Výrazné zdražení peněz i zboží čeká českou ekonomiku hned v prvních týdnech příštího roku. To by společně s výrazným růstem cen energií a pokračováním koronavirové pandemie a s ní souvisejícím omezováním mnoha sektorů hospodářství mohlo urychlit příchod recese či dokonce krize.
Už tuto středu se navíc rozhodne, zda očekávaný příchod ekonomického ochlazení sami neurychlíme. Česká národní banka (ČNB) totiž bude opět rozhodovat o úrokových sazbách a trh očekává, že je opět zvedne. Stejné rozhodnutí se pak od centrálních bankéřů čeká i na jejich únorovém zasedání. V prvním čtvrtletí nadcházejícího roku 2022 by se úrokové sazby stanovované centrální bankou mohly dostat až k dříve nemyslitelné hranici čtyř procent. To na jedné straně posílí korunu, ale na té druhé zásadně prodraží úvěry.
Česká centrální banka v marném honu na inflaci postupuje velmi radikálně. Už na začátku listopadu bankovní rada ČNB razantně zvýšila základní úrokovou sazbu o 1,25 procentního bodu na 2,75 procenta. Šlo o nejvýraznější zvýšení sazeb od roku 1997. Takhle radikálně přitom nereagovala žádná jiná centrální banka ze zemí EU ani Evropská centrální banka.
Česká ekonomika je už druhým rokem v pasti protipandemických opatření. Mnoho odvětví ekonomiky se potácí nad propastí, mnohé se často ani nevymanily z nejrůznějších omezeních. Spoustu zasažených podnikatelů a firem drží nad vodou jen státní programy pomoci a nejrůznější příspěvky. Stát už takhle vyplatil stovky miliard korun, ale v podstatě tím problémy jen oddaloval. Je jasné, že erární peníze pomalu ale jistě dochází a dotační programy budou muset brzo skončit. Bude zajímavé a jistě velmi tristní sledovat, jak moc velké škody dvouleté ochromení ekonomiky reálně způsobilo.
Do toho všeho nyní přitápí pod kotlem také centrální bankéři, kteří svým opakovaným zvyšováním úrokových sazeb zásadně zdražují peníze. Firmy, které budou potřebovat každou korunu na restart svého podnikání, zaplatí za bankovní úvěr mnohem více peněz. Pokud na něj vůbec dosáhnou.
Na dražší úvěry doplatí i domácnosti, kterým se výrazně zdraží nejen spotřebitelské úvěry, ale hlavně hypotéky. To dopadne jak na nové žadatele, tak i ty, kterým v nejbližší době skončí fixace. Už nyní by se takové domácnosti měly začít připravovat, že s novými podmínkami budou platit mnohem více.
Po zásadním růstu cen energií nás čeká velké zdražování také dalšího zboží.
Je jasné, že recese či dokonce krize přijde tak jako tak. Je jen otázkou času, kdy se naplno projeví problémy dosud zametané pod koberec. Každopádně připravovat bychom se měli začít všichni. Ten náraz bude jistě velmi tvrdý.
RNDr. Evžen Korec, CSc.,Generální ředitel a předseda představenstva EKOSPOL a. s.
Foto: Pixabay
Zdroj: EKOSPOL a. s.