e-news.cz - kurzy
Reklama

Termín úhrady paušální daně se blíží. Nezaplatit se nevyplatí

13.02.2021, Autor: Karolína Hurychová

1 vote, average: 1,00 out of 51 vote, average: 1,00 out of 51 vote, average: 1,00 out of 51 vote, average: 1,00 out of 51 vote, average: 1,00 out of 5
Termín úhrady paušální daně se blíží. Nezaplatit se nevyplatí

Živnostníci, kteří se přihlásili k tak zvané paušální dani, mohli v lednu vypnout své trvalé příkazy na placení sociálního a zdravotního pojištění.


Ale blíží se termín splatnosti částky 5 469 korun za paušální daň, respektive 10 938 korun. Vzhledem k rychlosti, s jakou se museli živnostníci do tohoto segmentu přihlásit, mohli placení daně za leden spojit s únorovou platbou. Ta bude ale také splatná za pár dní.
Poslední úhrada za sociální pojištění tedy odešla nejpozději 31. prosince 2020 a za zdravotní pojištění 8. ledna 2021. Trvalé příkazy po těchto datech mohli živnostníci přihlášení k paušální dani zrušit a zřídit si jen jednu platbu.
„Paušální daň je splatná vždy k dvacátému dni v měsíci, kromě prvního měsíce, kdy OSVČ do paušálního režimu vstoupil. Lednová platba se odkládá o jeden měsíc. Pokud OSVČ vstoupil do paušálního režimu v lednu 2021, splatnost první zálohy se posouvá na 22.2. 2021, 20.2. je totiž sobota,“ vysvětluje Michal Jelínek, partner V4 Group. Paušální daň za leden a únor tedy může živnostník zaplatit najednou. Částka tedy bude 10 938 korun. Od března pak musí platit 5 469 korun měsíčně.
„Správce daně vstup do paušálního režimu dal na vědomí jak zdravotní pojišťovně, tak správě sociálního zabezpečení, proto stačilo provést oznámení o vstupu do paušálního režimu jen finančnímu úřadu,“ dodává Jelínek.
Při nezaplacení paušální daně, naskakují úroky z prodlení
Jestliže poplatník neprovede platby v daném termínu, bude se postupovat dle ustanovení daňového řádu. Správce daně může evidovat nedoplatek a předepsat úrok z prodlení.
„V případě, kdy poplatník nemá dostatek finančních prostředků doporučujeme tuto situaci aktivně řešit se správcem daně. V těchto situacích není moudrou strategií nečinnost poplatníka. Správce daně vždy jakýkoliv nedoplatek eviduje, časem k němu předepíše sankční úroky či dojde k povinnosti nucené úhrady formou daňové exekuce. Správce daně sice nemůže u paušálních odvodů stanovit jinou výši záloh ani povolit výjimku z povinnosti placení záloh. Nicméně lze požádat správce daně o posečkání úhrady nebo o splátkování. Pokud nejde o poplatníka, který má dlouhodobě špatnou platební kázeň, správce daně takovéto žádosti s vysokou pravděpodobností vyhoví,“ vysvětluje Markéta Szotkowska, daňová specialistka z V4 Group.
Posečkání daně představuje odsunutí povinnosti platby v celé výši na pozdější smluvené datum. Splátkování samozřejmě znamená odsunutí povinnosti platby do několika dílčích úhrad v několika termínech.
„V případě posečkání bude poplatník platit úrok z posečkané částky, který je významně nižší než klasický sankční úrok z prodlení. Výše úroků z prodlení za opožděnou úhradu daně od 1.1.2021 činí 8,25 procenta p.a. Po dobu posečkání vzniká úrok z posečkané částky ve výši poloviny úroku z prodlení,“ uzavírá Markéta Szotkowská.
Foto: pixabay.com
Zdroj: BeFree PR


Sdílet
Hodnotit
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Doporučujeme

Daňové a pojistné změny pro OSVČ od roku 2025: Vyšší odvody a nová daňová hranice

05.11.2024, Autor: Z blogosféry

Od 1. ledna 2025 dochází k významným změnám v daňových a pojistných odvodech pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ). Tyto změny ovlivní jak hranice pro zdanění, tak i minimální zálohy na sociální a zdravotní pojištění. Cílem úprav je především reagovat na rostoucí průměrné mzdy a zajistit tak dlouhodobě udržitelný příspěvek do systému sociálního zabezpečení.

