e-news.cz - kurzy
Reklama

Děti znají rizika AI mnohem lépe než dospělí

18.12.2024, Autor: Z blogosféry

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Děti znají rizika AI mnohem lépe než dospělí

Naivní bezstarostnost, nebo naopak hrůza z války robotů. Tak vidí rizika AI většina dospělých. Děti se naopak velmi realisticky obávají zneužití dat, diskriminace a manipulace. Vyplývá to z průzkumu iniciativy AI eticky, do kterého se zapojilo 1200 dospělých a 750 dětí a mladistvých. 

Zakladatelka iniciativy Barbora Brabcová provádí kontinuálně průzkum mezi dospělými i dětmi dva roky. Pohledy dospělých se přitom nejčastěji pohybují v extrémech, „ode zdi ke zdi“: velká část nevidí rizika ve využití AI vůbec žádná, menší část naopak očekává doslova apokalypsu a válku terminátorů. „Lidé mají AI buď za kouzelnou skříňku, do které se něco vloží a ona vše zařídí, anebo z ní mají až panický strach. Zažila jsem i paní, která doslova utekla ze školení, protože ji toto téma děsí.“ Poměr u dospělých je přitom 59 % bezstarostných a 18 % zneklidněných. S tím kontrastují výsledky u dětských respondentů, jejichž očekávání jsou naopak až nečekaně realistická. „Devadesát procent dětí se při využívání umělé inteligence obává zcizení a zneužití citlivých dat, manipulace nebo diskriminace. Děti tedy přistupují k rizikům AI mnohem poučeněji,“ vysvětluje Brabcová. 

Co svěřit a co zamlčet? Lidé tápou a chybějí pravidla

Právě bagatelizace rizik, nebo naopak jejich nafukování, způsobují, že lidé nevědí, jak s nástroji AI pracovat a jaká data jim svěřovat. Ve firmách, kde Brabcová etiku AI školí, představuje absence pravidel bezpečného užívání nejčastější nešvar. „Firma často zjistí, že její zaměstnanci už nástroje AI využívají, ovšem každý po svém a bez poučení, která data sdílet a která nesvěřovat. Než se přijme jednotná firemní politika, může dojít k úniku citlivých informací,“ vysvětluje expertka. Místo plánovaného řešení inovací se tak jen hasí požáry. Opačným extrémem je pak zbytečně nedůvěřivý přístup vedení, které svým lidem užívání umělé inteligence třeba přímo nezakazuje, ale ani vyloženě nedoporučuje, a spíše radí k přístupu „raději tam nic nepište“. To samozřejmě vysílá zaměstnancům signál, že AI je nebezpečná, což jejich motivaci a důvěru v nové technologie značně oslabuje. Posledním z typických nešvarů je pak lhaní firem o jiných než svých vlastních AI řešeních, když zamlčují lidem existenci nástrojů, které vyvinula konkurence. „Takový přístup jednak neposiluje loajalitu k vlastní firmě, ale navíc i pak škodí tím, že vyvolává nerealistická očekávání od vlastního nástroje,“ varuje Barbora Brabcová. 

DO BOXU: 

Čeho se podle Barbory Brabcové držet při zavádění umělé inteligence ve firmách:

  1. Rozdělení dat podle citlivosti: Zaveďte jasnou klasifikaci dat (např. veřejná, interní, citlivá, přísně tajná) a určete pravidla, která data lze v AI nástrojích používat a jakým způsobem. 
  2. Firemní AI portál: Mějte jedno místo, kde zaměstnanci najdou vše o AI – schválené nástroje, pravidla, kontakty na odpovědné osoby a reálné příklady využití ve vaší firmě.
  3. Pravidelné školení a AI specialisté: Vzdělávejte zaměstnance, aby AI používali bezpečně a efektivně. Zároveň určete lidi, kteří budou mít AI na starosti, pomohou se zodpovězením otázek a budou udržovat pravidla aktuální.

