e-news.cz - kurzy
Reklama

Daňhel VŠE: Konzervativní odvětví finančního sektoru čeká řešení závažných dilemat

13.10.2020, Autor: Z blogosféry

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5
Daňhel VŠE: Konzervativní odvětví finančního sektoru čeká řešení závažných dilemat

Dnešní doba je v mnoha ohledech unikátní: společensko-ekonomické systémy jeví celosvětově symptomy průchodu dlouhodobou transformací a výraznou metamorfózou.
Odtržení finančních trhů od reálné ekonomiky, enormně rostoucí zadlužení ekonomik a stejně enormně rostoucí objemy spekulativního kapitálu, rozevírání nůžek příjmové polarity, to vše vytváří nové prostředí, na které jsou finanční instituce nuceny se adaptovat. A do toho všeho v současnost vstupuje ekonomiky devastující koronavirová pandemie.
Řešení závažných dilemat v této bezprecedentní době čeká celý finanční sektor a tedy i jeho významná odvětví bankovnictví a pojišťovnictví, která ze své podstaty patří v ekonomickém systému k nejkonzervativnějším. Oba obory mají specifickou společnou vlastnost, která je pro ně klíčová a také aktuálně se jeví jako mimořádně závažná. Tato vlastnost spočívá v negativním vztahu k fenoménu volatility: obě odvětví jsou ve své ekonomice limitovány výší svých možných zisků, ale potenciální ztráty jsou neomezené. Banky a pojišťovny přicházejí často při defaultech o jmění, střádané po celé generace.
Z této skutečnosti pro kamenné pojišťovny plyne v současnosti a asi nejzávažnější dilema: do jaké míry má klasické komerčně organizované pojišťovnictví, historicky koncipovaný nástroj pomoci subjektům se rozhodovat v nejistých podmínkách a pomoci jim finančně řešit negativní důsledky nahodilých jevů a tedy ve svém výsledku stabilizovat jejich finanční situaci v případech konkrétní realizace nahodilých nebezpečí. Historicky proto mělo pojištění významnou roli při finančním kompenzování přírodních a podobných katastrof, havárií apod., které byly historicky deklarovány jako pojistitelné.
V odborné komunitě je možno setkat se s názorem, že s technickým a technologickým pokrokem dojde k významným změnám v chápání společenské potřeby pojistitelných nebezpečí, zejména v důsledku zvládání a výsledného snížení výskytu a dopadu katastrofických událostí, havárií, atd. Dosavadní vývoj ale zatím svědčí o opaku: téměř geometricky rostoucí finanční rozsah důsledků katastrof v naší technologicky vyspělé, ale o to více zranitelné civilizaci, vytváří rozpor v možnosti finančního řešení těchto událostí komerčním pojištěním. Příkladem za všechny je nedávná fatální kombinace živelních škod s křehkostí technologického pokroku – tsunami v jaderné elektrárně Fukušima v roce 2013, která paradoxně nastalé v jedné z technologicky nejvyspělejších zemí světa. Živly zatím spoutat moc neumíme, položme si tedy otázku technologického rázu: bude např. v budoucí éře autonomních vozidel zcela vyloučeno opakování katastrofických havárií v alpských tunelech?
Obsah tohoto základního dilematu je zřejmý: do jaké míry má komerční pojišťovnictví pokračovat v historickém poslání a snažit se o co nejvyšší míru finanční eliminace dopadů katastrof, ovšem s možností fatálního defaultu, anebo nabízet pojistné krytí tradičně pojistitelných katastrofických realizací s limity plnění a výlukami z pojištění. V současném složitém období metamorfózy společensko-ekonomických systémů, úzce se dotýkajících paradigmat finančních institucí ekonomiky, lze v nejbližším vývoji očekávat ze strany pojišťoven pokračování dosavadní spíše opatrné politiky při zabezpečování rovnováhy mezi příjmy a výdaji. V tomto kontextu by asi pojišťovny měli důkladněji zvažovat reakci na tzv. „nové výzvy“, např. rozšiřování pojistitelnosti o krytí kybernetických nebezpečí, majících potenciál katastrofické realizace.
Dostáváme se tak k dalšímu aspektu zkoumaného dilematu kamenných finančních institucí. Zejména v poslední dekádě v souvislosti s digitálním boomem na pojistné trhy masivně vstupují nové subjekty typu FinTech, InsurTech, Peer-to-peer a další platformy, zahrnující do své nabídky i pojistné produkty. Zatím nejvýrazněji se uplatňují instituce peer to peer pojištění a samozřejmě i peer to peer půjčky mající jisté analogie s konceptem mikrofinancí.
Z modelu fungování mikropojištění plyne, že zdroje pro výplatu odškodného jsou limitované, pro případy kdy nastane škoda, která může potenciálně přesáhnout běžné příjmy, je nutno do byznysu zapojit klasickou pojišťovnu, nebo zajišťovnu. Peer to peer pojišťovny mají oproti kamenným komerčním pojišťovnám ovšem nižší náklady správní režie, fungují zásadně online, nemají pobočky, ani získatelské náklady na pojišťovací zprostředkovatele. Významnou předností je, že komunikace probíhající na principu sociálních sítí jim zajišťuje rychlou výměnu informací. Ve svém výsledku mohou být tudíž pojistné produkty nabízeny ve více transparentní podobě, tedy srozumitelnější a přehlednější pro klienty a také dosti výrazně levnější. Navíc na rozdíl od komerčních pojišťoven, kdy zisk patří pojistiteli, v pojišťovně peer to peer se kladný pojistně technický výsledek zpětně rozděluje mezi pojištěné, nebo se použije např. na charitu, atp. V tom však spatřujeme i jisté nebezpečí pro vnitřní ekonomiku peer to peer pojišťovny, může dojít k porušení principu ekvivalence mezi příjmy a výdaji a následnému defaultu, což v konkrétním případě nastalo i na českém pojistném trhu.
Kardinální otázkou v tomto ohledu je, zda jednak startupy a podobné platformy sázející na hladké provádění platebního styku a datových transakcí budou hlavními devizami dalšího rozvoje finančního sektoru, jednak zda k udržení si jisté míry exkluzivity v poskytování finančních služeb tradičními finančními institucemi je v jejich historickém know how. Ekonomické prostředí se bude nepochybně v digitálním čase i nadále dynamicky měnit, tradiční poskytovatelé finančních služeb se budou muset v rámci udržení konkurenceschopnosti snažit najít si potřebný prostor nejen pro hladké zabezpečování datových transakcí a zejména v bankovnictví hladkého platebního styku, ale také, a možná především, pro invenci v nabídce produktů, které budou klientům dobře srozumitelné, snadno distribuovatelné a tedy i levnější a hlavně budou přizpůsobeny aktuálním potřebám a novým technologickým možnostem. Specifikem pro odvětví pojišťovnictví pak bude zásadní vymezení míry finanční eliminace dopadů realizace nahodilých nebezpečí, včetně katastrofických v inovovaných pojistných produktech.
prof. Ing. JAROSLAV DAŇHEL, CSc.
Foto 1: pixabay.com
Foto 2: investujeme.cz
 


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Kybernetický zákon se dotkne firem, které o tom ani netuší

03.04.2025, Autor: Z blogosféry

Vznikající zákon o kybernetické bezpečnosti se v tuzemsku dotkne odhadem 6 až 10 tisíc subjektů. Řada firem přitom vůbec netuší, že se přísnými podmínkami bude muset řídit. Háček totiž spočívá v tom, že se na ně zákon může vztahovat kvůli jejich vedlejším či doplňkovým aktivitám, nikoliv kvůli jejich hlavní podnikatelské činnosti.

Kybernetickým útokům v poslední době čelila každá čtvrtá firma. Situace se brzy může výrazně zhoršit

31.03.2025, Autor: Z blogosféry

Čerstvou zkušenost s kybernetickými útoky má více než čtvrtina českých firem. Každá osmá dokonce v posledních letech z tohoto důvodu přišla o data. Vyplývá to z průzkumu společnosti eD system. Aktuálně navíc hrozí, že počet zranitelných firem ještě skokově naroste, až 14. října skončí podpora operačního systému Windows 10. Ten stále ještě používá více než 40 % firem.

Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Reklama

AI transformuje bankovnictví: jaké změny už u bank vidíme a čekáme? 

19.03.2025, Autor: Z blogosféry

V době, kdy digitální bankovnictví nabírá na síle, stává se umělá inteligence v bankovnictví klíčovým nástrojem pro finanční instituce po celém světě. Není divu: technologie, které stojí za chatboty, analytickými systémy nebo automatizovanými procesy, mění dosavadní pravidla hry a vytvářejí zcela nové možnosti pro banky, zprostředkovatele i samotné klienty.

Žaloba USA na čínské hackery

17.03.2025, Autor: Vojtěch Benda

V době zvyšujícího se napětí mezi Čínou a USA přichází další krok, který vzájemným vztahům určitě neprospěje. Ve Spojených státech bylo minulý týden obviněno 12 čínských občanů v souvislosti s kyberzločinem proti americkým občanům, společnostem či univerzitám.

Kyberbezpečnost: Celosvětový problém i výzva, která ovlivní naši budoucnost nejen v roce 2025

11.03.2025, Autor: Z blogosféry

Kyberbezpečnost nepochybně patří mezi klíčová témata současnosti. To potvrzuje i nadcházející světová výstava EXPO 2025, kde bude kybernetická bezpečnost jedním z témat, která budou v Ósace nepochybně rezonovat. Kyberprostor, jehož význam v každodenním životě neustále roste, je stále častěji cílem nejrůznějších útoků a hrozeb.

Sazka reklama
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Globální průzkum: 197% nárůst e-mailových útoků a personalizované taktiky řízené AI 

25.02.2025, Autor: Z blogosféry

Společnost Acronis, globální lídr v oblasti kybernetické bezpečnosti a ochrany dat, vydala svou pololetní zprávu Acronis Cyberthreats Report, H2 2024: The rise of AI-driven threats. Ta odhaluje výrazný nárůst kybernetických e-mailových útoků – ve druhé polovině roku 2024 byl zjištěn ohromující nárůst o téměř 200 % v porovnání se stejným obdobím roku 2023.

e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Reklama

Až 68 % datových ředitelů při nasazování AI bojuje s kvalitou dat. Pouze třetina firem ji využívá efektivně

20.02.2025, Autor: Z blogosféry

Řada firem investovala do platforem s umělou inteligencí v domnění, že jejich data jsou na inovace připravena. Realita je však jiná – až 41 % organizací přiznává, že má problém s udržením konzistentní kvality dat. Často za to mohou zastaralé systémy, které nezvládají zpracovávat rostoucí objemy dat v reálném čase.

Podvodníci lákají na výhodné nabídky a straší zrušením účtů, phishingové zprávy nejčastěji napodobují Microsoft, Apple a Google

14.02.2025, Autor: Z blogosféry

Check Point Research, výzkumný tým společnosti Check Point® Software Technologies Ltd. (NASDAQ: CHKP), průkopníka a globálního lídra v oblasti kyber bezpečnostních řešení, zveřejnil pravidelnou zprávu „Brand Phishing Report“ zaměřenou na phishingové útoky ve 4. čtvrtletí 2024. Jak už z názvu zprávy vyplývá, sleduje, jaké značky kyberzločinci nejčastěji napodobovali při pokusech o krádeže osobních dat nebo platebních údajů.

e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
Reklama