e-news.cz - kurzy
Reklama

Je lepší mít AI za kamaráda, než za nepřítele

30.06.2024, Autor: red

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Je lepší mít AI za kamaráda, než za nepřítele

Napadají mě tři zásadní technologické inovace, které jsem ve své kariéře zažil: internet (propojení všeho), mobily (propojení pořád) a velké jazykové modely (LLM, obecněji generativní AI). Penetrace prvních dvou probíhala relativně pozvolně (v řádu let). AI mezi nás naopak vtrhla jako uragán,“ uvedl odborník z Aricomy, Petr Sobotka.

„Jako každou velkou změnu ji provází mnoho emocí, nadšení, úžasu, obav i pochybností. Musím přiznat, že jsem sám ohromen, co dokáže: napsat otravný text do nabídky, vysvětlit větu, jejíž význam nechápu, vyřešit logickou úlohu, vytvořit obrázek (politicky korektní) se sebevětší ptákovinou nebo třeba navrhnout recept ze zadaných surovin. A můžu přidat nespočet dalších příkladů,“ uvedl odborník z Aricomy, Petr Sobotka.

Mnoho lidí se přitom obává, zda nám AI nezačne brát práci. Práci bude brát jen tomu, kdo jí nebude umět využívat (a stane se tak nekonkurenceschopným). I proto se snažíme, aby v Aricoma ověřovali, v jakých oblastech nám může generativní AI usnadnit práci.

První úspěchy

Jak jsme na tom dnes, zhruba po roce „námluv“? Velmi stabilně se AI u našich programátorů zabydlela v podobě GitHub Copilota. Jde o chytrý našeptávač, který navrhuje menší, či větší části kódu v závislosti na tom, co programátor začne psát. Počet kolegů, kteří nástroj používají, stále narůstá. Někteří už jsou navíc zkušení a dobře vědí, v jakých situacích je našeptávač nejpřínosnější, a jak mu jít naproti při psaní zdrojového kódu (jak začít psát kód, co dát do komentáře, jaké soubory mít otevřené a podobně). Z našich zkušeností plyne, že nástroj může ušetřit i desítky procent času. Samozřejmě to (zatím) není dokonalé. V některých situacích totiž mohou být návrhy kódu nevhodné a je třeba je zahazovat.

Jako další užitečný pomocník se při určitých typech programátorských úloh osvědčil ChatGPT. Zajímavé je, že u něj na vstupu nemusí být jen textové zadání, ale může mít i grafickou podobu. Takto jsme například vytvářeli základ HTML kódu vizuálních komponent GUI na základě jejich grafického návrhu.

Co už nebudeme muset dělat?

Vedle toho hledáme způsoby, jak využít nástroje generativní AI i v jiných oblastech. Práce analytiků je například úzce spojena se zpracováním a tvorbou textových informací, jeví se proto přirozené ověřovat možnosti LLM právě zde. Co si například nechat vytvořit seznam případů užití ze zadávací dokumentace a dalších dostupných podkladů?

Dalším nadějným směrem, kde nám generativní AI bude pomáhat (a už pomáhá), je testování. Kromě psaní automatizovaných testů, kde je využití velmi podobné jako u programátorů, je to například generování testovacích dat. Stačí do ChatGPT zadat, jaké typy údajů potřebuji a v jakém formátu má být výstup, a v mžiku mám data připravená. Anebo nám napíše skript, který testovací data generuje.

V neposlední řadě nám ChatGPT již opakovaně pomohl s přípravou textů do nabídek. Zejména tam, kde je třeba popsat různé metodiky a postupy obecného charakteru. A ještě lépe v situaci, kdy potřebujeme kvalitní cizojazyčný text. Nabízí se otázka, kdy zákazníci pochopí, že vyžadovat takováto cvičení nedává velký smysl, podobně jako na některých školách už pochopili, že určité úlohy jsou pro studenty v éře AI zbytečné.

Kromě nástrojů GitHub Copilot či ChatGPT používáme ve specifických případech i OpenAI API služby. Tímto způsobem jsme například převedli zdrojové kódy z jednoho programovacího jazyka do druhého.

Nová dovednost – zadávání vstupů

Do budoucna očekávám zajímavé vedlejší efekty využívání generativního AI. Například v tom, jakou podobu budou mít dokumenty, které se používají jako vstupy. Myslím tím zejména analytickou dokumentaci, která slouží jako podklad pro různé navazující činnosti. Kromě její čitelnosti pro člověka bude tedy stále důležitější, aby byla dobře zpracovatelná a „pochopitelná“ také pro AI nástroje.

Klíčovým aspektem používání AI je pro nás nakonec bezpečnost. Zejména proto, aby se náš kód či informace nedostávaly neřízeně „do světa“. AI nástroje používáme v edicích, které zajišťují vysokou úroveň soukromí a ochrany dat. Na projektech, kde existuje podezření, že by užívání těchto nástrojů mohlo být problematické, je nepoužíváme.