Foto: Pixabay

Zdroj: PR Agency


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Reklama

Sněmovna schválila zásadní zákon o kyberbezpečnosti. Nové povinnosti se dotknou i solárních elektráren a bateriových úložišť

08.05.2025, Autor: Z blogosféry

Firmy čekají nové požadavky v oblasti kybernetické bezpečnosti. Přijetí nového zákona představuje významný krok v regulaci kyberochrany v České republice. Tento právní předpis implementuje evropskou směrnici NIS 2 a navazuje na Akt o kybernetické bezpečnosti. Jeho cílem je reagovat na rostoucí kybernetické hrozby a zvýšit úroveň ochrany služeb v klíčových sektorech.

Zákon o kybernetické bezpečnosti přináší firmám vysoké náklady i rizika

29.04.2025, Autor: Z blogosféry

Poslanecká sněmovna v pátek schválila nový zákon o kybernetické bezpečnosti, který implementuje evropskou směrnici NIS2 do českého právního řádu. Legislativní novinka, jež by měla nabýt účinnosti v červenci 2025, přináší zásadní změny pro tisíce podniků napříč klíčovými odvětvími.

Z plného potenciálu umělé inteligence těží jen pětina firem

24.04.2025, Autor: Z blogosféry

Skutečné přínosy AI zatím dokáže vytěžit pouze minimum podniků. Podle studie konzultační společnosti McKinsey z března tohoto roku sice používá některý z nástrojů umělé inteligence přes 50 procent světových firem, k přelomovým změnám se ale odhodlá pouze menšina.

e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
Reklama

Recall: Pomůcka pro zapomínající, nebo obrovské bezpečnostní riziko?

24.04.2025, Autor: Vojtěch Benda

Microsoft se i přes odpor bezpečnostních expertů opět snaží spustit kontroverzní aplikaci Recall, která každých několik sekund fotí obrazovku uživatele. Po řadě výtek bylo provedeno několik zásadních úprav, otázkou zůstává, zda budou stačit, nebo Recall zůstane bezpečnostní noční můrou.

Budoucnost AI v ČR: lokální servery, vyšší bezpečnost, lepší výkon

07.04.2025, Autor: Z blogosféry

Od automatizace v e-commerce přes zrychlené programování až po analýzu právních dokumentů – umělá inteligence (AI) dnes mění český byznys. Ale kde se tyto výpočty reálně odehrávají? Na jaké infrastruktuře běží, kdo ji poskytuje a jaké jsou rozdíly mezi globálním a lokálním řešením?

Kybernetický zákon se dotkne firem, které o tom ani netuší

03.04.2025, Autor: Z blogosféry

Vznikající zákon o kybernetické bezpečnosti se v tuzemsku dotkne odhadem 6 až 10 tisíc subjektů. Řada firem přitom vůbec netuší, že se přísnými podmínkami bude muset řídit. Háček totiž spočívá v tom, že se na ně zákon může vztahovat kvůli jejich vedlejším či doplňkovým aktivitám, nikoliv kvůli jejich hlavní podnikatelské činnosti.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Reklama

Kybernetickým útokům v poslední době čelila každá čtvrtá firma. Situace se brzy může výrazně zhoršit

31.03.2025, Autor: Z blogosféry

Čerstvou zkušenost s kybernetickými útoky má více než čtvrtina českých firem. Každá osmá dokonce v posledních letech z tohoto důvodu přišla o data. Vyplývá to z průzkumu společnosti eD system. Aktuálně navíc hrozí, že počet zranitelných firem ještě skokově naroste, až 14. října skončí podpora operačního systému Windows 10. Ten stále ještě používá více než 40 % firem.

AI transformuje bankovnictví: jaké změny už u bank vidíme a čekáme? 

19.03.2025, Autor: Z blogosféry

V době, kdy digitální bankovnictví nabírá na síle, stává se umělá inteligence v bankovnictví klíčovým nástrojem pro finanční instituce po celém světě. Není divu: technologie, které stojí za chatboty, analytickými systémy nebo automatizovanými procesy, mění dosavadní pravidla hry a vytvářejí zcela nové možnosti pro banky, zprostředkovatele i samotné klienty.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama