Nedostatek zaměstnanců v mnoha oborech se stále prohlubuje a firmy doslova bojují o každého kvalitního pracovníka.
Problém se již dotýká téměř každého z nás. Dle aktuálního průzkumu Rondo Data se skoro čtyřicet procent Čechů setkalo na vlastní kůži s komplikacemi plynoucími z nedostatku pracovníků v důležitých profesích, jako jsou zdravotníci či řidiči.
Firmy se často předhánějí v nabídce benefitů. Mezi těmi, na které čeští zaměstnanci nejvíce slyší, vede mimořádná finanční odměna (31 procent), dovolená navíc (14 procent) a automobil pro soukromé účely (10 procent). „S nedostatkem pracovníků se již Češi setkávají v každodenním životě. Na vlastní kůži se s chybějícími lékaři, zdravotními sestrami, řidiči autobusů či pracovníky v jiných důležitých profesích setkalo 37 procent Čechů,“ informuje Tomáš Kučera, jednatel Rondo Data.
Situace na trhu práce je taková, že firmy se snaží své stávající zaměstnance udržet. Proto přizpůsobují režim práce zaměstnanci a nabízejí množství benefitů. Nějakou formu benefitů dostává dle citovaného průzkumu 65 procent zaměstnanců. Téměř 52 procentům respondentů zaměstnavatel umožňuje flexibilní pracovní dobu a 20 procent má možnost home office. Výjimečně pak z domova může pracovat dalších 9 procent zaměstnanců.
„Nefinanční benefity, které vytvářejí kulturu a mikroklima společnosti, často rozhodují o věrnosti kvalitních pracovníků,“ říká Michal Novák z pracovního portálu Profesia.cz. „Jde zejména o bonusy, díky kterým se lidé posouvají dále, protože je do velké míry motivují lépe si organizovat čas, více sportovat, relaxovat, vzdělávat se, nebo jim poskytují atraktivní zážitky,“ dodává.
Na otázku „Jaký typ benefitů by pro Vás byl natolik zajímavý, že by mohl být důvodem ke změně zaměstnání – přechodu k jinému zaměstnavateli?“ odpovídali čeští zaměstnanci nejčastěji, že mimořádná finanční odměna (31 procent), dovolená navíc (14 procent), automobil i pro soukromé účely (10 procent) či stravenky (9 procent). Mezi dalšími důležitými benefity figurovala i možnost home office (6, 8 procent), sick days, tedy volno na zotavenou při začínající nemoci bez lékařského potvrzení, či pojištění a příspěvky na důchod (3, 4 procent).
Průzkum byl realizován v květnu 2018 na vzorku 2700 respondentů a realizovala ho společnost Rondo Data, která se zaměřuje na průzkumy veřejného mínění a výzkumy trhu.