budoucího problémového hraní hazardních her.

„Dlouhodobě vnímáme téma hraní mladistvých jako problematické a snažíme se v rámci projektu Zodpovědné hraní zaměřit aktivity právě tímto směrem. S adiktology dlouhodobě řešíme, že právě mladiství jsou z  pohledu možné budoucí závislosti na hazardních hrách ohroženou skupinou. Součástí našich aktivit je například důraz na zvýšení finanční gramotnosti nejen u starší populace, ale právě u mladistvých tak, abychom pomohli předejít jejich rizikovému hraní,” přibližuje Petra Šebo, manažerka projektu Zodpovědné hraní. 

Riziko online a nelegálního hazardu 

S tímto problémem souvisí i samotné vnímání, které hry patří mezi hazardní. Podle odpovědí respondentů mezi ně lidé tradičně nejčastěji řadí hrací automaty (90 %), ruletu (89 %), kurzové sázky (74 %) a karetní hry (63 %). Online hry, které v posledních letech stoupají na významu, považuje za hazardní pouze 44 % respondentů. „Dlouhodobě v Česku sledujeme trend úbytku kamenných heren a kasin. Za posledních jedenáct let došlo k poklesu legálních provozoven o 89 procent,” komentuje problematičnost výsledků Jan Řehola.   

Výsledky průzkumu také poukázaly na problematiku nelegálního hazardu, na kterou IPRH dlouhodobě upozorňuje. Pouze 30 % hráčů si v Česku prověřuje, zda má provozovatel hry licenci a více než 50 % procent pak vůbec neřeší, u kterého provozovatele hraje. „Pro více jak polovinu lidí není důležité, u jakých provozovatelů sází. Tedy zda legálních, nebo nelegálních. Už nyní na internetu ohrožuje hráče ve velké míře nelegální hazard. A tuto situaci mohou ještě zhoršit navrhované kroky vlády ve zdanění výher. Stát v podstatě vhání hráče do náruče nelegálních provozovatelů. Žádný z nich totiž nebude chtít hrát s provozovateli, u kterých mu v případě výhry stát sebere 15 nebo 23 %. Výsledky průzkumu proto s ohledem na současné kroky považujeme za alarmující,“ doplňuje ředitel Institutu pro regulaci hazardních her. 

Foto: Pixabay

Zdroj: SLASH Public Relations


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Sazka reklama
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

O IT obory je velký zájem, v Česku však stále chybí až 30 tisíc ajťáků, nejvíce v oboru kyberbezpečnost

20.03.2024, Autor: Z blogosféry

V Česku chybí odborníci z oblasti IT. V České republice je zaměstnaných více než 316 000 IT specialistů, zapotřebí je jich ale až o 30 000 víc. Zájem o studium oboru na vysoké škole přitom roste – v roce 2022 studovalo informační a komunikační technologie (ICT) téměř 24 000 studentů. Počet studentů je vyšší než za posledních 5 let. Nedostatek pracovníků je především u oboru kybernetické bezpečnosti.

Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Reklama

80 % center IT a podnikových služeb chce více šlápnout do automatizace. I přesto většina zaměstnavatelů z oboru plánuje nábor nových lidí

07.03.2024, Autor: Z blogosféry

Rok 2024 bude rokem pokročilé automatizace a robotizace. V oboru IT a podnikových služeb již dnes roboti zastávají práci, která je ekvivalentem bezmála 20 tisíc pracovních míst, v nadcházejícím roce chce ale 80 % firem z toho oboru projekty automatizace rozšířit i na další zpracovávané procesy a služby.

Migrace českých firem do cloudu pokračuje. Čeho se obávají a co je pravda?

29.02.2024, Autor: Z blogosféry

Během pár let musí více než tisícovka tuzemských firem přejít do cloudu. Důvodem je transformace populárního podnikového softwaru SAP a ukončení podpory stávajícího necloudového řešení na konci roku 2025. Většina firem se tohoto dlouho odkládaného kroku ale stále obává. Jaké mají důvody a jaká je dnes realita?

Drtivá většina firem není na novou úroveň kyberbezpečnosti připravena

27.02.2024, Autor: Z blogosféry

Pouze 2 % českých firem dosahuje úrovně kybernetické bezpečnosti definované aktualizovanou směrnicí o síťové a informační bezpečnosti (NIS2). Vyplývá to z průzkumu společnosti EY ČR, která jej provedla mezi desítkami tuzemských společností z 22 různých odvětví.

Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama
Apogeo
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama