Apogeo
Reklama

Základní tipy pro kyberbezpečnost na cestách

10.07.2024, Autor: red

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Základní tipy pro kyberbezpečnost na cestách

S příchodem léta se mnozí netrpělivě chystají na své cesty do zahraničí. Cestování s sebou, ale přináší také zvýšená kybernetická rizika. Ať už člověk míří na tropickou pláž, nebo do rušného města, udržování takzvané kybernetické hygieny je klíčové pro zachování bezpečnosti v digitálním světě.

Kybernetická hygiena je jako ta osobní – základem je mít každodenní rutinu. Ta zahrnuje osvědčené postupy, aby vaše digitální prostředí zůstalo čisté, zejména při cestování. Na dovolenou si s sebou drtivá většina lidí bere počítač nebo smartphone. Tato zařízení jsou známá jako koncové body, které se připojují k různým sítím, ať už jde o hotel, letiště, veřejnou Wi-Fi a podobně. Koncové body jsou poslední fází sítě, takže jsou nejvíce ohroženy.

„Během cestování se uživatelé připojují k řadě různých zařízení. Pokud byl však mobil nebo laptop během cestování napaden škodlivým softwarem, jako jsou viry, existuje šance, že po návratu z dovolené infikuje domácí nebo firemní síť. Hackeři pak snadno proniknou do systému, mohou ho zevnitř skenovat a později využít třeba pro ransomwarový útok,“ vysvětluje Ondřej Šťáhlavský, regionální ředitel společnosti Fortinet pro střední a východní Evropu.

Jak se chránit na cestách?

Nejdůležitějším bodem v ochraně proti kybernetickým útokům je „záplatovat“ a aktualizovat systémy a aplikace. To by mělo mít vysokou prioritu, ať už uživatel cestuje nebo ne. Například v App Store nebo Google Play Store lze zjistit, proč je prodejcem doporučeno aktualizovat konkrétní aplikaci. Často to není o funkci nebo novém uživatelském rozhraní, ale o bezpečnostních prvcích nebo o chybě, která byla opravena. Pokud aplikace nejsou pravidelně aktualizovány, mohou útočníci dané slabiny využít, jelikož vědí o problémech, které prodejce zveřejnil. 

Dalším důležitým pravidlem je neinstalovat náhodné věci bez prověření zdroje. Uživatelé by se měli ujistit, že instalují správný soubor, místo nebezpečných aplikací, které putují po internetu. QR kódy se také během posledních dvou let staly populárními, a i jejich využití s sebou nese rizika. Obvykle se při skenování QR kódu otevře webová stránka, ta však může být kompromitována a stáhne do zařízení škodlivé soubory.

Riziko představuje i sdílení zařízení. Při cestování není dobrý nápad půjčovat vlastní notebook neznámému člověku, a to ani narychlo, aby jen prošel web nebo zkontroloval e-maily. Je to opravdu nebezpečné, protože pokud se někdo jiný přihlásí do vlastní schránky, může to vést k otevření určitého souboru a stažení škodlivého kódu do počítače. Totéž platí pro připojení cizích USB, kde může být také uložen malware. Zároveň není vhodné nechávat odemčený notebook v blízkosti ostatních, i když je to jen na chvíli. Počítač by měl být vždy uzamčený a chráněný složitým heslem. 

Veřejné Wi-Fi sítě představují riziko

Připojení k veřejné Wi-Fi s sebou nese rizika, zejména pokud se v ní pohybuje hodně lidí. V případě špatného zabezpečení sítě je pro potenciální útočníky snadné proniknout do systému všech připojených uživatelů. Proto není vhodné provádět na veřejné Wi-Fi online platby ani se přihlašovat k bankovním účtům.
„Nejlepším řešením je koupit si SIM kartu konkrétní země, do které cestujete, a vytvořit si vlastní hotspot. Pokud cestujete po různých zemích, je další možností zakoupit si mobilní Wi-Fi router pouze pro sebe. Ostražitost na sociálních sítích je také důležitá, a to konkrétně u přihlašování k určitým druhům platforem právě pomocí profilů na sociálních médiích. Pokud se například připojíte k Wi-Fi, jste často požádáni o vytvoření účtu nebo přihlášení k jednomu z profilů. Když se přihlásíte, umožníte lidem, kteří platformu provozují, získat přístup k mnoha citlivým informacím. Je lepší vytvořit si jednorázový účet pro cestování,“ doporučuje Ondřej Šťáhlavský, regionální ředitel společnosti Fortinet pro střední a východní Evropu.