Nástup generativní AI je skokem do jiného světa. V některých oblastech pomůže v míře, kterou jsme si před nedávnem nedokázali představit. Přináší ale také samozřejmě mnoho otazníků. Jakou zátěží je provoz AI výpočetních center? Do jaké míry jako lidé zase o kus „zlenivíme“, zapomeneme určitě dovednosti a staneme se tak zranitelnějšími? Jak se společnost vyrovná s tím, že jakýkoliv text, obrázek, zvuk či video může být podvrh? Doufám, že rozumně. Nebo počkáme na to, až nás rozumně začne řídit umělá inteligence?

Foto: Pixabay

Zdroj: Aricoma


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

AI transformuje bankovnictví: jaké změny už u bank vidíme a čekáme? 

19.03.2025, Autor: Z blogosféry

V době, kdy digitální bankovnictví nabírá na síle, stává se umělá inteligence v bankovnictví klíčovým nástrojem pro finanční instituce po celém světě. Není divu: technologie, které stojí za chatboty, analytickými systémy nebo automatizovanými procesy, mění dosavadní pravidla hry a vytvářejí zcela nové možnosti pro banky, zprostředkovatele i samotné klienty.

Žaloba USA na čínské hackery

17.03.2025, Autor: Vojtěch Benda

V době zvyšujícího se napětí mezi Čínou a USA přichází další krok, který vzájemným vztahům určitě neprospěje. Ve Spojených státech bylo minulý týden obviněno 12 čínských občanů v souvislosti s kyberzločinem proti americkým občanům, společnostem či univerzitám.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Reklama

Kyberbezpečnost: Celosvětový problém i výzva, která ovlivní naši budoucnost nejen v roce 2025

11.03.2025, Autor: Z blogosféry

Kyberbezpečnost nepochybně patří mezi klíčová témata současnosti. To potvrzuje i nadcházející světová výstava EXPO 2025, kde bude kybernetická bezpečnost jedním z témat, která budou v Ósace nepochybně rezonovat. Kyberprostor, jehož význam v každodenním životě neustále roste, je stále častěji cílem nejrůznějších útoků a hrozeb.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Sazka reklama
Reklama

Globální průzkum: 197% nárůst e-mailových útoků a personalizované taktiky řízené AI 

25.02.2025, Autor: Z blogosféry

Společnost Acronis, globální lídr v oblasti kybernetické bezpečnosti a ochrany dat, vydala svou pololetní zprávu Acronis Cyberthreats Report, H2 2024: The rise of AI-driven threats. Ta odhaluje výrazný nárůst kybernetických e-mailových útoků – ve druhé polovině roku 2024 byl zjištěn ohromující nárůst o téměř 200 % v porovnání se stejným obdobím roku 2023.

Až 68 % datových ředitelů při nasazování AI bojuje s kvalitou dat. Pouze třetina firem ji využívá efektivně

20.02.2025, Autor: Z blogosféry

Řada firem investovala do platforem s umělou inteligencí v domnění, že jejich data jsou na inovace připravena. Realita je však jiná – až 41 % organizací přiznává, že má problém s udržením konzistentní kvality dat. Často za to mohou zastaralé systémy, které nezvládají zpracovávat rostoucí objemy dat v reálném čase.

Podvodníci lákají na výhodné nabídky a straší zrušením účtů, phishingové zprávy nejčastěji napodobují Microsoft, Apple a Google

14.02.2025, Autor: Z blogosféry

Check Point Research, výzkumný tým společnosti Check Point® Software Technologies Ltd. (NASDAQ: CHKP), průkopníka a globálního lídra v oblasti kyber bezpečnostních řešení, zveřejnil pravidelnou zprávu „Brand Phishing Report“ zaměřenou na phishingové útoky ve 4. čtvrtletí 2024. Jak už z názvu zprávy vyplývá, sleduje, jaké značky kyberzločinci nejčastěji napodobovali při pokusech o krádeže osobních dat nebo platebních údajů.

e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Reklama

Výzvy v zabezpečení cloudu: bezpečí je pro firmy nejvyšší prioritou, 63 % plánuje v tomto roce navýšit rozpočty

23.01.2025, Autor: Z blogosféry

Zavedení cloudové platformy je základem digitální transformace a poskytuje organizacím flexibilitu, kterou potřebují k udržení konkurenceschopnosti na dnešním rychle se měnícím trhu. I když síla cloudu umožňuje podnikům se rychle přizpůsobit vyvíjejícím se požadavkům, přináší také výzvy, které musí bezpečnostní týmy zvládnout.

3 nejlepší strategické obranné taktiky proti kyberútokům

14.01.2025, Autor: Z blogosféry

Kybernetické hrozby se vyvíjejí již téměř čtyři desítky let. Od doby, co se v roce 1986 objevil první virus pro osobní počítače, čelí kybernetická bezpečnost stále sofistikovanějším výzvám. Zatímco řada uživatelů je již obeznámena s běžnými hrozbami, jako jsou phishing nebo ransomware, stále se objevují novější, cílenější útoky, které ohrožují samotné základy digitální infrastruktury.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Reklama