Jaké zásadní změny přinesl konsolidační balíček do penzijního spoření? 

14.10.2024, Autor: Z blogosféry

Konsolidační balíček účinný od 1.1.2024 sebou taktéž přinesl pozitivní změny v oblasti odpočtů z daňového základu pro fyzické osoby. Zásadní změna spočívá v rozšíření okruhu produktů spoření na stáří, které jsou způsobilé pro odpočet z daňového základu. Nově lze od základu daně odečíst i příspěvky hrazené poplatníkem v rámci tzv. dlouhodobého investičního produktu.

e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Reklama

Daňový bonus v roce 2025

10.10.2024, Autor: Z blogosféry

Pro čerpání ročního daňového bonusu bude nutné mít v příštím roce vyšší příjmy ze zaměstnání a podnikání, důvodem je zvýšení minimální mzdy. Jaká pravidla platí pro čerpání daňového bonusu v roce 2025? 

Daňové důsledky povodní v České republice

23.09.2024, Autor: Z blogosféry

V souvislosti s rozsáhlými povodněmi, které v posledních dnech zasáhly značné území České republiky, jsme připravili přehled nejdůležitějších daňových dopadů, které se mohou týkat občanů, podnikatelů a firem.

Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama

Jaké daňové povinnosti čekají na absolventy?

19.09.2024, Autor: Z blogosféry

V srpnu nebo v září často v praxi nastupují do svého prvního zaměstnání úspěšní absolventi středních a vysokých škol. Jaké daně se odvádí v prvním zaměstnání? Jak je to s daňovými slevami a povinným pojistným? 

Kdy vzniká po brigádě povinnost podat daňové přiznání?

22.08.2024, Autor: Z blogosféry

Přivýdělek formou brigády zlepšuje finanční situaci, v některých případech ovšem přináší i daňové starosti. Některým brigádníkům totiž přináší letní přivýdělek povinnost podání daňového přiznání za rok 2024. 

Věcné vs. formální požadavky při posuzování žádostí o vrácení DPH

14.07.2024, Autor: red

Soudní dvůr Evropské unie se ve svém nedávném rozhodnutí ve věci C‑746/22 vyjádřil k posuzování žádostí o vrácení DPH. Konkrétním předmětem sporu byla žádost slovenské společnosti o vrácení DPH zaplacené v Maďarsku, a zejména pak správnost postupu maďarského správce daně.

e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Sazka reklama
Reklama

Daňová kalkulačka pro OSVČ v roce 2024

09.07.2024, Autor: Martin Švehla

Stejnou práci lze vykonávat v režimu pracovního poměru nebo jako osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ). Z čistě finančního hlediska je režim pracovního poměru méně výhodný, neboť zaměstnanec z hrubé mzdy odvádí vyšší sociální a zdravotní pojištění než OSVČ ze svých tržeb.

Studie Forvis Mazars: Snížená sazba DPH 12 procent je jednou z nejvyšších v rámci CEE

26.06.2024, Autor: Z blogosféry

Od letošního roku platí v České republice dvě sazby DPH. Až do loňska přitom ČR využívala možnosti EU mít dvě snížené sazby DPH. Základní sazba 21 procent zůstává co do své výše v rámci zemí V4, až za Maďarskem s 27 % a Polskem s 23 %. Snížená sazba 12 % je ale nejenom nejvyšší v rámci V4, ale zároveň druhou nejvyšší z 25 zkoumaných států střední a východní Evropy a střední Asie. Vyplývá to z každoroční studie „CEE Tax Guide“ poradenské společnosti Forvis Mazars.

Sazka reklama
e-news.cz - kurzy
Apogeo
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
e-news.cz - kurzy
Reklama