Foto: Pixabay

Zdroj: EMC PR


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Digitální euro na obzoru: ECB chystá revoluci v platbách

28.08.2025, Autor: red

Evropská centrální banka (ECB) se blíží k rozhodujícímu momentu ve vývoji digitálního eura, digitální formy hotovosti, která má doplnit klasické bankovky a mince. V srpnu  finišuje přípravná fáze projektu, jenž slibuje revoluci v platbách, ale zároveň vyvolává otázky o soukromí, bezpečnosti a dopadech na bankovní sektor. Jaké šance a rizika přináší tato novinka pro nás v Česku, i když nejsme členy eurozóny?

e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Reklama

Euro versus dolar: Jak stablecoiny pomáhají digitální dominanci dolaru

13.08.2025, Autor: Josef Neštický

Když Christine Lagarde hovoří o „momentu eura,“ má na mysli ambiciózní plán posílit pozici evropské měny v digitálním světě. Jenže stablecoiny navázané na americký dolar, jako Tether či USD Coin, se staly nepřítelem číslo jedna. S tržní kapitalizací přes 240 miliard USD hrozí, že evropské naděje na konkurenci s dolarem zůstanou jen na papíře.

Thomson Reuters na vzestupu díky umělé inteligenci

09.08.2025, Autor: Marek Hájek

Thomson Reuters hlásí za druhé čtvrtletí 2025 tržby 1,79 miliardy dolarů, což je meziroční nárůst z 1,74 miliardy USD. Klíčovým motorem růstu se stává umělá inteligence, která už tvoří 22 % základní smluvní hodnoty firmy.

Google investuje do vzdělání v oblasti AI miliardu dolarů

08.08.2025, Autor: red

Google oznámil investici jedné miliardy dolarů do vzdělávání v oblasti umělé inteligence na amerických univerzitách. Tento krok slibuje revoluci v přístupu studentů k technologiím, ale zároveň vyvolává otázky o budoucnosti akademické integrity a rovnosti.

Apogeo
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Ukrajina je 5. nejdigitálnější zemí světa. ČR až na 59. místě

04.08.2025, Autor: red

Ukrajina se řadí mezi nejdigitálnější země světa, a to i přes probíhající válečný konflikt. Jak je možné, že země pod palbou raket buduje digitální infrastrukturu? Od aplikace Diia, kterou používá přes 21 milionů lidí, až po IT sektor jako pilíř ekonomiky.

Byznys z opravování umělé inteligence

16.07.2025, Autor: Vojtěch Benda

Díky nadšení pro umělou inteligenci mnoho lidí zapomíná, jaká má omezení. Netýká se to jen špatně vypadajících obrázků nebo nepovedených domácích úkolů. Některé firmy spoléhají na AI bez pochopení toho, co je realisticky možné očekávat. Přehnaná důvěra v programy jako ChatGPT se může velmi nevyplatit.

Apple pod tlakem EU: Nová pravidla App Storu mění hru pro vývojáře

06.07.2025, Autor: Jaromír Muchka

Apple mění pravidla svého App Storu v Evropské unii, aby vyhověl přísným antimonopolním nařízením. Nová struktura poplatků a větší volnost pro vývojáře však vyvolávají otázky – je to skutečný krok ke spravedlivější konkurenci, nebo jen další chytrý tah technologického giganta?

Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Reklama

Konec vyhledávání, jak jej známe

21.06.2025, Autor: Vojtěch Benda

„Zeptej se ChatuGPT,“ tam, kde dříve byla výzva k použití Googlu, může dnes zaznít tato věta. Lidé se staví k AI různě a mají různá využití pro nový multifunkční nástroj. Někteří jí využívají jako vyhledávač například místo zavedeného Googlu. Ten, možná v reakci na konkurenci, nyní zavedl podobnou funkci přímo na svou úvodní stránku. 

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama